Autoklawy weterynaryjne - skuteczne odkażanie narzędzi pracy lekarza weterynari

24-04-2023

Autoklawy weterynaryjne ciśnieniowo-parowe to jedno z najważniejszych urządzeń w klinice weterynaryjnej. Sterylizator pozwala odkażać narzędzia wielokrotnego użytku. Najnowocześniejsze urządzenia oferują łatwość obsługi oraz efektywne parametry użytkowe, jak np. niskie zużycie energii elektrycznej i bezpieczeństwo obsługi.

autoklaw weterynaryjny

Kliniki weterynaryjne to miejsca, w których gromadzi się wiele drobnoustrojów powodujących zakażenia. Autoklaw weterynaryjny skutecznie zmniejsza niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się infekcji, a dzięki temu, podnosi jakość świadczonych usług weterynaryjnych. Wyjaśniamy szczegóły jego budowy i obsługi.

Co to jest autoklaw weterynaryjny ?

Autoklaw weterynaryjny to podstawowy sprzęt w każdym gabinecie weterynaryjnym. Jego zadaniem jest odkażanie narzędzi chirurgicznych i innych przedmiotów używanych do zabiegów i leczenia zwierząt. To ważne ze względu na zachowanie odpowiednich norm higienicznych i ograniczenie ryzyka zakażeń. Autoklawy zapewniają bezpieczeństwo pacjentów, właścicieli oraz personelu kliniki.

Autoklaw weterynaryjny to urządzenie wysokiej klasy, które podobnie jak inne autoklawy parowe wykorzystuje wysoką temperaturę i parę wodną do wytworzenia warunków, w których giną mikroorganizmy, takie jak: bakterie, wirusy, grzyby oraz inne patogeny. Po kilku zabiegach, kiedy zbierze się odpowiednia ilość narzędzi do wyjałowienia, personel kliniki uruchamia autoklaw, który jest przystosowany do odkażania załadunku o różnej wielkości. Sterylizator jest dobierany w zależności od liczby pacjentów konkretnego gabinetu lub kliniki.

Jak działa autoklaw i do czego służy ?

Autoklaw weterynaryjny to sterylizator medyczny, którego najważniejszą częścią konstrukcyjną jest komora sterylizacyjna. Jest ona wykonana z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Komory mogą mieć różne pojemności w zależności od potrzeb. W wnętrzu komory znajdują się specjalne prowadnice do wsunięcia wymaganej liczby metalowych tacek, na których układane są przedmioty do dezynfekcji. Dezynfekcja może być przeprowadzana w specjalnych opakowaniach, które łatwo można oznaczyć i posegregować.

Autoklawy weterynaryjne działają poprzez wytworzenie próżni i wprowadzenie do komory sterylizacyjnej pary wodnej pod ciśnieniem. To powoduje, że para, która jest znacznie lepszym nośnikiem temperatury niż woda i powietrze, dokładnie wnika we wszystkie przestrzenie i penetruje powierzchnie odkażanych przedmiotów. Aby nie doszło do uszkodzenia urządzenia należy regularnie kontrolować poziom wody w zbiorniku. Do autoklawów zaleca się stosowanie wody demineralizowanej.

Autoklawy klasy B, bo takie najczęściej stosuje się w branży medycznej są wyposażone w pompę próżniową, która pozwala usunąć z komory sterylizacyjnej najmniejsze drobinki powietrza. Dzięki temu para skutecznie sterylizuje przedmioty z litych materiałów (metalowe), wnika również w puste przestrzenie na powierzchni przedmiotów o porowatej strukturze lub nieregularnej strukturze.

Autoklawy weterynaryjne są urządzeniami prostymi w obsłudze, dzięki zautomatyzowanym sterowaniu. To oznacza, że klika procesów odbywa się niemal automatycznie i stanowią zintegrowaną część całej sterylizacji. Przykładowo, sterylizatory weterynaryjne są wyposażone w funkcję wstępnego nagrzewania, a po dezynfekcji następuje suszenie. W zależności od potrzeb, temperatura pomiędzy cyklami pracy może być podtrzymywana w celu zmniejszenia zużycia energii. Niektóre autoklawy są też wyposażone w funkcję myjki ultradźwiękowej, która pozwala przygotować narzędzia do sterylizacji bez konieczności zakupu osobnego urządzenia.

