Sterylizatory narzędzi - czym są i do czego służą

23-05-2024

Sterylizatory narzędzi to urządzenia ciśnieniowo-parowe lub UV, które służą do odkażania narzędzi wielokrotnego użytku. Sterylizacja parowa jest najczęściej stosowaną metodą w sterylizacji medycznej i kosmetycznej. Właściwości pary sprawiają, że można szybko i w każdych warunkach zniszczyć drobnoustroje, które są przyczyną infekcji. Sterylizatory narzędzi są wykorzystywane przez gabinety lekarskie, ale również salony kosmetyczne, fryzjerskie, a nawet salony tatuażu. Znajdziemy je także w gabinetach stomatologicznych, chirurgicznych i klinikach weterynaryjnych.

Sterylizator narzędzi - kosmetycznych, chirurgicznych, dentystycznych

 

Sterylizatory narzędzi w gabinetach medycznych i salonach urody

Sterylizatory narzędzi w gabinetach medycznych i salonach urody mają decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów, klientów i personelu. Sterylizacja narzędzi polega na oczyszczeniu powierzchni instrumentów z drobnoustrojów. Sterylizacja musi być prowadzona wszędzie tam, gdzie przy użyciu narzędzi dochodzi do naruszenia tkanki. Czym jest sterylizator narzędzi i gdzie znajduje zastosowanie?

Sterylizator narzędzi - co to jest?

Sterylizator narzędzi to sprzęt ciśnieniowo-parowy (choć istnieją również urządzenia wykorzystujące ultrafiolet), który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gabinetu lekarskiego, zabiegowego, kosmetycznego, przychodni czy szpitala. Sterylizator do narzędzi dezynfekuje narzędzia wielokrotnego użytku w wysokiej temperaturze.

Sterylizator narzędzi wykorzystuje parę wodną, która w komorze sterylizacyjnej osiąga ona temperaturę powyżej 120 stopni Celsjusza. Powoduje ona zniszczenie mikroorganizmów przez tzw. koagulację ich białek. W komorze sterylizacyjnej zabijane są grzyby, bakterie, zarodniki i wirusy.

Wysoka temperatura jest utrzymywana wewnątrz komory od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości i rodzaju odkażanych przedmiotów. Po zakończeniu procesu sterylizacji i ostygnięciu, narzędzia nadają się do ponownego użycia. Narzędzia mogą być również sterylizowane w opakowaniach, co ułatwia ich późniejszy transport bez utraty sterylności.

Sterylizatory - rodzaje i klasy sprzętu

Od wielu dziesięcioleci do sterylizacji stosuje się najczęściej sterylizatory narzędzi ciśnieniowo-parowe, funkcjonujące w terminologii fachowej również jako - autoklawySterylizatory do narzędzi parowe są szybkie i skuteczne, a do ich eksploatacji jest potrzebna energia do wytworzenia pary i woda. Od wielu lat stosowana jest również sterylizacja promieniowaniem UV. To również proces skuteczny, ponieważ rozbija wiązania molekularne DNA patogenów, jednak bardziej czasochłonny i stąd nie znalazł tak szerokiego zastosowania w sterylizacji narzędzi. Na czym polega różnica między tymi metodami sterylizacji?

  • sterylizator parowy do narzędzi - to najczęściej spotykane urządzenie do odkażania narzędzi w zastosowaniach medycznych i kosmetycznych. Komora sterylizacyjna z załadunkiem narzędzi wielokrotnego użytku jest wypełniona parą pod ciśnieniem, która osiąga ponad 120 stopni i dokładnie penetruje powierzchnie przedmiotów. Odkażać parą można nawet znaczne ilości narzędzi w stosunkowo krótkim czasie - do kilkunastu minut.

