Ciśnieniomierz zegarowy to już nie tylko narzędzie do podstawowych pomiarów ciśnienia, ale także sprzęt do wczesnej diagnozy problemów z sercem. To urządzenie w pełni mechaniczne, które nie posiada elementów elektronicznych. Wybierając ciśnieniomierz na domowe potrzeby warto kierować się nie tylko jego ceną, ale także dokładnością wykonywanego pomiaru. Wśród ciśnieniomierzy zegarowych możemy rozróżnić 3 rodzaje:
ciśnieniomierze zegarowe zintegrowane (pompka jest połączona z manometrem),
ciśnieniomierze zegarowe niezintegrowane (pompka jest oddzielona od manometru),
ciśnieniomierze na biurko.
Działanie ciśnieniomierza zegarowego opiera się na metodzie osłuchowej – tzw. metodzie Korotkoffa. Wysokość ciśnienia oznaczana jest przy pomocy stetoskopu. Napomopowany mankiet zamyka tętnicę ramienną. Po spuszczeniu powietrza z mankietu ciśnienie spada, a krew w tętnicy znów zaczyna krążyć. Patrzymy wtedy na wskazówkę ciśnieniomierza, bo pierwszy ton jaki usłyszymy, to wartość ciśnienia skurczowego. Spadek ciśnienia w mankiecie z czasem wycisza się zupełnie, a ostatni ton i wartość, jaką przy nim wskaże manometr, to wartość ciśnienia rozkurczowego. Aby uzyskać dokładny i rzeczywisty pomiar należy dobrze wiedzieć, jak wykonać badanie. Jeśli już umiemy to zrobić możemy być pewni, że uzyskany wynik jest bardzo bliski temu rzeczywistemu, gdyż ciśnieniomierze zegarowe naramienne są bardzo dokładne. W przypadku tego typu ciśnieniomierzy zalecane jest wykonywanie okresowej kalibracji sprzętu co rok lub co dwa lata. Organizacja American Heart Association zaleca kalibrację co pół roku.
Ciśnieniomierze często stosowane są w praktyce lekarskiej. Wymagają wprawy w obsłudze, ale w zamian zapewniają bardzo dokładny wynik badania. Ciśnieniomierz tego typu zapewnia dokładność pomiaru ciśnienia na poziomie +/- 3 mmHg, natomiast pulsu na poziomie +/- 5%.
ciśnieniomierz zegarowy jest bardzo dokładny,
ma niewielkie rozmiary i masę – można go stosować w różnych miejscach,
po odpowiednim szkoleniu lub przy pomocy personelu medycznego można bezproblemowo go obsługiwać,
na ciśnieniomierzu zegarowym można zawsze polegać – nie wymaga zasilania.