Sterylizator gorącym suchym powietrzem - budowa, zasada działania i zastosowanie

24-06-2024

Sterylizacja to w dzisiejszych czasach standardowy proces w medycynie oraz w branży zdrowie i uroda. Polega ona na usunięciu z powierzchni sterylizowanych przedmiotów wszelkich drobnoustrojów, które pozostają po wykonywaniu zabiegów medycznych lub kosmetycznych. Sterylizacja odbywa się w wysokiej temperaturze - powyżej 160°C. Jej osiągnięcie jest możliwe kilkoma metodami. Jednym z popularnych urządzeń do odkażania jest sterylizator gorącym suchym powietrzem. Jak działa i jakie jest jego zastosowanie?

Sterylizator gorącym suchym powietrzem

Sterylizator gorącym suchym powietrzem - co to jest?

Sterylizator gorącym suchym powietrzem to urządzenie, które wykorzystuje jedną z najstarszych znanych człowiekowi metod sterylizacji. We wnętrzu sterylizatora tworzone są warunki termiczne, które sprawiają, że nagrzewa się powierzchnia dezynfekowanych przedmiotów. W procesie tym wykorzystywane są właściwości przewodnictwa cieplnego materiałów. Największe wartości przewodnictwa mają metale, a z tego materiału najczęściej wykonane są narzędzia medyczne i kosmetyczne. Zaliczamy do nich m.in.: skalpele, wiertła, szczypce, pęsety, nożyczki, cążki i pilniki.

Jak jest zbudowany sterylizator gorącym suchym powietrzemSterylizatory wykorzystujące gorące powietrze są zbudowane bardzo podobnie do autoklawów parowych. Są to urządzenia wyposażone w komorę sterylizacyjną o różnej pojemności oraz płaszcz i obudowę zewnętrzną odporną na uszkodzenia mechaniczne lub korozję. Załadunek przedmiotów do wyjaławiania odbywa się przez frontowe drzwi, zabezpieczone zamkiem wyposażonym w ergonomiczną klamkę.

Wewnątrz komory, sterylizator na suche powietrze posiada prowadnice do umieszczenia ruchomych tacek. Układa się na nich przedmioty przeznaczone do odkażania, bezpośrednio lub w opakowaniach. W zależności od wielkości i modelu, może to być od dwóch do czterech poziomów. Po zakończeniu procesu sterylizacji, tacki mogą służyć również do transportu narzędzi medycznych lub kosmetycznych do miejsca przechowywania.

Sterylizator gorącym powietrzem - jak działa?

Sterylizator gorącym powietrzem zabija mikroorganizmy poprzez wykorzystanie temperatury i utleniania. W procesie sterylizacji, sterylizator w komorze osiąga temperaturę 160- 180°C, a niektóre modele pracują w zakresie nawet do 300°C. Przedmioty wystawione są na działanie dostatecznie wysokiej temperatury od 90 minut do 3 godzin. W takich warunkach dochodzi do stopniowego utlenienia składników komórkowych w wirusach, bakteriach i grzybach, co prowadzi do ich dezaktywacji i biodegradacji.

Sterylizator gorącym powietrzem podgrzewa powietrze wewnątrz komory, a wraz z nim zwiększa się temperatura sterylizowanych przedmiotów. Aby sterylizacja była skuteczna, powietrze musi cyrkulować w komorze w sposób równomierny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu wentylatorów, sterowanych elektronicznie. W zależności od sposobu wymiany powietrza w sterylizatorach, dzielą się one na sterylizatory na suche gorące powietrze z wymuszonym obiegiemoraz sterylizatory gorącym powietrzem bez wymuszonego obiegu.

Niektóre modele są wyposażone w specjalne systemy, które automatycznie regulują i monitorują równomierny przepływ powietrza, aby mieć pewność dokładnego wyjałowienia przedmiotów wewnątrz komory. Zaawansowany sterylizator suchym gorącym powietrzem może posiadać również regulację klap wywiewanego powietrza. W zależności od typu urządzenia, sterowanie klapami może się odbywać ręcznie lub mechanicznie.

Niszczenie mikroorganizmów w wysokiej temperaturze

Wysoka temperatura niszczy drobnoustroje. W przypadku bakterii, wzrost temperatury powoduje odparowanie wody z ich komórek, denaturację białek i kwasów nukleinowych, co prowadzi do utraty aktywności biologicznej i śmierci komórki. Podobnie jest w przypadku grzybów, dla których krytyczna jest temperatura 100°C i wirusów, które giną w temperaturze powyżej 60°C.