  • sterylizator uv do narzędzi - urządzenia tego typu znajdą zastosowanie w salonach fryzjerskich lub kosmetycznych, ponieważ wykorzystują dezynfekcję suchą. Oczyszcza ona powierzchnię nożyczek, grzebieni, cążek, pęset lub ostrzy do maszynek. Narzędzia przed sterylizacją powinny być oczyszczone i umyte. Pełna dezynfekcja trwa od 30 do 45 minut.

Najważniejsze klasy sterylizatorów

Wśród sterylizatorów paro-ciśnieniowych znajdziemy urządzenia produkowane w kilku klasach, oznaczających stopień skuteczności. Oprócz klas N i S, najpopularniejsza jest - klasa B. Autoklawy klasy B są najbardziej zaawansowane, posiadają bowiem funkcję frakcjonowanej próżni. Sterylizatory narzędzi klasy B zapewniają komfort i bezpieczeństwo procesów sterylizacyjnych w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych, studiach tatuażu itp. Pozwalają także na dezynfekcję takiego wyposażenia gabinetów i salonów, jak: ręczniki, tworzywa plastikowe i gumowe.

Komora ciśnieniowa może mieć różną pojemność. W zależności od potrzeb gabinetu lub salonu, można wybrać mały sterylizator narzędzi np. o pojemności 8 litrów. Na rynku można znaleźć jednak modele o większych możliwościach załadunku np. do 22 litrów. Te największe sterylizatory do narzędzi są przeznaczone dla dużych gabinetów i salonów.

Sterylizatory narzędzi - jak działają?

Sterylizatory narzędzi to urządzenia zbudowane z komory sterylizacyjnej oraz obudowy z tworzywa sztucznego. Wewnątrz znajduje się również zbiornik na wodę oraz elektronika sterująca. Wraz z rozpoczęciem procesu sterylizacji, para jest wprowadzana do komory sterylizacyjnej pod ciśnieniem, a jednocześnie usuwane są drobinki powietrza, które mogą utrudnić dokładne odkażanie. Jest to tzw. funkcja próżni frakcjonowanej. Dzięki niej, para dociera dokładnie do każdego milimetra powierzchni narzędzi.

Automatyczne sterowanie procesem dezynfekcji

Sterylizatory narzędzi są w pełni zautomatyzowane. Procesem odkażania steruje łatwy w obsłudze i czytelny programator. Do wyboru jest kilka programów sterylizacji o różnych czasie trwania. Warto dodać, że sterylizatory narzędzi są całkowicie bezpieczne - są wyposażone w zawory bezpieczeństwa oraz specjalne podwójne blokady drzwi do komory ciśnieniowej. Do obsługi tych urządzeń nie są wymagane dodatkowe kwalifikacje, wystarczy kierować się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.

Obsługa sterylizatorów do narzędzi

Sterylizatory narzędzi są łatwe w obsłudze, co przyczynia się do sprawnej organizacji pracy gabinetu lekarskiego lub salonu urody, a to w dalszej perspektywie przynosi konkretne korzyści finansowe. Sterylizatory do narzędzi powinny być jednak utrzymywane w sprawności poprzez kontrolowanie stanu technicznego elementów elastycznych np. uszczelki komory sterylizacyjnej. Skuteczność sterylizacji można sprawdzać za pomocą dostępnych testów. Jeśli dezynfekcja okaże się niepełna, oznacza to, że sterylizator nie działa prawidłowo.

Przed załadunkiem narzędzi do autoklawu, wszystkie instrumenty powinny zostać wstępnie, fizycznie oczyszczone z materii organicznej. Jest to konieczne, aby sterylizacja była skuteczna. Narzędzia układane są bezpośrednio lub w opakowaniach na specjalnych tackach. Przed rozpoczęciem sterylizacji należy sprawdzić, czy zbiornik na wodę jest pełny (do wytwarzania pary używa się najczęściej wody destylowanej). Po ustawieniu żądanych parametrów, można uruchomić cykl dezynfekcji. Drzwi sterylizatora są zablokowane blokadą elektromagnetyczną. Po zakończeniu sterylizacji, rozpoczyna się suszenie i chłodzenie urządzenia. Pozostaje już tylko ostrożnie wyjąć narzędzia ze sterylizatora i ułożyć na swoim miejscu.

