Sterylizatory weterynaryjne - wysokie standardy i prestiż w każdej klinice dla zwierząt

26-04-2024

Opieka nad zwierzętami, ratowanie ich zdrowia, a nawet życia to najważniejsze zabiegi przeprowadzane w gabinetach weterynaryjnych. Lekarze weterynarii wykonują również badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć zwierzęce choroby i skutecznie je leczyć. W gabinetach czworonogi są poddawane biopsji, USG, RTG, odbywają się szczepienia oraz zabiegi chirurgiczne. Wszystkie te czynności wymagają sterylnego otoczenia i odpowiednich narzędzi wielokrotnego użytku, które należy sterylizować w profesjonalnych urządzeniach. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są parowo-ciśnieniowe sterylizatory weterynaryjne, znane również jako autoklawy. Jak działają i jakie mają zastosowanie w weterynarii?

Sterylizator weterynaryjny

Sterylizator weterynaryjny - co to jest?

Sterylizator weterynaryjny to sterylizator parowo-ciśnieniowy do zastosowań w gabinetach weterynaryjnych. Jest to nowoczesne i wydajne urządzenie, które pozwala dezynfekować narzędzia medyczne i akcesoria wielokrotnego użytku. Efektywność energetyczna pomaga zoptymalizować koszty utrzymania gabinetu, co przekłada się na wynik ekonomiczny. Sterylizatory parowe są proste w obsłudze i wydajne, bo w zależności od wielkości, można w nich umieścić nawet do 22 litrów załadunku. Wyjaśnijmy jednak, na czym polega zasada ich działania.

Sterylizator weterynaryjny jest klasycznym autoklawem, czyli sterylizatorem parowym zbudowanym z komory sterylizacyjnej i obudowy. Komora sterylizacyjna wykonana jest ze stali nierdzewnej i może mieć różną pojemność. Obudowa z kolei mieści w sobie zbiornik na wodę oraz elektronikę sterującą i drzwi do komory sterylizacyjnej. Obudowa jest najczęściej wykonana ze specjalnie wzmacnianego tworzywa sztucznego.

Sterylizatory weterynaryjne - zasada działania

Autoklawy, czyli sterylizatory parowe to rozwiązanie znane już od wielu dziesięcioleci. Jednak dzisiejsze automatyzowane konstrukcje różnią się zasadniczo od swoich XIX-wiecznych poprzedników. Zasada działania jest jednak taka sama - do szczelnej komory sterylizacyjnej wprowadzana jest pod ciśnieniem para wodna. Dzięki temu, osiągana jest temperatura od 120 do nawet 130 stopni celsjusza. W takich warunkach termicznych eliminowane są bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Po zakończeniu procesu wyjaławiania i osuszeniu, narzędzia medyczne nadają się do ponownego zastosowania. To mogą być nie tylko instrumenty medyczne, ale również opakowania, naczynia, ręczniki czy fartuchy.

Nowoczesne sterylizatory to urządzenia bardzo zaawansowane, w których cały proces odkażania przeprowadzany jest automatycznie. Manualna obsługa polega na umieszczeniu wsadu, ustawieniu odpowiedniego programu, a następnie opróżnieniu komory po zakończeniu sterylizacji. Do czynności obsługowych należy również uzupełnianie zbiornika z wodą destylowaną potrzebną do wytwarzania pary, okresowe kontrole stanu uszczelek drzwi autoklawu oraz utrzymanie w czystości samej komory sterylizacyjnej.

Sterylizatory weterynaryjne - zastosowanie i rodzaje

Sterylizator weterynaryjny znajdzie szerokie zastosowanie w gabinecie każdego lekarza weterynarii. Szczypce do usuwania pazurów, pincety, stetoskopy, cążki, nożyczki, naczynia i pojemniki to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu. W autoklawach można również dezynfekować opakowania, fartuchy, tkaniny i płyny, pod warunkiem, że jest to wyposażenie przeznaczone do wielokrotnego użytku i dopuszczone do sterylizacji. Użycie autoklawu gwarantuje wówczas zachowanie wysokich standardów higienicznych w gabinecie. Jest to jednocześnie skuteczna metoda zmniejszenia liczby zakażeń.

