Schodołazy

Schodołazy

Schodołazy i wózki do transportu pacjenta i osoby niepełnosprawnej to nieoceniona pomoc w pokonywaniu schodów i powierzchni dla osób o ograniczonej mobilności.

Schodołazy osobowe do transportu pacjentów i osób niepełnosprawnych

Dowiedz się jaki schodołaz wybrać oraz jak uzyskać dofinansowanie

Kliknij i zadzwoń

tel: 77 5432 904

Nasze schodołazy to urządzenia transportowe wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz technologie, które w kompleksowy sposób ułatwiają poruszanie się osób o ograniczonej mobilności po schodach i klatkach schodowych, zapewniając im najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Schodołaz kroczący z krzesełkiem C-MAX

Schodołaz kroczący z krzesełkiem C-MAX

Na zamówienie czas dostawy 7 - 14 dni
Rodzaj: kroczący, Udźwig: 140 kg,   opcje dodatkowe: zagłówek, pasy dwupunktowe  
24 130,00 zł
Schodołaz kroczący z płozami S-MAX

Schodołaz kroczący z płozami S-MAX

Na zamówienie czas dostawy 7 - 14 dni
Rodzaj: kroczący, Udźwig: 135 kg,   opcje dodatkowe: płozy dostosowane indywidualnie do wózka
31 770,00 zł
Schodołaz kroczący dla lotnisk S-MAX Aviation

Schodołaz kroczący dla lotnisk S-MAX Aviation

Na zamówienie czas dostawy 7 - 14 dni
Rodzaj: kroczący, Udźwig: 160 kg,   opcje dodatkowe: zagłówek, uniwersalny stopień, dodatkowy akumulator  

Schodołazy do transportu pacjentów i osób o ograniczonej mobilności to wysokiej jakości sprzęt medyczny, który diametralnie zmienia sposób przemieszczania się osób chorych. Dzięki wysokiej użyteczności i funkcjonalności, jaką zapewniają schodołazy osobowe, schody przestają być przeszkodą nie do pokonania. Oferujemy Państwu wysokiej jakości schodołazy ręczne oraz schodołazy elektryczne, które idealnie sprawdzą się do transportu osób chorych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

Co to jest Schodołaz?

Schodołaz to urządzenie mechaniczne, zaliczane do kategorii sprzętu medycznego, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi przemieszczać się po schodach. Mogą to być urządzenia w formie foteli ze specjalnym mechanizmem umożliwiającym wspinanie się po schodach lub platformy, które podnoszą cały wózek inwalidzki. Schodołaz pomaga pokonywać bariery architektoniczne, takie jak - schody i progi w domu oraz w miejscach użytku publicznego. Przedstawiamy zasadę działania i typy schodołazów.

Schodołazy - pokonanie barier architektonicznych to nowe możliwości dla niepełnosprawnych

Schodołazy rozwiązują codzienne problemy osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Kiedy pojawiają się trudności z poruszaniem o własnych siłach, z pomocą przychodzą schodołazy osobowe i wózki do transportu. Z ograniczeniem ruchowym mamy do czynienia najczęściej po wypadkach, kiedy dochodzi do urazów kręgosłupa, w przypadku uszkodzenia lub utraty kończyn, w leczeniu chorób, w czasie rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych, a także w podeszłym wieku.

Schodołaz powinien być dopasowany do pacjenta i otoczenia, w którym będzie się poruszał. Właściwy wybór wiąże się z wieloma czynnikami. Przede wszystkim, należy uwzględnić warunki fizyczne osoby korzystającej ze schodołazu, ocenić architekturę domu i określić najczęstsze przeszkody, jakie będzie pokonywał. Od tego zależy, czy będzie to fotel do wspinania, czy może potrzebna będzie platforma, na której umieszczany jest cały wózek. Po zebraniu tych wszystkich informacji, warto sięgnąć po poradę konsultanta specjalistycznego sklepu - Promedyczny.pl, który oferuje schodołazy dla niepełnosprawnych. Znajdziesz tu bogatą ofertę poszukiwanego sprzętu, który potrafi pokonywać schody strome, kręte, a także z nierównymi brzegami. Konsultanci dostępni online wyjaśnią warunki zamówienia i możliwości dostawy.

