Autoklawy medyczne - pod tą potoczną nazwą funkcjonują sterylizatory ciśnieniowo-parowe. Są powszechnie stosowane w medycynie, najczęściej w placówkach służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie oraz prywatne gabinety lekarskie. Autoklaw medyczny jest to urządzenie spełniające najwyższe standardy odkażania, zbudowane z uwzględnieniem norm wymaganych w ochronie zdrowia.
Autoklaw medyczny to urządzenie przeznaczone do sterylizacji narzędzi, przyrządów medycznych i innych akcesoriów używanych w czasie zabiegów medycznych, leczenia lub w analityce laboratoryjnej. Zasada działania pozostaje niezmieniona od momentu wynalezienia, jednak w ciągu ponad 150 lat historii, z prostych urządzeń ciśnieniowych autoklawy zmieniły się w zaawansowane technologicznie sterylizatory. Nowoczesne modele posiadają między innymi funkcje sterowania procesorem, systemy bezpieczeństwa, a nawet możliwość generowania cyfrowych danych w celach dokumentacyjnych.
Autoklawy medyczne to urządzenia wykorzystujące procesy paro-ciśnieniowe do uzyskania temperatury na tyle wysokiej, aby doszło w niej do koagulacji białek komórkowych i obumarcia groźnych dla zdrowia mikroorganizmów, czyli bakterii, wirusów, patogenów oraz grzybów. Autoklawy parowe najczęściej pracują w zakresie temperatur od 120 do 130 stopni, wykorzystując parę jako doskonały nośnik wysokich temperatur. Takie warunki termiczne uzyskiwane są specjalnie przystosowanej do tego komorze ciśnieniowej, wykonanej ze stali nierdzewnej.
Najdoskonalsze urządzenia do sterylizacji to autoklawy klasy B, ponieważ są w stanie wytworzyć niemal doskonałą próżnię. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii tzw. frakcjonowanej próżni. Umożliwia ona wyssanie z autoklawu prawie wszystkich drobinek powietrza, a to miejsce wprowadzana jest para pod ciśnieniem.
Zastosowanie takiej techniki pozwala efektywnie wyjaławiać przedmioty i materiały nawet o porowatej powierzchni. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że żaden proces sterylizacji nie jest całkowity. Istnieją jednak określone światowe normy sterylizacji, które jeśli są spełnione, dopuszczają bezpieczne, ponowne zastosowanie narzędzi i instrumentów medycznych.
Autoklawy medyczne mogą wyjaławiać szeroką gamę narzędzi i urządzeń stosowanych w medycynie. W zależności od specjalizacji mogą to być narzędzia chirurgiczne ze stali np. skalpele czy kleszcze. Do odkażania narzędzi szklanych stosowanych w laboratoriach medycznych służą dedykowane autoklawy laboratoryjne.
W autoklawie mogą zostać wysterylizowane również pojemniki z tworzyw sztucznych przystosowane do odkażania termicznego, pod warunkiem, że są umieszczone w komorze w taki sposób, aby para mogła wniknąć do ich środka. Niektóre modele są przystosowane również do dezynfekcji sprzętu o budowie kapilarnej - do przetaczania płynów oraz sprzętu medycznego wykonanego z tworzyw sztucznych.
Autoklawy medyczne różnią się przede wszystkim metodą usuwania powietrza z komory sterylizacyjnej przed rozpoczęciem właściwego procesu odkażania. Ma to wpływ na dokładność sterylizacji i w efekcie na dopuszczenie do zastosowań w placówkach medycznych.
Do najwyższej klasy tych urządzeń należą autoklawy medyczne klasy B. To najbardziej zaawansowany sprzęt przeznaczony do gabinetów i miejsc świadczenia usług medycznych, gdzie konieczne jest spełnienie wymogów sterylności, wszędzie tam, gdzie stosowane są np. narzędzia chirurgiczne czy skomplikowane instrumenty medyczne.
Autoklawy klasy B są wyposażone system umożliwiający usunięcie cząsteczek powietrza z komory ciśnieniowej. Dzięki temu sterylizacja jest niemal doskonała. Ponadto, w tej klasy autoklawach mogą być wyjałowione materiały i pojemniki o porowatej powierzchni. Dodatkowo, autoklawy medyczne tej klasy posiadają systemy bezpieczeństwa, zabezpieczające np. przed przypadkowym otwarciem komory ciśnieniowej.
