Fizykoterapia - podsumowanie rodzajów terapii

17-09-2018

Awanse w technice produkcji urządzeń skomputeryzowanych wzbogaciły ofertę naszego sklepu o doskonałe produkty marek Accuro, Aslaser, Astar, BTL, Elektryka i Elektromedycyna, Metrum Cryoflex, Pracownia Elektroniki Medycznej, oraz Zepter.

 

Esencją fizykoterapii jest nieinwazyjność - wszystkie zabiegi z tej dziedziny odbywają się bez naruszenia ciągłości tkanek. Zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta (w szczególności od zakażeń), skraca czas potrzebny na dokonanie zabiegu, znika konieczność rekonwalescencji, a sprzętem w pełni posługiwać się mogą rehabilitanci. Oferta przeznaczona jest przede wszystkim dla inwestorów kompletujących wyposażenie dla placówek, lecz podstawowe warianty urządzeń również mogą oszczędzić pacjentowi wydatków na jednorazowe terapie i związane z nimi dojazdy, w sytuacji przewlekłych dolegliwości.

 

Fizykoterapia obejmuje następujące rodzaje oddziaływania:

 

  • Drenaż limfatyczny - zwany także presoterapią (terapią ciśnieniową) to typ masażu, gdzie fizyczne ciśnienie na tkanki wywiera powietrze, zawarte w komorze mankietu na kończynę, lub specjalnej kurtki. Maszyna pompująca owe komory potrafi - dzięki programom - drenować limfę w różne sposoby i kierunki.
    Więcej informacji nt. -domowych- wariantów maszyn do drenażu można odnaleźć w artykule na drugim sklepie prowadzonym przez naszą firmę.
  • Elektroterapia - wykorzystuje w celach leczniczych prąd. Tym sposobem można modyfikować potencjał elektryczny komórek, lub promować wchłanianie jonów - głównie na układzie mięśniowym, lub neuronalnym.
  • Krioterapia (zimnolecznictwo) - metoda aplikacji schłodzonego poniżej 0°C gazu na tkanki pacjenta. Tym sposobem można załagodzić stany zapalne, przykurcze mięśniowe, zaburzenia neurologiczne, a także szereg urazów, które dotykają sportowców. Urządzenia zasilane są suchym lodem (stały CO2), albo ciekłym azotem, tudzież same elektrycznie schładzają powietrze.
  • Laseroterapia - jak nazwa wskazuje: leczniczo wykorzystywany jest laser - skoncentrowana wiązka światła o odpowiedniej częstotliwości (kolorze). Nasza oferta obejmuje zarówno urządzenia przenośne, jak i lasery wysokoenergetyczne - najdroższe w naszej ofercie produkty. Laseroterapia jest dziedziną, w której postawiono najdalej idące awanse w precyzji aplikacji. Jej zastosowania sięgają specjalizacji neurologicznych, okulistycznych, onkologicznych (fotosensyblizacja), stomatologicznych i medycyny estetycznej.
  • Magnetoterapia - podobnie jak druga na liście pozycja, jest to metoda leczenia posługująca się siłą elektromagnetyczną, w odróżnieniu jednak od elektroterapii wykorzystuje bierną stronę tej siły: magnetyzm. Ten sposób głębiej penetruje ciało pacjenta, co oznacza, że można w ten sposób oddziaływać nawet na szpik kostny. Sama terapia służy pobudzeniu przyswajania mikroelementów, a w konsekwencji stymulacji rozwoju komórek. Tak samo należy tu zwrócić szczególną uwagę na potrzebne akcesoria.
  • Terapia uderzeniowa (ESWT) - głowica urządzenia do ESWT emituje fale mechaniczne - wibracje. To łatwe do wyobrażenia, natomiast elektronika w urządzeniu potrafi wykonać skomplikowane programy, mieszając między sobą różne ich częstotliwości i moc. Służy przede wszystkim do leczenia układu szkieletowo-mięśniowego, pobudzania krążenia, usuwania bólu, oraz medycyny kosmetycznej.
  • Sonoterapia - medium jest tutaj fala akustyczna: dźwięk. Urządzenie emituje fale o częstotliwości >20kHz (nawet 3500kHz), co jest dla człowieka niesłyszalne. Rezultat to mikromasaż tkanek pacjenta i ich rozgrzanie. Jest skuteczna przeciwko bliznom, nerwobólom, oraz schorzeniom układu mięśniowego.
  • Światłoterapia - podobnie do laseroterapii, środkiem leczenia jest tu światło. Zamiast skoncentrowanej wiązki mamy do czynienia z konwencjonalną żarówką, świecącą w paśmie podczerwieni (technologia sollux), lub ultrafioletu (lampy kwarcowe). Powoduje rozgrzanie tkanki, a w konsekwencji pobudzenie procesów metabolicznych. Sollux to dobre remedium na: zapalenia - stawów, czy jamy nosowej, ucha i zatok; nerwobóle - po uszkodzeniu tkanek; nacieki i ropnie. Może także służyć do przygotowania pacjenta do innych zabiegów fizykoterapeutycznych, w szczególności jontoforezy. Lampy kwarcowe (UV) pomogą na anemię, gościec, myalgie, neuralgie, trądzik, łysienie, czy niedoczynności gruczołów wewnętrznych.

 

Nasz sklep oferuje także aparaty wielofunkcyjne, łączące kilka z wyżej wymienionych dziedzin.