Warto podkreślić w tym miejscu, że stosowanie sterylizatory weterynaryjne to również sposób na zapobieganie przenoszeniu się niektórych bakterii zwierzęcych, które mogą być groźne dla ludzi, jak np. Chlamydia psittaci - przenoszona przez ptaki.

Sterylizator weterynaryjny to urządzenie dostępne w wielu wariantach wyposażenia oraz w kilku wielkościach. W zależności od wielkości kliniki weterynaryjnej, można wybierać spośród autoklawów o różnych pojemnościach od 8, 12, 18 do 22 litrów. Te ostatnie pozwalają na jednorazowe odkażanie dużej liczby narzędzi, co zmniejsza koszty zużycia energii i daje gabinetowi duży zapas sterylnych narzędzi do ponownego wykorzystania. Wygodny załadunek umożliwiają tacki do układania instrumentów medycznych dołączane w zestawie z autoklawem. Wybór właściwej wielkości autoklawu powinien być uzależniony przede wszystkim od ilości narzędzi i sprzętu używanych każdego dnia do leczenia i zabiegów.

Sterylizatory parowe produkowane są w kilku klasach, w zależności od wykorzystanej metody odkażania i dokładności dezynfekcji. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej wydajne są autoklawy klasy B. Wykorzystują one metodę tzw. frakcjonowanej próżni. Polega ona na stopniowym, wstępnym usunięciu powietrza z komory sterylizacyjnej. Usunięcie drobinek powietrza ze sterylizowanych narzędzi sprawia, że proces odkażania jest jeszcze dokładniejszy, co pozwala zapewnić najwyższe standardy higieniczne.

Istnieją jeszcze autoklawy klas S i N, ale stanowią one mniejszy segment rynku i najczęściej są wykorzystywane jako sterylizatory dodatkowe.

Sterylizatory narzędzi posiadają szereg funkcjonalności, które ułatwiają ich użytkowanie i usprawniają prowadzenie dokumentacji w klinice. Każdy autoklaw posiada np. czytelny wyświetlacz funkcji i postępu odkażania. Cały proces jest programowany i kontrolowany komputerowo w celu osiągnięcia optymalnych parametrów. Po zakończeniu wyjaławiania narzędzi można wydrukować dane potrzebne do dokumentacji klinicznej.

Należy też dodać, że sterylizatory weterynaryjne są sprzętem doskonale zabezpieczonym przed przypadkowym otwarciem, a co za tym idzie są bezpieczne dla personelu gabinetu weterynarii. Autoklawy są wyposażone w podwójne blokady - elektroniczną i elektromagnetyczną. Ponadto, sterylizatory mają wbudowany zawór bezpieczeństwa w przypadku niebezpiecznego wzrostu ciśnienia.

Sterylizatory weterynaryjne - dlaczego powinny się znaleźć w każdej klinice?

Decyduje o tym czynnik ekonomiczny. Sterylizatory weterynaryjne są oczywiście pewnym kosztem początkowym, ale w dłuższej perspektywie pozwalają obniżyć koszty, np. zakupu nowych narzędzi. Narzędzia wielokrotnego użytku pozwalają z kolei zmniejszyć wydatki na utylizację i odbiór odpadów jednorazowych. Trzeba dodać, że jednorazówki to nie tylko wyższe koszty nabycia i dodatkowe obciążenie dla kliniki, ale również zagrożenie ekologiczne.

Zapobieganie infekcjom

Kluczowym elementem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji w gabinetach weterynaryjnych jest prawidłowa i możliwie najbardziej dokładna sterylizacja narzędzi. Autoklawy, wykorzystujące ciśnienie i parę wodną odznaczają się wysoką skutecznością i potrafią odkazić każdą powierzchnię - gładką i porowatą.

Lekarze weterynarii oraz właściciele zwierząt mogą mieć większą gwarancję, że narzędzia nie przeniosą groźnych dla czworonogów czynników mikrobiologicznych. Stosowanie sterylizatorów weterynaryjnych w placówkach niosących pomoc zwierzętom powinno być standardem zapewniającym wysoki poziom świadczonych usług.

