Autoklawy klasy B - precyzyjna sterylizacja w gabinecie medycznym i kosmetycznym
Autoklawyklasy B to urządzenia do sterylizacji wymagane wszędzie tam, gdzie stosowany jest sprzęt medyczny wielokrotnego użytku. Służą do odkażania narzędzi chirurgicznych, akcesoriów kosmetycznych, igieł do tatuażu, wykorzystywane są również w gastronomii. Autoklawy klasy B to jeden z trzech segmentów autoklawów dostępnych na rynku, których budowa pozwala na tworzenie podciśnienia, a to z kolei pozwala na dokładniejszy proces sterylizacji.
Co to jest autoklaw klasy B?
Autoklawy klasy B to urządzenia przystosowane do pracy z wysokim ciśnieniem pary i temperaturami. Wspomniane warunki termiczne powodują zniszczenie wszelkich mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które znajdują się na narzędziach używanych w medycynie lub w zabiegach estetycznych.
Autoklaw klasy B czyli sterylizator może mieć różną budowę i wymiary, uzależnione od potrzeb użytkownika. Zastosowanie tych sterylizatorów jest bardzo różne, od szpitali po gabinety kosmetyczne. Autoklawy są podzielone na klasy w zależności od stopnia sprawności i zastosowanych mechanizmów uzyskania wysokiej temperatury.
Autoklawy klasy B to nowoczesne urządzenia, które w procesie sterylizacji wykorzystują parę wtłaczaną pod ciśnieniem do komory dezynfekcyjnej. Dokładność tego procesu sprawia, że autoklaw klasy B znajduje zastosowanie we wszystkich tych dziedzinach, w których wymagany jest najwyższy poziom sterylizacji - medycyna, stomatologia, weterynaria, laboratoria. Autoklawy parowe klasy B pozwalają również zoptymalizować organizację pracy, ponieważ są łatwe w obsłudze i wydajne.
Jak działa autoklaw klasy B?
Autoklawy klasy B doskonale nadają się do sterylizacji wszelkiego rodzaju narzędzi i sprzętu medycznego. Wysoką skuteczność autoklawy uzyskują dzięki zastosowaniu technologii wytwarzania podciśnienia, które pozwala wyeliminować pęcherzyki powietrza z komory sterylizacyjnej. Zjawisko to określane jest terminem - “frakcjonowana próżnia”. Z komory jest usuwane 99,99 procent powietrza, co oznacza, że proces odkażania jest dokładniejszy i można go przeprowadzić na większości materiałów, przyborów oraz na sprzęcie o porowatej powierzchni.
Autoklawy klasy B mogą posiadać również funkcję suszenia próżniowego, które znacznie skraca cały proces i pozwala szybciej przystąpić do kolejnych zabiegów. Urządzenia posiadają najczęściej komorę sterylizacyjną wykonaną ze stali kwasoodpornej.
Jakie są rodzaje autoklawów i pojemności?
Autoklawy klasy B to jedna z najlepszych klas urządzeń do sterylizacji. Najnowsze urządzenia są zaawansowane i posiadają szereg funkcji usprawniających proces wyjaławiania. Należy do nich zaliczyć systemy elektronicznej kontroli ciśnienia, opcje myjki ultradźwiękowej, a nawet drukarkę umożliwiającą archiwizację danych na potrzeby dokumentacji w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym.
Obecnie dostępne są autoklawy klasy B o różnych wymiarach i pojemnościach, np. 8, 12,18, 22 litry. Największe z nich pozwalają na jednorazową sterylizację większych partii przedmiotów, co pozwala w skali miesiąca znacząco zmniejszyć koszty zużycia energii.
Warto podkreślić, że autoklawy klasy B spełniają wszystkie wymogi dopuszczania autoklawów do sterylizacji. Posiadają certyfikat CE i objęte są gwarancją jakości.
Autoklawy klasy B w medycynie i innych dziedzinach
Zastosowanie autoklawów klasy B w branży medycznej jest powszechne i podyktowane wymogami sanitarno-epidemiologicznymi. To urządzenia, które pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się zakażeń, w takich placówkach ochrony zdrowia jak: szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Po autoklawy medyczne sięgają również inne branże, jak salony kosmetyczne, czy studia tatuażu, wszędzie tam, gdzie używa się narzędzi mogących przenosić mikroorganizmy na swojej powierzchni.
Autoklawy klasy B są najczęściej stosowane do sterylizacji instrumentów chirurgicznych oraz szeroko rozumianego sprzętu medycznego. Ale można w nich również odkażać: opakowania, akcesoria medyczne, narzędzia dermatologiczne, igły oraz inne przedmioty np. ręczniki. Technika frakcjonowanej próżni zwiększa efektywność sterylizacji, ponieważ usuwa z komory sterylizacyjnej najmniejsze drobiny powietrza. Jakkolwiek sterylizacja nigdy nie jest całkowita, to przyjęta została norma wskazują na poziom sterylności (SAL) dezynfekowanego przedmiotu, która jest bezpieczna dla zdrowia.
Autoklawy klasy B są również wykorzystywane w innych dziedzinach:
-
autoklawy kosmetyczne - nie różnią się budową od tych wykorzystywanych w medycynie. We współczesnej branży kosmetycznej stosuje się wiele narzędzi i urządzeń, które znajdują się w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Aby zapobiec przenoszeniu się np. grzybicy lub zakażeń skórnych, należy zastosować autoklawy kosmetyczne zapewniające efektywne odkażanie,
-
autoklawy stomatologiczne - wykorzystywane są do wyjaławiania sprzętu dentystycznego po jego użyciu. Gabinety stomatologiczne są wyposażone w sprzęt wielokrotnego użytku, jak wiertła, końcówki polerujące oraz narzędzia do leczenia kanałowego. Autoklawy stomatologiczne klasy B są dzisiaj ważnym elementem łańcucha sterylności w gabinetach dentystycznych,
-
autoklawy weterynaryjne - kliniki weterynaryjne podlegają normom sanitarnym jak pozostałe placówki medyczne. Również w weterynarii stosuje się autoklawy weterynaryjne klasy B, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa zwierząt oraz podnoszą prestiż kliniki,
-
autoklawy laboratoryjne - znacznie upraszczają procesy sterylizacji laboratoryjnej. W warunkach laboratorium, odkażanie powinno być bezpieczne, łatwe, powtarzalne i szybkie do udokumentowania. Dlatego autoklawy laboratoryjne klasy B doskonale nadają się do zastosowań laboratoryjnych, szczególnie do wyjaławiania instrumentów, pipet, naczyń oraz odpadów, które muszą być unieszkodliwione zanim trafią do środowiska.
Autoklawy klasy B wykonują proces sterylizacji z bardzo wysoką skutecznością, stąd są zalecane do większości zastosowań w medycynie, stomatologii, kosmetyce, w laboratoriach i weterynarii. Aby trafnie wybrać autoklaw, należy uwzględnić wiele czynników, dlatego dobrze jest skontaktować się z konsultantem w celu wyboru optymalnego sprzętu do potrzeb.