Sterylizatory narzędzi - zastosowanie

Sterylizatory narzędzi znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest dezynfekcja narzędzi i instrumentów. Sterylizatory medyczne używane są w gabinetach medycznych oraz w salonach urody o różnym profilu. Wszędzie tam, przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zakażeń, które mogą zagrażać personelowi i pacjentom. Oto kilka popularnych zastosowań:

  • sterylizator do narzędzi kosmetycznych - ten sprzęt powinien znaleźć się w każdym gabinecie kosmetycznym, w którym używane są narzędzia wielokrotnego użytku. Sterylizator kosmetyczny może służyć do odkażania pilniczków do paznokci, pincet do usuwania owłosienia lub nożyczek kosmetycznych do przycinania rzęs. Sterylizacja narzędzi jest kluczowa dla zachowania wysokiego poziomu higieny w salonie kosmetycznym i dla bezpieczeństwa klientów.

  • sterylizator uv do narzędzi kosmetycznych - to urządzenie, które w przeciwieństwie do sterylizatorów parowych używa promieni ultrafioletowych do rozbijania kodu genetycznego drobnoustrojów. Proces odkażania jest dłuższy niż w autoklawach parowych. Jeśli pojawia się pytanie: jaki sterylizator do narzędzi kosmetycznych wybrać spośród wielu rodzajów i wielkości, trzeba określić przede wszystkim, jaka ilość narzędzi będzie dezynfekowana. W przypadku większej ilości narzędzi i konieczności szybkiego odkażania lepszym rozwiązaniem będzie sterylizator parowy, jeśli salon wykorzystuje niewiele narzędzi, to wystarczający może być sterylizator UV.

  • sterylizator do narzędzi fryzjerskich - będzie skutecznym urządzeniem do sterylizacji takich narzędzi, jak nożyczki fryzjerskie, maszynki do strzyżenia. Narzędzia te mają kontakt ze skórą, na której mogą znajdować się mikroorganizmy niebezpieczne dla zdrowia fryzjerów i klientów.

  • sterylizator do narzędzi manicure - manicurzystki używają narzędzi, które mają bezpośredni kontakt z paznokciami i naskórkiem. Do profesjonalnego manicure stosowane są m.in.: cążki i frezy do kształtowania paznokci. Sterylizator może w tym przypadku ograniczyć zakażenia grzybicze skóry.

  • sterylizator do narzędzi medycznych - może być wykorzystany do wyjaławiania różnych narzędzi medycznych, począwszy od nożyczek opatrunkowych, przez haczyki uszne stosowane w laryngologii, aż po kleszcze do usuwania kleszczy. Sterylizacji można poddać wszystkie narzędzia medyczne wielokrotnego użytku.

  • sterylizator do narzędzi chirurgicznych - narzędzia chirurgiczne służą do przecinania tkanki w czasie zabiegów i operacji. Mogą mieć różne kształty, w zależności od przeznaczenia. Sterylizacja narzędzi ciśnieniowo-parowa jest najskuteczniejszą metodą eliminowania bakterii i wirusów z ich powierzchni.

Polecane artykuły

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

19-10-2023
Sterylizatory to urządzenia należące do kategorii sprzętu medycznego. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, po sterylizatory sięga również branża laboratoryjna, gastronomiczna oraz sektor kosmetyczny. Budowa i zasada działania sterylizatorów jest bardzo podobna i polega na umieszczeniu przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji w hermetycznej komorze ciśnieniowej, w której odbywa się proces odkażania. Nowoczesne sterylizatory to zaawansowane urządzenia, które...
Sterylizatory weterynaryjne - wysokie standardy i prestiż w każdej klinice dla zwierząt

Sterylizatory weterynaryjne - wysokie standardy i prestiż w każdej klinice dla zwierząt

