Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

18-12-2023

Branża beauty zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe trendy, technologie i modele biznesowe. Ostatnie kilka lat w sektorze zdrowia i urody to zdecydowany powrót do natury. Kobiety stosują mniej sztucznych kosmetyków, chcą wyglądać pięknie, naturalnie i subtelnie. Zaczyna obowiązywać minimalizm. Coraz więcej salonów kosmetycznych stawia też na narzędzia wielokrotnego użytku, a jest to podyktowane troską o środowisko i optymalizacją kosztów.

Salony kosmetyczne korzystają też coraz częściej z nowoczesnych urządzeń zapewniających bezpieczeństwo i minimalizujących ryzyko zakażeń klientów. Większość zabiegów odbywa się przecież w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Dlatego tak ważne jest właściwe odkażanie narzędzi, które jest możliwe, gdy zastosujemy wysokiej klasy sterylizatory kosmetyczne.

Sterylizator do salonu kosmetycznego

Sterylizatory kosmetyczne - co to jest?

Sterylizatory kosmetyczne to urządzenia pozwalające utrzymać wyposażenie salonu w wymaganych standardach czystości. Służą do wyjaławiania narzędzi i akcesoriów używanych do zabiegów kosmetycznych, takich jak cążki, nożyczki, dłutka.

Sterylizatory kosmetyczne wykorzystują kilka metod sterylizacji. Znajdziemy na rynku np. sterylizator uv kosmetyczny, ale chyba najpopularniejsze są sterylizatory parowe. Para pod ciśnieniem jest efektywnym nośnikiem temperatury niezbędnej do usunięcia bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów z powierzchni przedmiotów używanych do zabiegów.

Sterylizator kosmetyczny można spotkać również pod nazwą autoklaw. Jest to powszechnie przyjęty termin określający sterylizatory stosowane w medycynie, kosmetyce, gastronomii, laboratoriach, weterynarii lub stomatologii. Technika odkażania parą pod ciśnieniem jest znana ludzkości od dawna, a sterylizatory w formie, jaką znamy, pojawiły się już blisko 150 lat temu.

Sterylizator kosmetyczny - zasada działania

Sterylizator kosmetyczny parowy to urządzenie, które wykorzystuje parę wodną wprowadzoną pod ciśnieniem do komory sterylizacyjnej. Narzędzia i akcesoria kosmetyczne umieszczone wewnątrz są wystawione na działanie wysokiej temperatury - nawet do 137 stopni celsjusza. W takich warunkach giną bakterie i inne drobnoustroje, które znajdują się na powierzchni sterylizowanych przedmiotów. To mogą być narzędzia stalowe, ale również naczynia i opakowania z materiałów dopuszczonych do sterylizacji.

Sterylizator kosmetyczny posiada szczelne drzwi komory sterylizacyjnej dodatkowo zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem. Po umieszczeniu narzędzi przeznaczonych do sterylizacji w komorze parowo-ciśnieniowej rozpoczyna się proces odkażania. Przebiega on automatycznie i jest kontrolowany przez sterownik na panelu przednim. Parametry sterylizacji np. czas i temperaturę, ustalamy na podstawie właściwości oraz ilości przedmiotów.

Sterylizator do narzędzi kosmetycznych - rodzaje, pojemności i klasy

Sterylizator do narzędzi kosmetycznych powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb salonu lub gabinetu kosmetycznego. Należy ustalić, jakie zabiegi będą w nim przeprowadzane oraz jakie narzędzia będą wykorzystywane. Najczęściej na potrzeby małych firm wykorzystywane są kompaktowe autoklawy. Duże instytucje potrzebują odpowiednio większych urządzeń, zapewniających większą wydajność dla sprawnej obsługi wszystkich klientów.

W zależności od potrzeb, wybieramy sterylizator do narzędzi kosmetycznych o różnej pojemności. W ofercie specjalistycznych dostawców np. promedyczny.pl znajdziemy urządzenia o pojemności komory od 8 przez 12, 18 aż do 22 litrów. Wewnątrz autoklawów znajdują się specjalne tacki, na których umieszczane są przedmioty do sterylizacji w opakowaniach lub bezpośrednio. Większe urządzenia to również oszczędność energii - im więcej narzędzi umieścimy, tym mniej cykli trzeba przeprowadzić.