Schodołazy osobowe to mobilność i poprawa jakości życia osób z ograniczeniami ruchowymi

Schodołazy osobowe stwarzają możliwość większej aktywności osobom z trudnościami w poruszaniu się. Niezależnie od tego, czy ograniczenia wynikają przebytych operacji, leczenia, urazów, czy przypadłości związanych z wiekiem, schodołazy pozwalają przetransportować osobę po schodach w górę i w dół. Ze względu na napęd, schodołazy możemy podzielić na:

  • ręczne - obsługiwane przez dodatkowe osoby, które z użyciem własnej siły wciągną wózek z osobą niepełnosprawną na górę lub opuszczą w dół schodów. Warto zaznaczyć, że ręczne schodołazy - nazywane również wózkami schodowymi - sprawdzają się przede wszystkim na krótkich schodach o niewielkim nachyleniu. Ruch schodołazu ręcznego jest wspomagany przez odpowiednio zaprojektowany układ kółek.

  • elektryczne - wyposażone w napęd elektryczny, obsługujący przekładnię kołową lub gąsienice. Tutaj należy wyróżnić schodołazy kroczące, które posiadają specjalny mechanizm wspinający oraz samobieżne schodołazy gąsienicowe, na których umieszcza się wózek inwalidzki i taki zestaw wędruje w górę schodów. W obu przypadkach zasilanie elektryczne minimalizuje konieczność użycia siły, wymaga jedynie sterowania. Opiekun może asystować, ale nie musi używać siły.

Schodołaz osobowy i jego obsługa wymagają pewnej interakcji pomiędzy opiekunem a osobą transportowaną. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo obu osób. Osoba transportowana powinna zostać - jeśli to konieczne - zabezpieczona specjalnymi pasami zabezpieczającymi, ponieważ będzie przewożona tyłem do czoła schodów. Trzeba również uprzedzić pasażera, aby zachował spokój i nie wykonywał żadnych gwałtownych ruchów. Niezwykle ważne jest bowiem utrzymanie równowagi podczas drogi w górę i w dół schodów.

Pamiętajmy, że schodołazy to urządzenia zaawansowane techniczne i powinny znajdować się pod stałą opieką serwisowa. Chodzi o bezpieczeństwo użytkowników i dłuższą eksploatację tego sprzętu. Sklep Promedyczny jest dostawcą sprzętu objętego gwarancją, od renomowanych producentów, który - odpowiednio stosowany - zapewnia długie lata użytkowania.

Schodołazy dla niepełnosprawnych – zaawansowana technika dla większego komfortu i swobody

Schodołazy dla niepełnosprawnych wykorzystują dzisiaj zaawansowaną elektronikę i rozwiązania mechaniczne, aby maksymalnie ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po schodach i stopniach. Schodołazy są jednocześnie bezpieczne dla osób przewożonych, posiadają pasy, regulowane oparcia i zautomatyzowane hamulce.

Schodołaz dla niepełnosprawnych powinien być obsługiwany zgodnie ze wskazaniami producenta, dlatego operatorzy schodołazów powinni zapoznać się z budową i działaniem schodołazów, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie na wózku. Przyjrzyjmy się zatem typom dostępnych schodołazów.

Schodołazy kroczące - łatwe manewrowanie nawet na trudnych schodach

Schodołaz kroczący - został opracowany w celu ułatwienia transportu osób z ograniczeniami ruchowymi po schodach domowych oraz w miejscach użyteczności publicznej. Co więcej, nowoczesne schodołazy kroczące wyposażono w skomplikowaną mechanikę, która ułatwia pokonanie nietypowych, wąskich, krętych schodów w budynkach i na zewnątrz. Sprawne manewrowanie jest możliwe dzięki elektronice sterującej, która podaje operatorowi również bieżące informacje o parametrach urządzenia.