Rodzaje autoklawów weterynaryjnych i pojemności

Autoklawy weterynaryjne, podobnie jak wszystkie autoklawy medyczne, różnią się między sobą wielkością, ilością dostępnych funkcji i klasą sterylizacji. W wielu branżach stosowane są autoklawy klas ?S? oraz ?N?. Jednak najbardziej zaawansowane i dokładne są wspomniane już autoklawy klasy B.

Autoklawy klasy B wyposażone są nie tylko w pompy próżniowe, zwiększające skuteczność sterylizacji, ale też szereg innych przydatnych rozwiązań, ułatwiających codzienną eksploatację.

Jeśli chodzi o pojemność autoklawu, to jest ona różna i dostosowana do indywidualnych potrzeb gabinetu weterynaryjnego lub kliniki dla zwierząt. W gabinetach weterynaryjnych sterylizuje się wiele przedmiotów oraz materiałów pomocniczych, wymagających regularnej sterylizacji w celu zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa. Należą do nich między innymi: speculum, stetoskop, skalpele i wiele innych. W zależności od ilości tych narzędzi, klinika może wybrać autoklawy o różnych wielkościach.

Dostępne są sterylizatory weterynaryjne o pojemności 8, 12, 18 i 22 litrów. Największe autoklawy pozwalają na codzienne wyjałowienie dużej ilości narzędzi i wyposażenia gabinetu, dzięki temu można przeprowadzić mniej cykli sterylizacji, co przyczynia się również do zmniejszenia zużycia energii i wody. Komory sterylizacyjne umożliwiają piętrowe ułożenie odkażanych przedmiotów, co zwiększa wydajność a jednocześnie przyczynia się do precyzyjnej sterylizacji.

Autoklawy weterynaryjne - funkcje dodatkowe

Autoklawy weterynaryjne są wyposażone w wiele przydatnych funkcji ułatwiających użycie. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych rozwiązań.

W zależności od modelu, sterylizatory posiadają myjki ultradźwiękowe i funkcję suszenia. Czyszczenie ultradźwiękowe to specjalny proces, który przygotowuje narzędzia do procesu sterylizacji, aby zapewnić, że wszystkie powierzchnie są wolne od zanieczyszczeń. Z kolei funkcja suszenia pozwala na osuszenie sterylizowanych instrumentów, co skraca cały proces i pozwala szybciej odkażać kolejna partię sprzętu.

Warto w tym miejscu nadmienić, że podczas przeprowadzania sterylizacji należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Autoklaw ciśnieniowo-parowy to urządzenia pracujące z użyciem pary i wysokich temperatur, w zakresie od 120 do 135 stopni Celsjusza. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas otwierania autoklawu oraz wyciągania tacek z wyjałowionymi narzędziami. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych uchwytów. Aby uniknąć przypadkowego otwarcia komory w czasie pracy, autoklaw weterynaryjny posiada specjalną blokadę drzwi.

Nowoczesne autoklawy weterynaryjne mogą być również wyposażone w drukarkę, która umożliwia drukowanie kodów, ułatwiających sortowanie i zarządzanie narzędziami medycznymi w gabinecie. Sterowanie autoklawem ułatwia czytelny wyświetlacz LCD, podający informacje na temat postępu procesu sterylizacji i parametrów pracy. Warto dodać, że autoklawy weterynaryjne spełniają europejską normę i posiadają certyfikat CE.

Polecane produkty

Autoklaw medyczny kl.B 8L SUN 8-II

Autoklaw medyczny kl.B 8L SUN 8-II

Autoklaw medyczny klasy B o pojemności 8 l SUN 8-II. Zaawansowany sterylizator parowo-ciśnieniowy. Sterylizuje praktycznie każdy rodzaj mate...