Sterylizatory stomatologiczne - efektywne odkażanie narzędzi w każdym gabinecie

18-12-2023

Stomatologia to dziedzina medycyny, która bardzo szybko się rozwija. Postęp związany jest z nowymi technologiami, urządzeniami i technikami stomatologicznymi. W gabinetach wciąż znajdziemy jednak przyrządy stosowane od wielu lat, ponieważ są one niezbędne w podstawowych zabiegach. Często są to narzędzia wielokrotnego użytku - zgłębniki, lusterka stomatologiczne, łyżeczki, wiertła, dłuta. Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi gabinetu, niezbędna jest skuteczna sterylizacja, a tę mogą zapewnić tylko nowoczesne sterylizatory stomatologiczne.

Sterylizator stomatologiczny

Sterylizatory stomatologiczne - co to jest?

Sterylizatory stomatologiczne występują na rynku sprzętu medycznego również jako autoklawy parowo-ciśnieniowe. To urządzenia służące do wyjaławiania narzędzi stalowych oraz z tworzyw sztucznych, zarówno gładkich, jak i tych o porowatej powierzchni. Mogą to być nie tylko narzędzia, ale również rurki, pojemniki i inne przedmioty dopuszczone do ponownego użycia. Sterylizatory stomatologiczne to urządzenia zbudowane z komory sterylizacyjnej ze stali nierdzewnej w obudowie zabezpieczonej drzwiami z blokadą.

Sterylizatory stomatologiczne to właściwie autoklawy medyczne. Znajdziemy je również w szpitalach, przychodniach, laboratoriach, prywatnych gabinetach lekarskich, a także w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu. Sterylizatory stomatologiczne to sprzęt zaawansowany technicznie, zapewniający długotrwałe użytkowanie. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na to, czy sterylizator posiada wymagane w naszym kraju certyfikaty i spełnia europejskie normy. Sterylizatory stomatologiczne warto nabyć u doświadczonego dostawcy, który zapewnia również paszport techniczny oraz doradztwo.

Sterylizator stomatologiczny jak działa?

Sterylizacja za pomocą autoklawu to proces niszczenia bakterii, wirusów i grzybów. Pozostają one na powierzchni narzędzi stomatologicznych po każdym zetknięciu się z jamą ustną pacjenta. Wymienione drobnoustroje giną temperaturze 130 stopni, chociaż warto tutaj podkreślić, że niektóre autoklawy osiągają temperaturę nawet do 137 stopni. Osiągnięcie takich warunków termicznych i ich utrzymanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut jest możliwe dzięki zastosowaniu pary pod ciśnieniem. Para jest bowiem doskonałym nośnikiem wysokiej temperatury i bez przeszkód wnika w strukturę powierzchni dezynfekowanych narzędzi medycznych.

Nowoczesny sterylizator stomatologiczny osiąga bardzo dużą skuteczność, ponieważ dodatkowo wykorzystuje próżnię frakcjonowaną i usuwa najdrobniejsze cząsteczki powietrza z komory sterylizacyjnej. Trzeba dodać, że sterylizatory stomatologiczne są całkowicie zautomatyzowane, tzn. proces sterylizacji jest sterowany programatorem. Osoba obsługująca musi umieścić przedmioty przeznaczone do sterylizacji w komorze i zamknąć drzwi sterylizatora. Blokada drzwi jest elektroniczna i elektromagnetyczna. Zwiększa to zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem. Następnie należy uruchomić właściwy program, czyli temperaturę i czas. Urządzenia posiadają najczęściej kilka programów, przeznaczonych do różnej wielkości załadunku i właściwości odkażanych przedmiotów.

Sterylizator stomatologiczny będzie spełniał swoją funkcję tylko, gdy jego obsługa będzie się odbywała zgodnie z zaleceniami producenta. Urządzenie wymaga stałego monitoringu poziomu wody przeznaczonej do tworzenia pary oraz kontroli stanu uszczelek i czystości komory sterylizacyjnej. Do sterylizacji używamy wody destylowanej. Sterylizatory stomatologiczne wysokiej klasy umożliwiają zarówno wyjaławianie instrumentów medycznych w opakowaniach i bez opakowań. Narzędzia umieszcza się na specjalnych tackach, a te na kilku poziomach we wnętrzu autoklawu. Po zakończonym programie odkażania, narzędzia są suszone, a po wystygnięciu można je ponownie użyć.

Jaki sterylizator do gabinetu stomatologicznego

Jeśli zastanawiamy się, jaki sterylizator do gabinetu stomatologicznego wybrać, z pewnością należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, autoklaw powinien być przeznaczony do odkażania narzędzi medycznych. Warto zdecydować się na odpowiednią wielkość, w zależności od ilości narzędzi do wyjałowienia każdego dnia. Do wyboru mamy autoklawy stomatologiczne o różnych wielkościach: od 8 l przez 12, 18, aż do 22 litrów. Te największe, to urządzenia solidne i ciężkie (do 60 kg), które mogą się sprawdzić w większych klinikach stomatologicznych przyjmujących nawet kilkudziesięciu pacjentów dziennie.