Schodołaz kroczący ma wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, takich jak: np. automatyka hamowania na końcu schodów oraz specjalne koła podporowe, które umożliwiają zrobienie przerwy w trakcie transportu po schodach, bez utraty stabilności zestawu. Schodołaz osobowy posiada też ergonomiczne udogodnienia dla osoby przewożonej, poprawiające wygodę codziennego użytkowania. Możemy tu wymienić choćby: składany podnóżek, regulowane podłokietniki, zagłówki oraz starannie wykonaną tapicerkę. Schodołaz dla niepełnosprawnych został zaprojektowany z myślą o transporcie samochodem na większe odległości, dlatego wiele elementów można złożyć, co zmniejsza całkowite wymiary sprzętu.

Schodołazy gąsienicowe - stabilność transportu wózka inwalidzkiego na schodach

Schodołaz gąsienicowy - charakteryzuje się szczególną budową opartą o napęd gąsienicowy, gwarantujący dużą stabilność. Schodołaz posiada gąsienicową podstawę, a koła aktywują się automatycznie po uruchomieniu sterowania.

Schodołazy gąsienicowe przypominają platformy do transportu wózków inwalidzkich z siedzącą na nich osobą. Schodołaz gąsienicowy jest wykonany z lekkich i trwałych materiałów, np. aluminium lub tworzywa ABS. Zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo. Ponadto, schodołazy wyposażono w paski do zabezpieczenia wózka, systemy wspomagające montaż wózka oraz rozwiązania umożliwiające szybki demontaż do transportu. Schodołazy gąsienicowe, podobnie jak schodołazy elektryczne, wyposażono w czytelny panel sterowania, na którym wyświetlane są informacje o stanie baterii, czy kącie nachylenia.

Schodołazy elektryczne - duży zasięg i ładowanie z domowego gniazdka

Schodołazy elektryczne napędzane są siłownikami elektrycznymi, które wprawiają w ruch koła i podnośniki oraz gąsienice. Zasilanie zabezpieczają akumulatory - najczęściej żelowe lub litowe - które można naładować z każdego gniazdka elektrycznego 230V. Bezobsługowy akumulator, w który wyposażony jest schodołaz elektryczny, pozwala na niezawodną pracę, ale należy pamiętać o kontrolowaniu stanu baterii. Przeważnie akumulatory schodołazów umożliwiają pokonanie 25 kondygnacji (przy czym, trzeba pamiętać, że zasięg może być uzależniony od wagi całego zestawu z pasażerem) do czasu sygnalizowania słabego stanu akumulatora. Średnia prędkość to około 5 metrów na minutę. Schodołaz elektryczny wyposażono w prosty i przejrzysty panel sterujący, który podaje na bieżąco informacje eksploatacyjne.

Schodołazy krzesełkowe - prosta konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo transportowanych pacjentów

Schodołazy krzesełkowe - to połączenie schodołazu gąsienicowego z krzesełkiem. To nieco prostsze rozwiązanie niż schodołaz gąsienicowy, ale równie praktyczne i sprawdzone w transporcie osób z ograniczeniami ruchowymi. Gąsienice stabilizują schodołaz krzesełkowy, a jednocześnie zapewniają płynny ruch w górę i w dół schodów. Schodołazy krzesełkowe są bardzo zwinne, mogą z powodzeniem zmieścić się w wąskich klatkach, łatwo można je również złożyć w celu transportu. Schodołaz krzesełkowy może być używany także do ewakuacji pacjentów placówek medycznych w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Często w standardzie znajdują się takie elementy poprawiające bezpieczeństwo, jak - pas biodrowy, pas pod głowę, czy dodatkowe uchwyty. Schodołazy krzesełkowe są produkowane w odznaczających się kolorach, które sprzyjają szybkiej lokalizacji i zwracają uwagę otoczenia, co zwiększa bezpieczeństwo.