Sterylizatory parowo-ciśnieniowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładna sterylizacja. Autoklawy są niezbędnym wyposażeniem w placówkach medycznych, salonach kosmetycznych, laboratoriach, klinikach weterynaryjnych, ale też w salonach tatuażu. Urządzenia dostępne w ofercie, spełniają europejskie normy CE, posiadają paszport techniczny, przegląd oraz czytelną instrukcję obsługi.

Sterylizatory weterynaryjne to również bardzo dobra inwestycja marketingowa. Posiadanie tych zaawansowanych urządzeń podnosi prestiż kliniki w oczach klientów i środowiska lekarzy weterynarii. Nie można zapominać, że każdy posiadacz zwierzęcia poszukuje najlepszej opieki dla swojego pupila i zapewnienie sterylnych warunków będzie z pewnością wpływało pozytywnie na reputację gabinetu.

Polecane artykuły

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

19-10-2023
Sterylizatory to urządzenia należące do kategorii sprzętu medycznego. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, po sterylizatory sięga również branża laboratoryjna, gastronomiczna oraz sektor kosmetyczny. Budowa i zasada działania sterylizatorów jest bardzo podobna i polega na umieszczeniu przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji w hermetycznej komorze ciśnieniowej, w której odbywa się proces odkażania. Nowoczesne sterylizatory to zaawansowane urządzenia, które...
Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

20-10-2023
Sterylizatory medyczne umożliwiają szybką dezynfekcję narzędzi wielokrotnego użytku w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach specjalistycznych. To niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie konieczne jest skuteczne zapobieganie infekcjom wśród pacjentów. Sterylizator medyczny, znany również pod nazwą - autoklaw to stosowany już od ponad stu lat. Jego najnowsze wersje to urządzenia zaawansowane technicznie, które odznaczają się łatwą, intuicyjną obsługą, są...
Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

18-12-2023
Branża beauty zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe trendy, technologie i modele biznesowe. Ostatnie kilka lat w sektorze zdrowia i urody to zdecydowany powrót do natury. Kobiety stosują mniej sztucznych kosmetyków, chcą wyglądać pięknie, naturalnie i subtelnie. Zaczyna obowiązywać minimalizm. Coraz więcej salonów kosmetycznych stawia też na narzędzia wielokrotnego użytku, a jest to podyktowane troską o środowisko i optymalizacją kosztów. Salony kosmetyczne...
Sterylizatory stomatologiczne - efektywne odkażanie narzędzi w każdym gabinecie

Sterylizatory stomatologiczne - efektywne odkażanie narzędzi w każdym gabinecie

18-12-2023
Stomatologia to dziedzina medycyny, która bardzo szybko się rozwija. Postęp związany jest z nowymi technologiami, urządzeniami i technikami stomatologicznymi. W gabinetach wciąż znajdziemy jednak przyrządy stosowane od wielu lat, ponieważ są one niezbędne w podstawowych zabiegach. Często są to narzędzia wielokrotnego użytku - zgłębniki, lusterka stomatologiczne, łyżeczki, wiertła, dłuta. Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi gabinetu, niezbędna jest...
Sterylizatory laboratoryjne - skuteczne narzędzie do dezynfekcji wyposażenia

Sterylizatory laboratoryjne - skuteczne narzędzie do dezynfekcji wyposażenia

19-12-2023
Wysoka jakość badań laboratoryjnych jest możliwa tylko wtedy, gdy zostanie zastosowane odpowiednie wyposażenie. Od specyfiki badań zależy, jaka aparatura znajdzie się w laboratorium. Niezależnie od profilu działalności, każde laboratorium powinno być wyposażone w nowoczesne sterylizatory laboratoryjne do odkażania narzędzi wielokrotnego użytku. Pipety, kolby, szalki czy mieszadła mogą być używane powtórnie pod warunkiem, że z ich powierzchni usuniemy bakterie, wirusy...