Autoklawy klasy S to pośredni poziom zaawansowania sterylizatorów. Można w nich jednak sterylizować pojedynczo nieco większe narzędzia i akcesoria. Nadają się również do odkażania warstwowego tych przedmiotów, których nie można sterylizować w autoklawach niższej klasy.
Autoklawy klasy N to z kolei najniższy poziom sterylizacji, ale europejska norma dopuszcza je w wielu miejscach jako sterylizatory wspomagające. Ta klasa autoklawów nie posiada pompy próżniowej, która cechuje klasę B, co oznacza, że sterylizować można tylko przedmioty o gładkiej, nie porowatej powierzchni.
Każda placówka medyczna ma inne potrzeby, jeśli chodzi o ilość i wielkość narzędzi do sterylizacji. Zupełnie inne będzie zapotrzebowanie w małej klinice dentystycznej, a znacznie większe w laboratorium analitycznym.
Autoklawy medyczne są dostępne w wielu wariantach wielkości, dla wszystkich segmentów rynku medycznego. Znajdziemy bowiem małe autoklawy np. o pojemności 8 litrów, ale większe placówki medyczne mogą wykorzystywać urządzenia o pojemności 12 litrów, a nawet 22 litrów.
Warto podkreślić, że większy załadunek i mniej cykli sterylizacji to oszczędność energii i wody dla gabinetu lekarskiego, przychodni lub szpitala. Autoklawy medyczne są też wyposażone w systemy podtrzymywania temperatury pomiędzy kolejnymi procesami odkażania, co również wpływa na zmniejszenie poboru energii elektrycznej.
Autoklawy kosmetyczne - wiele autoklawów medycznych trafia również do branży kosmetycznej. To dziedzina, w której wykorzystywane są narzędzia metalowe, mające bezpośredni kontakt ze skórą - pincety, pilniki, nożyczki, cążki, głowice do mikrodermabrazji. A to stwarza zagrożenie przenoszeniem się bakterii powodujących schorzenia skórne oraz zakażeń grzybicznych. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji, autoklawy kosmetyczne są niezbędne w każdym gabinecie kosmetycznym i salonie urody.
Autoklawy stomatologiczne - kleszcze stomatologiczne, wiertła, lusterka, turbiny, końcówki kompresorów - to tylko niektóre narzędzia stosowane w gabinecie stomatologicznym. Wiele z nich to instrumenty wielokrotnego użytku. Usunięcie z nich wirusów, bakterii i patogenów jest możliwe tylko, gdy zostaną zastosowane autoklawy stomatologiczne, odkażające sprzęt dentystyczny parą pod ciśnieniem.
Autoklawy laboratoryjne - pipety, kolby, probówki, szalki i wiele innych narzędzi znajdziemy w laboratoriach analitycznych, przyszpitalnych oraz w placówkach naukowo-badawczych. Wszędzie tam potrzebne są autoklawy laboratoryjne do sterylizowania wspomnianych narzędzi w zakresie temperatur od 100 do 135 stopni. Takie warunki termiczne pozwalają zlikwidować szkodliwe mikroorganizmy.
Autoklawy weterynaryjne - stetoskopy, skalpele, pincety, narzędzia do usuwania zębów i cięcia pazurów są powszechnie stosowane w gabinetach weterynaryjnych. Dla bezpieczeństwa zwierząt oraz personelu kliniki, wszystkie te przedmioty powinny być skutecznie odkażane. Do tego celu są przeznaczone autoklawy weterynaryjne.
Sterylizatory medyczne to niezbędne urządzenia w każdym miejscu, gdzie świadczone są usługi medyczne. Obecnie autoklawy medyczne są bardzo zaawansowane technicznie, np. do sterowania wykorzystywane są mikroprocesory, które przetwarzają również informacje na temat przebiegu procesu sterylizacji. Inne modele posiadają wbudowane drukarki i rozbudowane, cyfrowe panele sterowania, co jest szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia dokumentacji i harmonogramu odkażania.
Aby dobrać właściwy autoklaw medyczny do konkretnej działalności, warto skontaktować się z naszymi konsultantami, którzy pomogą wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt.