Sprzęt do ewakuacji

Sprzęt do ewakuacji

Krzesła ewakuacyjne, maty do ewakuacji, prześcieradła ewakuacyjne

do transportu osób ze szczególnymi potrzebami. Niezbędne wyposażenie instytucji administracji publicznej, dużych firm, szpitali i ośrodków zdrowia, domów opieki społecznej itp.

Sprzęt dobierany do specyficznych warunków panujących w budynku.

Zapraszamy koordynatorów dostępności do kontaktu z naszą firmą tel. 531000290

Zapewniamy:

  • profesjonalny dobór sprzętu
  • szybkie przygotowanie oferty
  • odroczony termin płatności dla instytucji budżetowych
  • organizacje prezentacji sprzętu w siedzibie klienta

 

Sprzęt do ewakuacji - typy i zastosowanie

Sprzęt do ewakuacji to szeroko rozumiana grupa urządzeń niezbędnych do szybkiego i bezpiecznego przemieszczenia z zagrożonej strefy osób, które nie mogą poruszać się o własnych siłach. Taka konieczność pojawia się w placówkach medycznych w sytuacji pożaru, zagrożenia terrorystycznego czy skażenia chemicznego. Wówczas do zadań personelu należy zorganizowanie transportu pacjentów w bezpieczne miejsce z użyciem odpowiednich środków. Należą do nich nosze, pasy, wózki, maty, krzesła, siedziska oraz schodołazy. Sprzęt do ewakuacji pozwala na przeniesienie pacjentów bez ryzyka urazów spowodowanych gwałtowną zmianą ułożenia ciała. Oferta sklepu promedyczny.pl to urządzenia najwyższej jakości, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Sprzęt do ewakuacji - co to jest i do czego służy?

Placówki medyczne, takie jak: szpitale, przychodnie, kliniki i gabinety lekarskie zobowiązane są zapewnić odpowiedni sprzęt do ewakuacji na wypadek sytuacji stwarzających zagrożenie zdrowia i życia pacjentów. Mogą to być pożary, alarmy bombowe i inne zagrożenia terrorystyczne, ale też klęski żywiołowe i działania wojenne. W zasięgu ręki musi znajdować się sprzęt ewakuacyjny, który zapewni szybkie przemieszczenie pacjentów ze strefy bezpośredniego zagrożenia w bezpieczne miejsce. Potrzebny jest również personel do obsługi tego sprzętu i przeprowadzenia sprawnej akcji ewakuacyjnej.

Sprzęt do ewakuacji to każdy sprzęt do przenoszenia chorych, który może być użyty w warunkach niebezpieczeństwa i konieczności transportu osób z niepełnosprawnością ruchową. Najczęściej w takich przypadkach chodzi o przeniesienie z oddziałów szpitalnych, sal i gabinetów na teren przed przychodnią, gdzie dalszą akcją zajmują się specjalistyczne służby.

Do osób ze szczególnymi potrzebami zalicza się:

- osoby starsze o ograniczonej ruchowości,

- kobiety w ciąży,

- osoby tymczasowo ograniczone ruchowo,

- osoby niepełnosprawne ruchowo,

- osoby z wadami wzroku.

Co zaliczamy do sprzętu ewakuacyjnego i gdzie się znajduje?

Do sprzętu ewakuacyjnego zaliczamy nosze, maty, wózki, krzesła, prześcieradła, siedziska, materace i schodołazy. Wymiary tych urządzeń zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pomieścić pacjentów o różnych warunkach fizycznych. Zastosowane materiały są specjalnie wzmacniane, dzięki temu wytrzymują trudne warunki transportu i są wystarczająco widoczne.

Sprzęt do ewakuacji powinien być przechowywany w miejscu łatwo dostępnym, aby personel medyczny mógł szybko po niego sięgnąć, rozłożyć i umieścić w nim pacjentów. Mogą to być wyraźnie oznakowane miejsca, jak szafki, półki i wyznaczone pomieszczenia. Wiele z tych urządzeń jest przystosowanych do umieszczenia ich na haku na ścianie. Położenie sprzętu ratunkowego może być weryfikowane w czasie próbnych ewakuacji.

Sprzęt do ewakuacji - najważniejsze typy i rodzaje

  • Prześcieradło ewakuacyjne - przeznaczone jest do przeprowadzenia szybkiej i bezpiecznej ewakuacji pacjentów o wadze nawet do 150 kg. Wykonane jest z wytrzymałego antybakteryjnego materiału z możliwością dezynfekcji. Sprawdza się w szpitalach, domach opieki, hospicjach lub w pomieszczeniach o wąskich klatkach schodowych. Wyrób umieszcza się pod materacem łóżkowym i w razie potrzeby można zastosować w ciągu kilku sekund.

  • Mata ewakuacyjna - jest przeznaczona do ewakuacji i transportu osób w pozycji leżącej po schodach lub na poziomym podłożu. W sytuacji zagrożenia, umożliwia dwóm osobom bezpiecznie i szybko ewakuować osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Mata doskonale sprawdza się w akcjach podczas działań w terenie. Wykonana z bardzo mocnego i odpornego na trudne warunki materiału.

