Ciśnieniomierze do wykonywania pomiarów w domu

 Ciśnieniomierze do wykonywania pomiarów w domu

Ciśnieniomierze do wykonywania pomiarów w domu są łatwe w obsłudze i bardzo dokładne. Posiadają wbudowane stetoskopy. Sprzęt można dopasować do własnych potrzeb, dzięki dostępności kilku wersji mankietów do wyboru. W zależności od rodzaju mankietu, ciśnieniomierz może być stosowany do pomiaru ciśnienia osobom dorosłym lub dzieciom.

Ciśnieniomierze do wykonywania pomiarów w domu

Ciśnieniomierze do samodzielnego pomiaru to jedne z niezbędnych akcesoriów, jakie powinny znaleźć się w każdym domu. Ciśnieniomierze do wykonywania pomiaru posiadają atesty bezpieczeństwa i są na tyle proste w obsłudze, że każdy może nauczyć się samodzielnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Należy wybrać jedynie odpowiedni aparat – ze zintegrowanym stetoskopem, z elektronicznym wyświetlaczem lub zegarem, mechanizmem elektronicznym lub manualnym. Wybór jest naprawdę duży, dlatego warto przeczytać, jaki rodzaj profesjonalnego ciśnieniomierza do domu sprawdzi się najlepiej,

Ciśnieniomierze do samodzielnego pomiaru – jaki wybrać?

Można rozróżnić 2 typy ciśnieniomierzy, ze względu na umieszczenie mankietu:

  • ciśnieniomierze nadgarstkowe – mankiet zakładamy na nadgarstek – otrzymujemy dokładny pomiar, jeśli nie mamy stwierdzonych problemów z krążeniem.

  • ciśnieniomierze naramienne - mankiet zakładamy za ramieniem i przed łokciem. Pomiar jest o wiele dokładniejszy, niż w przypadku badania nadgarstkowego.

Ze względu na rodzaj ciśnieniomierzy wyszczególniamy 3 główne kategorie:

  • ciśnieniomierz elektryczny – 2 typy rtęciowe lub zegarowe – ciśnieniomierze rtęciowe są już wycofane z obiegu w Unii Europejskiej. Zegarowe ciśnieniomierze wymagają ręcznego napompowania mankietu i odsłuchania tonów po jego rozprężeniu przy pomocy słuchawek lekarskich.

  • ciśnieniomierze elektroniczne – są bardzo łatwe w obsłudze, wynik badania jest wyświetlany w formie elektronicznej, są to bardzo poręczne urządzenia. Wśród ciśnieniomierzy elektronicznych wyróżnić można jeszcze jeden typ – urządzenia Hi-End. Są one dość drogie, jednak niezwykle dokładne (fabrycznie kalibrowane do +/- 0,4 mm Hg).

Samodzielna kontrola ciśnienia tętniczego

Samodzielną kontrolę ciśnienia tętniczego najlepiej wykonywać rano, po wstaniu z łóżka i na siedząco. Do codziennego badania należy dołączyć doraźne sprawdzenie ciśnienia w przypadku niepokojących zmian – kołatania w sercu, szumu w uszach, uczucia niepokoju czy bólu głowy. Gdy nałożymy mankiet na ramię pod opaskę powinno dać się wsunąć 2 palce. Można kontrolnie wykonać pomiar, gdy bardzo się denerwujemy, lub jesteśmy zmęczeni, jednak nawet jak wynik będzie podwyższony na skutek stresu, nie należy tego od razu wiązać z wystąpieniem choroby. Dopiero powtarzające i utrzymujące się ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg powinno nas skłonić do wizyty u lekarza.