Materace przeciwodleżynowe do opieki krótkoterminowej

06-06-2019

Materace przeciwodleżynowe do opieki krótkoterminowej - przeznaczone dla Pacjenta, który musi pozostać unieruchomiony na krótki czas np.na oddziale ortopedycznym lub w warunkach domowych. Jego stan poprawi się w krótkim czasie, a wymagane leżenie to tylko okres rekonwalescencji najważniejszy jest właściwy wypoczynek i dobry sen. Zazwyczaj przy długotrwałym leżeniu zaczynają występować odleżyny, których wyleczenie jest procesem żmudnym a objawy uciążliwe.

 

 

Krótkie wyjaśnienie - co to są odleżyny ?

 

Najprościej pisząc- odleżyny to rany spowodowane uciskiem, dlatego w medycznym znaczeniu określa się je, jako wrzód odciskowy, ranę wrzodową lub owrzodzenie ciśnieniowe.

Jest martwica tkanki umiejscowionej na wypukłych częściach układu kostnego. Powstaje na skutek miejscowego niedokrwienia spowodowanego długotrwałym uciskiem na naczynia tętnicze i żylne powodując zamknięcie ich światła. Efektem jest uszkodzenie górnej warstwy, aż do tkanki mięśniowej, a w ciężkich przypadkach również martwicą kości.

Rany są przyczyną dodatkowego cierpienia i wielu powikłań. Szczególne predysponowane do powstania odleżyn są osoby: ze znacznie ograniczoną ruchomością, nietrzymające mocz i kału, z niskim stanem świadomości, złym stanem fizycznym.

Najczęstsze miejsca powstania odleżyn to skóra leżąca powyżej wyniosłości kostnych o skąpym podścielisku łącznotkankowym, np. okolice bioder,pięty itp.

 

by nie dopuścić do powstania odleżyn w przypadku, krótkiego czasu rekonwalescencji zalecamy zakup materaca przeciwodleżynowego do opieki krótkoterminowej: maksymalnie do 12 miesięcy.

 

Rodzaje materacy do opieki krótkoterminowej.

 

Materace przeciwodleżynowe, krótkoterminowe dzielimy na:

Materace niskie: przeznaczone dla Pacjentów o masie ciała do 100 kg. Są to materace pęcherzykowe - nie jest przeznaczony dla osób trwale leżących.

Wyróżniamy m.in materac model 10 pcv 7 cm wysokości, 130 punktów podparcia w 26 komorach poprzecznych

Materace podwyższone: materac prostokomorowy np. model 310pcvn, działa profilaktycznie i leczniczo dzięki właściwością odciążającym i chłodzącym. Materac wymaga układania na materacu gąbkowym.

Wysokość materaca 11,5 cm - 18 wymiennych komór poprzecznych, wyłogi stabilizujące materac oraz zawór CRP- zawór reanimacyjny.

Materace wysokie: pęcherzykowe materace wysokie , działają profilaktycznie i leczniczo dzięki właściwościom odciążającym i chłodzącym. Wśród materacy pęcherzykowych wyróżniamy model 255 pcv, który jako jedyny posiada największą redukcję siły ucisku. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nie wymaga układania na materacu gąbkowym.

Wysokość materac: 21 cm 130 punktów podparcia oraz 26 komór poprzecznych, dodatkowo AIR-system ( czyli układ mikrootworów, przez które wydostaje sie w kierunku Pacjenta powietrze wspomagające wentylacje jego ciała), zawór CRP

Wszystkie powyższe materace są obsługiwane za pomocą pomp.

 

Czym kierować się wybierając materac:

 

Aby uzyskać największą skuteczność, najlepiej dobrać materac wg.poniższej zasady

 

 

Następnym czynnikiem, decydującym o skuteczności działania materaca jest jego objętość, zatem minimalna wartość wytwarzanego przez pompę ciśnienia. Im materac jest wyższy, tym większa jego powierzchnia ustępuje pod ciałem pacjenta i pacjent bardziej zapada się w niego.Dlatego do leczenia odleżyn zaawansowanych, stosuje się materace wysokie, w przypadku samej profilaktyki wystarczą niskie lub podwyższone. Nie miej jednak, należy zwrócić uwagę na wagę Pacjenta.

 

 

Im Pacjent cięższy tym materac powinien być wyższy, a pompa powinna utrzymywać w materacu niższe wartości ciśnienia. Komory w materacu zmiennociśnieniowym, automatycznie współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną oferta sklepu, dotyczącą materacy przeciwodleżynowych do opieki krótkotrwałej w przypadku dodatkowych pytań konsultanci z sklepu promedyczny.pl służą pomocą.