Aby sterylizator na gorące powietrze spełnił swoje zadanie, przedmioty przed sterylizacją powinny być odpowiednio przygotowane. Powinny być suche, czyste i zabezpieczone przed powtórnym skażeniem za pomocą odpowiedniej folii. Sterylizacja gorącym powietrzem charakteryzuje się powolną dyfuzją, czyli rozprowadzeniem i penetracją ciepła oraz znacznymi różnicami temperatur między poszczególnymi punktami wewnątrz komory. Dlatego proces odkażania suchym powietrzem jest dłuższy, niż w przypadku innych sterylizatorów i może trwać do 2 godzin.

Jeśli pojawia się pytanie - jaka jest różnica między sterylizator gorącym powietrzem a autoklaw ciśnieniowo-parowy, to warto wyjaśnić, że polega ona na zastosowaniu innego przewodnika ciepła. Klasyczne autoklawy wykorzystują parę pod ciśnieniem, która penetruje powierzchnię sterylizowanych materiałów. Sterylizator na gorące powietrze podnosi temperaturę całego materiału i niszczy drobnoustroje na jego powierzchni.

Sterylizatory gorącym powietrzem

Każdy gabinet medyczny lub kosmetyczny, który zamierza wykorzystywać sterylizatory gorącym powietrzem, musi wziąć pod uwagę zgodność produktu z polskimi normami. Produkt powinien posiadać certyfikat świadczący o zgodności z dyrektywami bezpieczeństwa UE. Sterylizator na gorące suche powietrze dostarczony przez sprawdzonego dostawcę spełnia wysokie normy jakościowe, a sterylizacja odbywa się wg normy DIN.

Większość urządzeń jest wyposażona w termostaty odpowiedzialne za utrzymanie właściwej temperatury przez cały czas trwania odkażania. W celu zwiększenia bezpieczeństwa instalowane są również ograniczniki temperatury, które zapobiegają niekontrolowanemu wzrostowi ciepła oraz wpływają na oszczędność energii.

Jak obsługiwać sterylizator na gorące powietrze?

Sterylizator gorącym powietrzem jak używać? Obsługa sterylizatora jest prosta - musi być podłączony do gniazdka i włączony. Kilkanaście minut trwa nagrzewanie, zanim przedmioty zostaną umieszczone w komorze na metalowych tackach. W zależności od objętości sterylizowanej zawartości, należy ustawić temperaturę i czas. Przedmioty do sterylizacji powinny być umieszczone w odstępach, aby zapewnić efektywną cyrkulację ciepła. Drzwi zamykane są ergonomiczną klamką, następnie temperatura zaczyna rosnąć. Proces jest kontrolowany przez termostat. Urządzenie automatycznie wyłącza się po zakończeniu wyjaławiania. Sterylizator należy pozostawić do ostygnięcia przed otwarciem drzwiczek. Odkażone przedmioty wyjmuje się rękawicami lub szczypcami.

Należy pamiętać o niezbędnych pracach serwisowych sterylizatora. Utrzymywanie komory sterylizacyjnej w czystości jest możliwe dzięki dodatkowym programom czyszczenia. Do niezbędnych czynności konserwacyjnych sterylizatorów należy bowiem monitorowanie stanu technicznego i czystości komory. Jest to decydujący czynnik wpływający na efektywność sterylizacji i żywotność urządzenia.

Dodatkowe funkcjonalności jakie posiada sterylizator gorącym suchym powietrzem

Sterylizatory gorącym powietrzem mogą mieć różne pojemności w zależności od potrzeb gabinetu medycznego, laboratorium lub salonu kosmetycznego - od kilku do 30 litrów. Wybrane modele są wyposażone w łącze USB do zgrywania danych, co jest niezwykle praktyczne w codziennym użytkowaniu i prowadzeniu dokumentacji. Ergonomiczna konstrukcja i oszczędność energii to cechy szczególnie cenione w nowoczesnych sterylizatorach na suche gorące powietrze. Ponadto, posiadają sterowniki z wyświetlaczem ułatwiające obsługę i kontrolę nad urządzeniem, co jest istotne dla komfortu i efektywności pracy.

Zastosowania sterylizacji suchym gorącym powietrzem

Sterylizacja suchym gorącym powietrzem jest stosowana w odkażaniu sprzętu laboratoryjnego, takiego jak naczynia szklane (kolby, pipety, płytki i probówki). Można tą metodą wyjaławiać również pożywki hodowlane, przedmioty metalowe (kleszcze, szpatułka, skalpel, nożyczki), związki nielotne (np. skrobia w proszku, sulfonamid) oraz inne materiały. Sterylizator na gorące suche powietrze może służyć również do testowania artykułów spożywczych, produktów farmaceutycznych i innych materiałów eksploatacyjnych. Często urządzenia tego typu są stosowane do badań w dziedzinie biologii, chemii i materiałoznawstwa.

