Stetoskopy

Stetoskopy

Oferowane przez nas stetoskopy marki Riester posiadają charakterystyki odsłuchowe wyraźnie lepsze od produktów konkurencyjnych. Dostępne są następujące rodzaje stetoskopów: kardiologiczne, internistyczno-pediatryczne, anestezjologiczne, położnicze oraz stetoskopy duplex. Na naszej stronie znajduje się duży wybór modeli stetoskopów każdego rodzaju, a także różne wersje ich wykończenia i różne wersje kolorystyczne.

Stetoskop – podstawowe narzędzie diagnostyczne

Stetoskop to instrument medyczny służący do osłuchiwania serca, płuc oraz jamy brzusznej. Jest niezbędny przy pomiarze ciśnienia. Umożliwia postawienie właściwej, wstępnej diagnozy. Z tego względu po stetoskopy sięgają lekarze wszystkich specjalizacji. I chociaż postęp w zakresie medycyny pozwala sięgnąć po nowoczesne rozwiązania diagnostyczne, klasyczny stetoskop nadal pozostaje podstawowym narzędziem badania fizykalnego pacjenta. Szybki wynik, skuteczność w wykrywaniu stanów chorobowych, a do tego niskie koszty zastosowania metody sprawiają, że stetoskop zajmuje ważne miejsce w praktyce lekarskiej.

Stetoskopy – do czego służą i jaka jest ich budowa?

Stetoskopy to podstawowy sprzęt medyczny dla lekarzy i personelu medycznego pozwalający rozpoznać nie tylko schorzenia układu oddechowego, ale nieprawidłowości w zakresie pracy serca czy układu pokarmowego. Z tego względu znajdują się w każdym gabinecie lekarskim. Klasyczny stetoskop składa się z czterech podstawowych elementów. Są to:

- głowica – może być jednostronna wyposażona wyłącznie w membranę lub dwustronna posiadająca membranę i lejek. Głowica jest elementem kontaktu narzędzia ze skórą i odpowiada za przekazywanie dźwięków z ciała pacjenta do liry.

- lira – jej podstawową funkcją jest przewodzenie dźwięków z ciała pacjenta do ucha lekarza.

- przewód – łączy głowicę z lirą. Może być wykonany z gumy lub lateksu.

- oliwki – zakończenia liry, które lekarz umieszcza w uchu. Oliwki mogą być twarde lub wykonane z miękkich materiałów dobrze dopasowujących się do przewodu usznego.

Stetoskopy lekarskie – podział ze względu na budowę głowicy

Stetoskopy lekarskie można podzielić na dwie grupy, biorąc pod uwagę budowę ich głowicy. Pierwszą grupą są modele jednogłowicowe. Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązania tego typu posiadają jedną głowicę wyposażoną w membranę. Prosta budowa sprawia, że stetoskop jednogłowicowy jest najczęściej wykorzystywany do pomiaru ciśnienia. Często wchodzi w skład obłożenia operacyjnego monitorującego stan pacjenta podczas zabiegów. Drugą grupą są bardziej zaawansowane stetoskopy dwugłowicowe. Narzędzia te składają się z membrany i lejka. Pozwalają dopasować głowicę do osłuchu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zakończenie z membraną doskonale zbiera dźwięki o wysokiej częstotliwości, zaś lejek jest przystosowany do odsłuchu dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Specjalistyczny stetoskop lekarski – jakie ma zalety

Stetoskop lekarski może być również dopasowany do potrzeb danej specjalizacji, pozwalając w ten sposób na jeszcze lepszą diagnostykę poszczególnych schorzeń. Specjalistyczne stetoskopydiagnostyczne różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, wielkością oraz ciężarem głowicy. Mogą mieć ponadto jedno-lub dwukanałowy przewód słuchowy. W ten sposób umożliwiają różne parametry odsłuchu, pomagając jak najlepiej dopasować narzędzie do potrzeb lekarza. Wśród stetoskopów lekarskich można wyróżnić modele internistyczno-pediatryczne, anestezjologiczne oraz kardiologiczne. Warto jednak pamiętać o tym, że podział ten jest umowny. Stetoskop kardiologiczny może więc świetnie sprawdzić się w rękach internisty, a lekarz przy jego wyborze powinien kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i preferencjami.