  • Przenośne siedzisko transportowe do przenoszenia pacjentów - znajduje zastosowanie w ośrodkach pomocy społecznej, hospicjach. Siedzisko wykonane jest z mocnego materiału, usztywnione lekkim aluminium. Daje gwarancję wygodnej pozycji pacjenta przy przenoszeniu w pozycji siedzącej i leżącej. Maksymalne obciążenie siedziska - 200 kg.

  • Materac ewakuacyjny - służy do transportu osób ze szczególnymi potrzebami po schodach oraz do ewakuacji w przypadku zdarzeń losowych. Umożliwia łatwą i szybką ewakuację w sytuacjach kryzysowych.

  • Krzesło ewakuacyjne - odznacza się niewielką wagą oraz prostą obudową, która ułatwia szybką obsługę krzesła. Dostosowane do transportu lub ewakuacji pacjenta po schodach przez jedną lub dwie osoby. Krzesło, posiada bardzo mocną obudowę aluminiową oraz solidny i wygodny uchwyt. Wyposażony w cztery koła jezdne i podnóżek. Produkt można sterylizować.

  • Krzesło ewakuacyjne elektryczne - pozwala jednej osobie, przy minimalnym nakładzie siły, bezpiecznie i łatwo ewakuować osobę z ograniczoną zdolnością poruszania się w przypadku wystąpienia zagrożenia lub w sytuacji, gdy nie można używać wind. Krzesło ewakuacyjne może być również stosowane jako wózek inwalidzki do transportu na powierzchniach poziomych.

  • Schodołaz ewakuacyjny - to połączenie schodołazu gąsienicowego z krzesełkiem ułatwiające przemieszczanie pacjentów po schodach bez konieczności wychylania schodołazu i osiągnięcia punktu równowagi. Dedykowany również do szybkiej ewakuacji pacjentów bez konieczności ich dźwigania. Mieści się na bardzo małych klatkach schodowych i dodatkowo składa się nie zajmując dużo miejsca. Gąsienice napędzane są silnikiem elektrycznym.

Sprzęt do ewakuacji - dla kogo i w jakich sytuacjach?

Sprzęt do ewakuacji może służyć do przetransportowania pacjentów oddziałów szpitalnych z zagrożonych obszarów w bezpieczne miejsca. Może być też wykorzystywany podczas standardowego ruchu pacjentów na terenie placówek medycznych np. przeniesienie do innej sali, przemieszczanie się w celu badań diagnostycznych, zmiana pozycji w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Sprzęt może być stosowany zarówno w przypadku osób chorych, jak i zdrowych, którym trudno poruszać się o własnych siłach. Dlatego sprzęt do ewakuacji pacjentów jest często wykorzystywany jako nieodzowne wyposażenie w domach pomocy społecznej, hospicjach, aptekach, poradniach i sanatoriach.

Warto podkreślić, że przed rozpoczęciem ewakuacji, należy upewnić się, jak będzie wyglądała trasa ewakuacji. Drogi ewakuacyjne powinny być wyraźnie oznaczone i powinny spełniać wymagania architektoniczne. Jeśli jest inaczej, należy się upewnić, który sprzęt poradzi sobie z ograniczeniami terenu. Przed ewakuacją powinno się sprawdzić, czy trasa jest drożna i nie znajdują się na niej przeszkody, które mogą utrudnić lub uniemożliwić szybkie opuszczenie zagrożonego obszaru. I najważniejsze, trzeba sprawdzić, czy pacjent jest odpowiednio zabezpieczony, aby nie doznał dodatkowych urazów.

Sprzęt ewakuacyjny - obsługa i przechowywanie

Sprzęt ewakuacyjny powinien być obsługiwany przez wykwalifikowany personel medyczny, przeszkolony na wypadek zagrożenia. Jak wspomnieliśmy, sprawna akcja ratunkowa i ewakuacja jest możliwa, kiedy personel jest odpowiednio przygotowany. Służą temu próbne ewakuacje przeprowadzane w placówkach medycznych. Polegają one na symulacji, w której personel musi błyskawicznie użyć sprzętu do ewakuacji i szybko przetransportować pacjentów w bezpieczne miejsca. Próbne ewakuacje powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku.

Sprzęt do ewakuacji powinien być przechowywany w miejscach łatwo dostępnych i widocznych. W nagłej potrzebie liczy się czas i nie ma miejsca na wahanie, dlatego sprzęt powinien być wyraźnie oznaczony i zabezpieczony. Jego rozłożenie jest zazwyczaj proste i wymaga zaangażowania jednej osoby, jednak w sytuacjach stresowych nie zawsze jest to łatwe, dlatego tak ważne jest szkolenie. Sprzęt do ewakuacji osób niepełnosprawnych najczęściej rozkłada się jednym lub kilkoma zdecydowanymi ruchami, aby nie popełnić błędu, zawsze warto zapoznać się z instrukcją.

Sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnością ruchową powinien być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i wskazówkami producenta. Przede wszystkim, nie powinno się przekraczać maksymalnych wymiarów oraz dopuszczalnego obciążenia. Sprzęt powinien być przechowywany w odpowiednich, suchych i czystych warunkach, gdzie nie występuje wilgoć i szkodliwe substancje.