Aparaty do terapii falą uderzeniową

Aparaty do terapii falą uderzeniową

Aparaty do terapii uderzeniowej (ESWT – extracorporeal shock wave therapy) to skomputeryzowane maszyny, których głowice wywierają na tkanki człowieka wibracje. Częstotliwość, głębokość wnikania i siłę wibracji można regulować, korzystając z ekranu urządzenia. W ten sposób można bezinwazyjnie leczyć ból i przewlekłe stany zapalne układu szkieletowo-mięśniowego, pobudzać krążenie i metabolizm komórkowy, oraz odbywać zabiegi z dziedziny medycyny kosmetycznej. Przykłądy to: uszkodzenie więzadła rzepki, "łokieć golfisty/tenisisty", ostrogi piętowe, problemy ze ścięgnem Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej, jak również cellulit. Zabiegi są krótkie (kilkuminutowe), a długość terapii to średnio 2-3 tygodnie, 2-3 razy w tygodniu. Więcej informacji w artykule na naszym blogu Terapia Falami Uderzeniowymi

Produkty medyczne
Aparat do terapii falą uderzeniową Impactis M+

Aparat do terapii falą uderzeniową Impactis M+

Brak
Aparat do terapii Falą uderzeniową Impactis M+, nowoczesny i funkcjonalny, wiele uniwersalnych transmiterów do wyboru, cztery transmitery w zestawie std.
26 900,00 zł

Aparat do terapii falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową od kilku lat zdobywa coraz większą popularność. Pozwala osiągnąć znakomite efekty przeciwbólowe w przypadku schorzeń układu kostno-mięśniowego. Szybko i skutecznie likwiduje stany zapalne i stymuluje komórki do regeneracji. Poza medycyną jest stosowana w kosmetologii jako sposób na redukcję cellulitu. Aparaty do terapii falą uderzeniową znajdują się obecnie w większości ośrodków rehabilitacyjnych i w gabinetach fizjoterapeutycznych.

 

Aparaty do terapii falą uderzeniową – szeroki zakres regulacji parametrów zabiegu

Fala uderzeniowa to nic innego jak fala akustyczna o odpowiednich właściwościach, czyli wysokim ciśnieniu skokowym oddziałującym na tkanki w bardzo krótkim czasie. Aparaty do fali uderzeniowej generują ciśnienie oscylujące w przedziale od 10 do 100 MPa w czasie nieprzekraczającym 10 nanosekund. Wszystkie parametry sprzętu: ciśnienie, częstotliwość oraz liczbę generowanych impulsów można oczywiście modyfikować. Impulsy mogą być wytwarzane w trybie ciągłych lub pojedynczych uderzeń. Parametry mogą też ulegać stopniowemu zwiększaniu podczas zabiegu. W ten sposób specjalista ma możliwość dopasowania terapii do konkretnego schorzenia.

 

Aparat do fali uderzeniowej – w jakich gabinetach jest niezbędny?

Warto pamiętać o tym, że sprzęt do fali uderzeniowej może działać na dwa sposoby i generować skupione lub radialne fale uderzeniowe. Pierwszy rodzaj wytwarza bardzo silne lecz krótkotrwałe impulsy akustyczne, dlatego znajdą zastosowanie głównie w gabinetach zabiegowych: urologicznych, kardiologicznych czy ortopedycznych. Radialne fale uderzeniowe są generowane przez sprężone powietrze. Mają regeneracyjny i naprawczy wpływ na tkanki. Z tego względu są najczęściej wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych. Można też stosować je w kosmetologii oraz w medycynie estetycznej. W każdym przypadku za powstanie fali akustycznej odpowiada ten sam aparat. W zależności od zastosowania odpowiedniego aplikatora fala może jednak rozchodzić się promieniście lub w postaci skupionej wiązki.