Wybierając sterylizator parowy warto zwrócić uwagę również na dostępne tryby i czasy sterylizacji oraz dodatkowe funkcjonalności i wyposażenie. Wybrane modele sterylizatorów dostępne w promedyczny.pl posiadają wbudowaną drukarkę termiczną, która umożliwia prowadzenie dokumentacji cykli sterylizacji. Inne modele posiadają też gniazda pamięci usb dla łatwego transferu danych o sterylizacji.

Rodzaje sterylizatorów stomatologicznych

Sterylizatory stomatologiczne pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji przenoszonych przez narzędzia wielokrotnego użytku. Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne autoklawy mają bardzo wysoką sprawność. Warto jednak zwrócić również uwagę na klasę autoklawu. Dzielą się one na trzy klasy: autoklawy klasy B, S, oraz N.

Najbardziej zaawansowane urządzenia to sterylizatory stomatologiczne klasy B, przeznaczone są bowiem do sterylizacji wszelkiego rodzaju wsadów. Posiadają funkcję próżni, którą uzyskuje się za pomocą sekwencyjnej pompy próżniowej. Pompa usuwa drobiny powietrza z komory sterylizacyjnej, dzięki czemu odkażanie jest jeszcze dokładniejsze. W autoklawach klasy S nie można wyjaławiać narzędzi o budowie kapilarnej, natomiast autoklawy klasy N są najprostsze i mogą służyć tylko jako urządzenia wspomagające. W autoklawach klasy N sterylizacja nie jest tak dokładna, jak w klasach S i B.

Sterylizator stomatologiczny to bezpieczne urządzenie niezbędne w każdym nowoczesnym gabinecie stomatologicznym. Duże pojemności oraz zoptymalizowane programy sterylizacji, dopasowujące ilość zużytej energii do każdego załadunku, pozwalają na oszczędność prądu, czasu i pieniędzy. Ponadto sterylizatory stomatologiczne posiadają szereg funkcji i rozwiązań technicznych ułatwiających codzienne użytkowanie. Należy tutaj wymienić chociażby czytelne wyświetlacze LCD, które pozwalają monitorować przebieg procesu, elektromagnetyczne blokady zapobiegające przypadkowemu otwarciu, zawory bezpieczeństwa czy filtry antybakteryjne.

Wybrane modele posiadają także testy skuteczności odkażania Bowie & Dick / Helix Test oraz testy próżni, pozwalające ocenić szczelność. Wiele autoklawów jest wyposażonych w funkcję podtrzymania temperatury do następnego cyklu, dzięki której sterylizator zużywa mniej energii elektrycznej do ponownego rozgrzania urządzenia.

Sterylizatory medyczne ciśnieniowo-parowe są powszechnie stosowane w służbie zdrowia. Spotkamy je w szpitalach, przychodniach i klinikach. Wykorzystują je również laboratoria i prywatne gabinety specjalistyczne, w tym stomatologia. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebne efektywne wyjałowienie instrumentów medycznych czy pojemników, autoklawy pomagają usprawnić pracę. Ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Należy podkreślić, że autoklawy są urządzeniami w pełni bezpiecznymi, pod warunkiem, że będą użytkowane zgodnie z zaleceniami producentów i dostawców.

 

 

Polecane produkty

Autoklaw medyczny YESON - klasa B 8,12,18 i 22 L - Silver Line

Autoklaw medyczny YESON - klasa B 8,12,18 i 22 L - Silver Line

Autoklaw medyczny, stomatologiczny, kosmetyczny - parowy. Autoklaw YESON 8,12,18 i 22 litrowy klasy B nowa linia Silver Line - spełnia wszys...
Autoklawy medyczne YESON seria E BLACK LED - 8, 12, 18 I 22L

Autoklawy medyczne YESON seria E BLACK LED - 8, 12, 18 I 22L

Autoklawy firmy YESON serii E BLACK LED, zakwalifikowane do klasy B zgodnie z normą EN 13060. Urządzenia są przeznaczone do stosowania w: sz...

Polecane artykuły

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

19-10-2023
Sterylizatory to urządzenia należące do kategorii sprzętu medycznego. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, po sterylizatory sięga również branża laboratoryjna, gastronomiczna oraz sektor kosmetyczny. Budowa i zasada działania sterylizatorów jest bardzo podobna i polega na umieszczeniu przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji w hermetycznej komorze ciśnieniowej, w której odbywa się proces odkażania. Nowoczesne sterylizatory to zaawansowane urządzenia, które...
Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

20-10-2023
Sterylizatory medyczne umożliwiają szybką dezynfekcję narzędzi wielokrotnego użytku w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach specjalistycznych. To niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie konieczne jest skuteczne zapobieganie infekcjom wśród pacjentów. Sterylizator medyczny, znany również pod nazwą - autoklaw to stosowany już od ponad stu lat. Jego najnowsze wersje to urządzenia zaawansowane technicznie, które odznaczają się łatwą, intuicyjną obsługą, są...
Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

18-12-2023
Branża beauty zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe trendy, technologie i modele biznesowe. Ostatnie kilka lat w sektorze zdrowia i urody to zdecydowany powrót do natury. Kobiety stosują mniej sztucznych kosmetyków, chcą wyglądać pięknie, naturalnie i subtelnie. Zaczyna obowiązywać minimalizm. Coraz więcej salonów kosmetycznych stawia też na narzędzia wielokrotnego użytku, a jest to podyktowane troską o środowisko i optymalizacją kosztów. Salony kosmetyczne...