26-04-2024
Opieka nad zwierzętami, ratowanie ich zdrowia, a nawet życia to najważniejsze zabiegi przeprowadzane w gabinetach weterynaryjnych. Lekarze weterynarii wykonują również badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć zwierzęce choroby i skutecznie je leczyć. W gabinetach czworonogi są poddawane biopsji, USG, RTG, odbywają się szczepienia oraz zabiegi chirurgiczne. Wszystkie te czynności wymagają sterylnego otoczenia i odpowiednich narzędzi wielokrotnego użytku, które należy...
Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

20-10-2023
Sterylizatory medyczne umożliwiają szybką dezynfekcję narzędzi wielokrotnego użytku w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach specjalistycznych. To niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie konieczne jest skuteczne zapobieganie infekcjom wśród pacjentów. Sterylizator medyczny, znany również pod nazwą - autoklaw to stosowany już od ponad stu lat. Jego najnowsze wersje to urządzenia zaawansowane technicznie, które odznaczają się łatwą, intuicyjną obsługą, są...
Sterylizatory stomatologiczne - efektywne odkażanie narzędzi w każdym gabinecie

Sterylizatory stomatologiczne - efektywne odkażanie narzędzi w każdym gabinecie

18-12-2023
Stomatologia to dziedzina medycyny, która bardzo szybko się rozwija. Postęp związany jest z nowymi technologiami, urządzeniami i technikami stomatologicznymi. W gabinetach wciąż znajdziemy jednak przyrządy stosowane od wielu lat, ponieważ są one niezbędne w podstawowych zabiegach. Często są to narzędzia wielokrotnego użytku - zgłębniki, lusterka stomatologiczne, łyżeczki, wiertła, dłuta. Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi gabinetu, niezbędna jest...
Sterylizatory parowe - nowoczesny sprzęt do odkażania dla medycyny i kosmetyki

Sterylizatory parowe - nowoczesny sprzęt do odkażania dla medycyny i kosmetyki

27-04-2024
Para wodna jest doskonałym nośnikiem wysokiej temperatury i można ją uzyskać w prosty sposób. Potrzebna jest jedynie woda oraz wytworzenie temperatury wrzenia. Powstaje wówczas ciśnienie, które można wykorzystywać do skierowania pary w odpowiednim kierunku. Para wodna w temperaturze powyżej 120 stopni niszczy białka drobnoustrojów, grzybów, wirusów i znakomicie penetruje każdą powierzchnię. Wszystkie zalety pary wykorzystują sterylizatory parowe. Wyjaśniamy, czym są i...
Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

18-12-2023
Branża beauty zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe trendy, technologie i modele biznesowe. Ostatnie kilka lat w sektorze zdrowia i urody to zdecydowany powrót do natury. Kobiety stosują mniej sztucznych kosmetyków, chcą wyglądać pięknie, naturalnie i subtelnie. Zaczyna obowiązywać minimalizm. Coraz więcej salonów kosmetycznych stawia też na narzędzia wielokrotnego użytku, a jest to podyktowane troską o środowisko i optymalizacją kosztów. Salony kosmetyczne...
Sterylizatory laboratoryjne - skuteczne narzędzie do dezynfekcji wyposażenia

Sterylizatory laboratoryjne - skuteczne narzędzie do dezynfekcji wyposażenia

19-12-2023
Wysoka jakość badań laboratoryjnych jest możliwa tylko wtedy, gdy zostanie zastosowane odpowiednie wyposażenie. Od specyfiki badań zależy, jaka aparatura znajdzie się w laboratorium. Niezależnie od profilu działalności, każde laboratorium powinno być wyposażone w nowoczesne sterylizatory laboratoryjne do odkażania narzędzi wielokrotnego użytku. Pipety, kolby, szalki czy mieszadła mogą być używane powtórnie pod warunkiem, że z ich powierzchni usuniemy bakterie, wirusy...