Stetoskopy medyczne dla anestezjologów – dokładne i proste w budowie

Stetoskopy medyczne o najprostszej budowie to modele anestezjologiczne. Ich głównym zadaniem jest osłuch pacjentów przygotowywanych do zabiegów operacyjnych. Są używane przede wszystkim przez lekarzy anestezjologów oraz ratowników medycznych i personel pielęgniarski. Wyróżnia je jednostronna głowica z membraną. Ergonomiczny i płaski kształt głowicy sprawia, że z łatwością można przyłożyć ją do ciała pacjenta. Doskonale sprawdza się podczas pomiaru ciśnienia. Łatwo wsunąć je pod rękaw ciśnieniomierza. Stetoskopy anestezjologiczne są także używane do obłożenia zabiegowego pozwalającego kontrolować stan pacjenta podczas operacji.

Stetoskopy medyczne dla internistów i pediatrów – uniwersalne urządzenie do wstępnej diagnostyki

Stetoskop medyczny, który jest najczęściej używany przez lekarzy rozmaitych specjalizacji, to z kolei model internistyczno-pediatryczny. Wymienne głowice sprawiają, że z łatwością można dostosować jej wymiary i parametry do osłuchu zarówno osób dorosłych i dzieci. Umożliwiają wysłuchanie tonów i szmerów serca, jak i zaburzeń w zakresie układu oddechowego. Stetoskopy internistyczno-pediatryczne służą ponadto do diagnostyki przepływów w okolicach tętnic udowych oraz szyjnych, a także do identyfikacji zaburzeń pracy układu pokarmowego. Są lekkie i ergonomiczne, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort pracy nawet przez wiele godzin. Dwustronna głowica przełączana w układzie membrana-lejek pozwala na odsłuchiwanie dźwięków o niskich i wysokich częstotliwościach.

Stetoskopy kardiologiczne – rozwiązania o najlepszych właściwościach akustycznych

Stetoskopy specjalistyczne to także modele kardiologiczne. Od klasycznych stetoskopów internistycznych różnią się dużą, ciężką głowicą oraz solidnym przewodem skutecznie izolującym dźwięki dobiegające z zewnątrz i masywną lirą, dzięki której urządzenie daje doskonałą jakość akustyczną. Podwójna głowica oraz dwukanałowy przewód pozwalają osiągnąć najwyższą czystość dźwięku i dzięki temu zdiagnozować szereg schorzeń kardiologicznych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dwuprzewodowych stetoskopów kardiologicznych należy starać się eliminować wszelkie szmery dochodzące z zewnątrz. Każdy ruch może zakłócać dźwięki, dlatego rozwiązanie lepiej sprawdza się w osłuchiwaniu dorosłych niż ruchliwych dzieci.

Stetoskop położniczy – do osłuchiwania tętna płodu

Urządzeniem pokrewnym dla klasycznych stetoskopów jest stetoskop położniczy zwany płodowym lub słuchawką Pinarda. To rozwiązanie służące do osłuchiwania tętna płodu w łonie matki i stosowane zarówno przez lekarzy ginekologów, jak i przez położne. Jest używany w szpitalach oraz poradniach specjalistycznych i gabinetach prywatnych. Stetoskop płodowy kształtem przypomina trąbkę, którą przystawia się do brzucha matki. Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Dzięki znakomitym parametrom osłuchowym pozwala kontrolować akcję serca nienarodzonego dziecka.

Stetoskop – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając stetoskop, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Najważniejszą z nich jest wysoka jakość zapewniająca świetne właściwości akustyczne. Na rynku dostępne są zarówno rozwiązania posiadające niewymienną, jak i wymienną głowicę. Te drugie są bardziej uniwersalne i pozwalają dostosować parametry urządzenia do aktualnych potrzeb diagnostycznych. Nowoczesny stetoskop posiada dodatkowo głowicę z miękkimi i ciepłymi pierścieniami, które nie tylko warunkują doskonałe ułożenie stetoskopu na ciele pacjenta, ale eliminują nieprzyjemne uczucie chłodu podczas badania. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano przewód. Najlepiej jeśli jest bezlateksowy. W ten sposób można wyeliminować ryzyko uczuleń. Najbardziej precyzyjne stetoskopy mają przy tym dwukanałowy przewód pozwalający osiągnąć optymalne parametry odsłuchowe. Na komfort pracy lekarza wpływają także oliwki oraz lira. Pierwsze powinny być wymienne i wykonane z miękkiego materiału zapewniającego dobre uszczelnienie. Z kolei lira stetoskopu musi być giętka i elastyczna, pomagająca łatwo nałożyć sprzęt na uszy i zapobiegająca nadmiernemu uciskowi.