Elektroterapia wskazania i zastosowania

08-07-2019

Elektroterapia to nic innego, jak dziedzina zajmująca sie leczeniem objawowym schodzeń m.in układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Polega to na tym, iż podczas zabiegu nakłada się na ciele Pacjenta elektrody przez które przechodzi prąd o odpowiednich częstotliwościach ( stały lub zmienny). Zabieg taki trwa kilka minut i zwykle wykonuje się go od 5- 10 dni.

Wskazania do zabiegu elektroterapii:

Należy zaznaczyć , ze zabieg ma na celu  wykonać działanie przeciwbólowe i zmniejsza napicie mięśniowe dodatkowo poprawia ukrwienie i przyspiesza proces gojenia regenerując tkanki. Lekarz zwykle kieruje na zabiegu, gdy: występują nerwobóle

choroby reumatyczne

równego rodzaj dyskopatie

rwa kulszowa

stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa

stany po urazach - np.złamanie, stłuczenie lub tez skręcenie

bóle głowy - migrena

bóle w przebiegu osteoporozy

 

 

W przypadku każdych zabiegów występują oczywiście również przeciwwskazania w tym przypadku to:

posiadanie rozrusznika serca

zakrzepowe zapalenie żył

zatory

nowotwory

zaburzenia rytmu serca

zaburzenia czucia lub ciąża

ostre stany zapalne skóry

gorączka

 

 

Pośród zabiegu elektroterapii wyróżniamy

Jonoforeza- zabieg polegający na tym, iż na pacjencie aplikuje się prąd stały np.podczas wystąpienia nerwobóli, chorób reumatycznych lub stany zapalne

 

Galwanizacja - zabieg ciągłego prądu o małej częstotliwości. Idealnie wpływa na tkanki nerwowe i mięśnie. Stosujemy ją zwykle przy dyskopatii, nerwobólach lub leczenie napięć mięśniowych

 

Elektrostymulacja - zabieg, który wykonujemy prądem impulsywnym w celu wywołani skurczu mięśni. Stosuje się zwykle podczas niedowładu kończyn, porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.

 

Prądy TENS - prądy o małej częstotliwości - impulsowe. Stymulują nerwy i stosują sie je zwykle do leczenia bólu kręgosłupa, bólów stawo-mięśniowych lub reumatycznych.Ten rodzaj prądów jest mocno zalecany dla osób pooperacyjnych oraz dla osób z dyskopatią.

 

Prądy diadynamiczne - obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków lub krwiaków.

 

Prądy interferencyjne tzw. prądy Nemea - mają głównie działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, regenerują tkanki.

 

Prądy Kotza tzw.rosyjska stymulacja - zabieg ten polega na wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych - idealne podczas leczenia np skoliozy lub podczas osłabionych mięśni.

 

Prądy Traberta - zabieg podawania jednokierunkowych impulsowych prądów. - zwykle stosuje sie przy zwyrodnieniach stawów, niedokrwienia kończyn lub w stanach pourazowych narządów ruchu

 

Zabiegi elektroterapii i ich efekty:

wykonywanie tego rodzaju zabiegów jeżeli jest właściwie dobrany rodzaj prądu do schodzenia przede wszystkim przynosi ulgę  w dolegliwościach bólowych i stanach zapalnych. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona co zdecydowanie przyspiesza cały proces wchłaniania obrzęków i wysięków. Czasem podczas zabiegu podawany jest również miejscowy lek - przeciwzapalny i przeciwbólowy w żelu- działanie prądu sprawia iż lek ten szybciej i efektywniej się wchłania przynosząc jeszcze większą skuteczność zabiegu.