 

Aparat do terapii falą uderzeniową – jedno urządzenie, wiele możliwości terapeutycznych

W terapii falą uderzeniową ważna jest także głębokość penetracji. Dzięki temu można jak najbardziej precyzyjnie dobrać kurację do rodzaju schorzenia, ponieważ określone tkanki wykazują zróżnicowane wchłanianie fal akustycznych. Biorąc pod uwagę ten aspekt, należy zwrócić uwagę na to, aby aparat do terapii falą uderzeniową posiadał szeroki zakres regulacji ciśnienia oraz częstotliwości. Ważny jest również kształt i rodzaj przekaźnika. Efekty, jakie przynosi leczenie, zależą dodatkowo od energii wyzwalanej przez aparaty do terapii falą uderzeniową i gęstość fali akustycznej, którą należy odpowiednio dopasować do konkretnego przypadku. To nic innego jak ilość energii przypadającej na daną jednostkę powierzchni. Strumień energii potrzebnej do wywołania czynnika destrukcji, na przykład dezintegracji złogów wapniowych, ma zupełnie inną wartość niż energia działająca stymulacyjnie stosowana w kuracjach przeciwbólowych. W pierwszym przypadku znajdzie zastosowanie wysokoenergetyczna fala akustyczna, w drugim niskoenergetyczna. Gęstość fali uderzeniowej jest więc parametrem urządzeń do terapii tą metodą podlegającym regulacji w szerokim zakresie.

 

Aparaty do fali uderzeniowej – czy są łatwe w obsłudze?

Aby móc szybko i sprawnie dopasować wszelkie parametry, urządzenia do fali uderzeniowej są wyposażone w duże, czytelne wyświetlacze. W nowoczesnych aparatach spotyka się najczęściej przyjazny dla użytkownika, graficzny interfejs, przez co obsługa sprzętu przebiega intuicyjnie. Ważną kwestią jest także dostępność wielojęzycznego menu. Aparat do fali uderzeniowej ma zwykle niewielkie gabaryty i cechuje się niedużą masą własną. Dzięki temu może być stosowany zarówno w gabinetach stacjonarnych, jak i podczas wizyt specjalisty w domu pacjenta. Urządzenia mają kilkadziesiąt gotowych programów dopasowanych do leczenia konkretnych schorzeń. Istnieje też możliwość zapisania na karcie pamięci programów terapeutycznych opracowanych przez specjalistę. W każdym przypadku parametry można dowolnie modyfikować tak, aby optymalnie dopasować je do potrzeb terapii.

 

Urządzenia do fali uderzeniowej – komfort pracy

Wybierając aparat do terapii falą uderzeniową, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada obrotową konsolę. To rozwiązanie, które zapewnia odpowiedni dostęp do sprzętu bez konieczności przesuwania go w inne miejsce. Jest to o tyle ważne, że część zabiegów przeprowadza się przy łóżku pacjenta, a podczas innych chory może przyjmować pozycję siedzącą albo stojącą tuż przy aparacie. Komfort pracy zapewniają też przewody o odpowiedniej długości oraz ergonomiczne uchwyty pozwalające szybko i łatwo przenieść urządzenie do innego pomieszczenia. Aparat do terapii falą uderzeniową powinien również posiadać funkcję natychmiastowego wyłączenia w przypadku pojawienia się zbyt silnego bólu sygnalizowanego przez pacjenta.

 

Sprzęt do fali uderzeniowej – czym jeszcze kierować się podczas wyboru konkretnego urządzenia?

Wybór aparatu do terapii falą uderzeniową powinien być dopasowany do potrzeb gabinetu oraz do usług świadczonych przez specjalistę. Ważnym czynnikiem jest oczywiście jego cena. Droższe urządzenia do fali uderzeniowej dysponują bardziej rozwiniętymi funkcjonalnościami, pozwalającymi na optymalne dopasowanie programu leczenia. Nie można także zapominać o tym, aby wybrać sprzęt, który będzie można szybko i łatwo serwisować. Przed przystąpieniem do leczenia, specjalista powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu do terapii falą uderzeniową oraz sprawdzić, czy sprzęt posiada stosowne certyfikaty, potwierdzające jego wysoką jakość i gwarantujące bezpieczeństwo pracy.