W zależności od poziomu sterylizacji i funkcjonalności, sterylizator parowy kosmetyczny może być zaklasyfikowany do różnych klas. Na rynku znajdziemy autoklawy klasy S, N i B. Ta ostatnia jest najbardziej efektywna i charakteryzuje się techniką frakcjonowania próżni. Za pomocą pompy próżniowej usuwane jest sekwencyjnie powietrze z komory sterylizacyjnej, co czyni proces odkażania jeszcze dokładniejszym.

Jaki sterylizator kosmetyczny wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego salonu lub gabinetu kosmetycznego. Należy jednak pamiętać, że wydajny i skuteczny sterylizator zapewnia bezpieczeństwo klientom i pracownikom. Wyjałowione przedmioty mogą być bezpiecznie użyte ponownie, co zdecydowanie wpływa na zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy.

Sterylizator narzędzi kosmetycznych - zastosowania i eksploatacja

Sterylizator narzędzi kosmetycznych to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego salonu kosmetycznego. W branży zdrowie i uroda wykorzystywana jest szeroka paleta narzędzi i akcesoriów wielokrotnego użytku. Zaliczamy do nich np. frezy, służące do usuwania zrogowaciałego naskórka oraz modelowania paznokci. Ponadto, w salonie kosmetycznym znajdziemy: dłutka, pęsety, cążki i nożyczki. Najczęściej narzędzia te są wykonane ze stali nierdzewnej, którą z powodzeniem możemy poddać sterylizacji.

Sterylizator narzędzi kosmetycznych jest urządzeniem przeznaczonym do intensywnej eksploatacji. Aby zachować sprawność urządzenia przez dłuższy czas należy użytkować go zgodnie z instrukcjami producenta. Co jakiś czas należy przeprowadzić automatyczne czyszczenie samego autoklawu, aby zachować czystość w okolicach drzwi, uszczelek i otworów w komorze. Do rutynowych czynności należy sprawdzanie poziomu wody w zasobniku. W określonym czasie trzeba również przeprowadzić inspekcję uszczelek drzwi komory sterylizacyjnej.

Sterylizator do salonu kosmetycznego to urządzenie posiadające szereg przydatnych funkcji. Wybrane modele nowoczesnych autoklawów medycznych mają wbudowane drukarki termiczne, pozwalające prowadzić ewidencję sterylizacji na potrzeby gabinetu. Autoklawy kosmetyczny są również wyposażone podwójne elektroniczne i elektromagnetyczne systemy zabezpieczenia przed otwarciem. Jest ono możliwe dopiero po całkowitym zakończeniu procesu odkażania.

Jaki sterylizator do narzędzi kosmetycznych?

Jeśli zastanawiamy się, jaki sterylizator do salonu kosmetycznego, to z pewnością musi to być urządzenie spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa i europejskie certyfikaty, paszporty techniczne i przeglądy. Biorąc pod uwagę te warunki, warto zaopatrzyć się w nowoczesny sterylizator u sprawdzonego dostawcy, który może pomóc w wyborze właściwego urządzenia i podpowie, jaki sterylizator do gabinetu kosmetycznego będzie odpowiedni.

Sterylizatory parowe to urządzenia, które pochodzą z rynku wyposażenia medycznego. Służą do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku, co znacznie poprawia rentowność prowadzenia salonu kosmetycznego. Sterylizatory medyczne znajdziemy w szpitalach, przychodniach, gabinetach weterynaryjnych, stomatologicznych, ale też w studiach tatuażu i piercingu. Są one niezbędne w zapobieganiu zakażeniom wszędzie tam, gdzie narzędzia stykają się z ludzkim ciałem.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

19-10-2023
Sterylizatory to urządzenia należące do kategorii sprzętu medycznego. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, po sterylizatory sięga również branża laboratoryjna, gastronomiczna oraz sektor kosmetyczny. Budowa i zasada działania sterylizatorów jest bardzo podobna i polega na umieszczeniu przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji w hermetycznej komorze ciśnieniowej, w której odbywa się proces odkażania. Nowoczesne sterylizatory to zaawansowane urządzenia, które...
Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

20-10-2023
Sterylizatory medyczne umożliwiają szybką dezynfekcję narzędzi wielokrotnego użytku w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach specjalistycznych. To niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie konieczne jest skuteczne zapobieganie infekcjom wśród pacjentów. Sterylizator medyczny, znany również pod nazwą - autoklaw to stosowany już od ponad stu lat. Jego najnowsze wersje to urządzenia zaawansowane technicznie, które odznaczają się łatwą, intuicyjną obsługą, są...