Zaletą sterylizacji gorącym powietrzem jest brak toksyczności, niskie koszty oraz unikanie korozji metalu i ostrych narzędzi. Proces jest jednak dłuższy od sterylizacji parą, ze względu na mniejszą szybkość przenikania ciepła.

Polecane artykuły

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

Sterylizatory - budowa, rodzaje i zasady użytkowania

19-10-2023
Sterylizatory to urządzenia należące do kategorii sprzętu medycznego. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze, po sterylizatory sięga również branża laboratoryjna, gastronomiczna oraz sektor kosmetyczny. Budowa i zasada działania sterylizatorów jest bardzo podobna i polega na umieszczeniu przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji w hermetycznej komorze ciśnieniowej, w której odbywa się proces odkażania. Nowoczesne sterylizatory to zaawansowane urządzenia, które...
Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

Sterylizatory medyczne: Klucz do skutecznej dezynfekcji narzędzi w placówkach ochrony zdrowia

20-10-2023
Sterylizatory medyczne umożliwiają szybką dezynfekcję narzędzi wielokrotnego użytku w placówkach ochrony zdrowia i gabinetach specjalistycznych. To niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie konieczne jest skuteczne zapobieganie infekcjom wśród pacjentów. Sterylizator medyczny, znany również pod nazwą - autoklaw to stosowany już od ponad stu lat. Jego najnowsze wersje to urządzenia zaawansowane technicznie, które odznaczają się łatwą, intuicyjną obsługą, są...
Sterylizatory narzędzi - czym są i do czego służą

Sterylizatory narzędzi - czym są i do czego służą

23-05-2024
Sterylizatory narzędzi to urządzenia ciśnieniowo-parowe lub UV, które służą do odkażania narzędzi wielokrotnego użytku. Sterylizacja parowa jest najczęściej stosowaną metodą w sterylizacji medycznej i kosmetycznej. Właściwości pary sprawiają, że można szybko i w każdych warunkach zniszczyć drobnoustroje, które są przyczyną infekcji. Sterylizatory narzędzi są wykorzystywane przez gabinety lekarskie, ale również salony kosmetyczne, fryzjerskie, a nawet salony...
Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

Sterylizatory kosmetyczne - rodzaje, zastosowanie i użytkowanie

18-12-2023
Branża beauty zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe trendy, technologie i modele biznesowe. Ostatnie kilka lat w sektorze zdrowia i urody to zdecydowany powrót do natury. Kobiety stosują mniej sztucznych kosmetyków, chcą wyglądać pięknie, naturalnie i subtelnie. Zaczyna obowiązywać minimalizm. Coraz więcej salonów kosmetycznych stawia też na narzędzia wielokrotnego użytku, a jest to podyktowane troską o środowisko i optymalizacją kosztów. Salony kosmetyczne...
Sterylizatory parowe - nowoczesny sprzęt do odkażania dla medycyny i kosmetyki

Sterylizatory parowe - nowoczesny sprzęt do odkażania dla medycyny i kosmetyki

27-04-2024
Para wodna jest doskonałym nośnikiem wysokiej temperatury i można ją uzyskać w prosty sposób. Potrzebna jest jedynie woda oraz wytworzenie temperatury wrzenia. Powstaje wówczas ciśnienie, które można wykorzystywać do skierowania pary w odpowiednim kierunku. Para wodna w temperaturze powyżej 120 stopni niszczy białka drobnoustrojów, grzybów, wirusów i znakomicie penetruje każdą powierzchnię. Wszystkie zalety pary wykorzystują sterylizatory parowe. Wyjaśniamy, czym są i...
Sterylizator kulkowy - szybka sterylizacja dla branży kosmetycznej i laboratoryjnej

Sterylizator kulkowy - szybka sterylizacja dla branży kosmetycznej i laboratoryjnej

03-05-2024
Sterylizator kulkowy to urządzenie, które służy do odkażania wyposażenia gabinetów i salonów urody. Sterylizowane mogą być jedynie przedmioty wielokrotnego użytku, najczęściej wykonane ze stali, jak na przykład narzędzia, instrumenty, nożyczki czy cążki. Sterylizacja jest najskuteczniejszą metodą eliminacji drobnoustrojów - bakterii, wirusów, grzybów. Ich obecność na narzędziach wielokrotnego użytku może być przyczyną zakażeń groźnych dla personelu i...