Lasery wysokoenergetyczne

Lasery wysokoenergetyczne

Lasery wysokoenergetyczne przeznaczone są do leczenia różnego rodzaju schorzeń za pomocą Hilterapii oraz terapii MLS. Doskonałe parametry pozwalają na precyzyjne i skuteczne wykonywanie zabiegów. Każdy laser posiada szeroki wybór funkcji, dzięki którym możliwe jest dopasowanie parametrów zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Urządzenia w większości posiadają również wbudowane programy terapeutyczne z możliwością ich edycji i zapisu.
Produkty medyczne
Aparat do laseroterapii wysokoenergetycznej Polaris HP

Aparat do laseroterapii wysokoenergetycznej Polaris HP

Na zamówienie czas dostawy 7 - 14 dni
Aparat do laseroterapii wysokoenergetycznej Polaris HP M i Polaris HP S, 20x większa moc niż std. laseroterapia, doskonała funkcjonalność i uniwersalność
33 900,00 zł

Lasery są stosowane w medycynie od kilku dekad. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się lasery o niskiej mocy, czyli tzw. urządzenia biostymulujące. Natomiast Lasery wysokoenergetyczne były wykorzystywane przy zabiegach chirurgicznych. Dziś znajdują szerokie zastosowanie również w fizykoterapii oraz medycynie estetycznej.

Jak działa laser wysokoenergetyczny?

Różnica między laserami nisko- i wysokoenergetycznymi polega na mocy jaką emituje wiązka światła. W przypadku tych pierwszych zwykle nie przekracza 7 mW, co pozwala zwiększyć temperaturę tkanek o nie więcej niż 1 stopień Celsjusza i w ten sposób pobudzić je do regeneracji, nie niszcząc komórek. Moc lasera wysokoenergetycznego może sięgać 500 mW. Dzięki temu urządzenie może selektywnie niszczyć tkanki, pobudzając je w ten sposób do odbudowy. Świetnie sprawdzi się również w zabiegach chirurgicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że światło lasera skupia wiązkę promieniowania, do minimum ograniczając jej rozproszenie. W rezultacie umożliwia bardzo precyzyjne działanie w polu zabiegowym, nawet w przypadku ograniczonej dostępności lub niewielkiej wielkości zmiany.

Lasery wysokoenergetyczne w fizykoterapii

Laser wysokoenergetyczny jest coraz powszechniej stosowany w fizykoterapii. Urządzenie generuje impulsy o mocy kilkudziesięciu mW. Kluczowy jest w tym przypadku krótki czas ich trwania oraz długie przerwy między kolejnymi impulsami. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia tkanek. Lasery wysokoenergetyczne w fizjoterapii charakteryzują się wysoką mocą wyjściową, dzięki czemu dają możliwość głębszej penetracji komórek. Mogą wnikać do tkanek na głębokość sięgającą 12 centymetrów. Urządzenia dają efekt fotochemiczny i fototermiczny, a dodatkowo fotomechaniczny. Pierwszy z nich warunkuje prawidłowy przebieg wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych i reguluje metabolizm tkankowy. Drugi pobudza krążenie krwi i w ten sposób zwiększa dostawę tlenu oraz składników odżywczych do komórek, przyspieszając ich regenerację. Efekt fotomechaniczny powstaje w wyniku absorpcji krótkotrwałych impulsów o wysokiej mocy. Prowadzi to do powstania w tkankach zjawiska fali akustycznej, co z kolei stymuluje drenaż limfatyczny.

Laser wysokoenergetyczny – leczenie bólu, stanów zapalnych i obrzęków

Zabiegi z użyciem lasera wysokoenergetycznego są zalecane przede wszystkim w terapii bólu – ostrego i przewlekłego, powodowanego schorzeniami układu kostno-mięśniowego. Zastosowanie impulsów o dużej mocy przynosi niemal natychmiastowy efekt. Z tego względu zabiegi są doskonałym rozwiązaniem przy wszelkiego rodzaju urazach kości. Dodatkowo przyspieszają regenerację tkanki kostnej, powodując szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Pomagają w leczeniu skręcenia lub zwichnięcia kończyny. Wiązka laserowa działa na wolne zakończenia nerwowe oraz receptory bólowe, powodując niemal natychmiastową ulgę. Warto pamiętać o tym, że laser wysokoenergetyczny skutecznie redukuje obrzęki. Ma też działanie przeciwzapalne. Jest więc zalecany osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów. Świetnie sprawdza się przy łagodzeniu dolegliwości spowodowanych dyskopatią kręgosłupa. Wspomaga leczenie uszkodzonej tkanki mięśniowej – naciągnięć, zerwań czy naderwań mięśni oraz poprawia kondycję chrząstki stawowej. Zabieg laserem wysokoenergetycznym zaleca się także osobom cierpiącym na stany zapalne stawów, kaletek stawowych, więzadeł i ścięgien. Warto przy tym dodać, że terapia jest zabiegiem nieinwazyjnym. Prawidłowo wykonana nie niesie skutków ubocznych. Czas jej trwania nie przekracza kilkudziesięciu minut. Terapia może być wykonywana trzema technikami. Najbardziej popularna jest technika dynamiczna, polegająca na powolnym przesuwaniu sondy lasera prostopadle do skóry. W technice statycznej sondę należy trzymać w jednym miejscu, kierując ją prostopadle do ciała. Jest wykorzystywana do naświetlania niewielkich obszarów, przy dokładnie zlokalizowanych zmianach chorobowych. Technikę mieszaną, łącząca dwie powyższe metody, stosuje się z kolei w przypadku bólu mięśniowego lub wtedy, kiedy w obszarze schorzenia występują punkty powodujące wzmożone odczuwanie bólu.

Laser wysokoenergetyczny w chirurgii – alternatywa dla skalpela

Lasery wysokoenergetyczne znajdują też zastosowanie w chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej. Pełnią funkcję bezkrwawych skalpeli, zapewniających precyzyjne cięcia i pozwalających na szybszą rekonwalescencję pacjenta. Dają możliwość uzyskania tzw. suchego pola operacyjnego, ograniczając do minimum utratę krwi. Wysoka temperatura wywołana przez emitowaną wiązkę światła koaguluje lub niszczy naczynia krwionośne w czasie wykonywania zabiegu. Dzięki temu znakomicie sprawdza się przede wszystkim w zabiegach narządów mocno ukrwionych, takich jak płuca, wątroba czy mózg. Laser wysokoenergetyczny zapewnia maksymalną precyzję, dając niewielki margines naruszanej tkanki oraz zapewniając większą sterylność zabiegu. Cięcia wykonane wiązką lasera lepiej się goją i pozostawiają mniejsze blizny niż w przypadku zabiegów przeprowadzanych przy użyciu skalpela. Warto podkreślić, że podczas operacji onkologicznych laser dokładnie niszczy tkankę nowotworową, nie naruszając przy tym okalającej jej zdrowej tkanki. Urządzenie spisuje się także w zabiegach okulistycznych. Pozwala leczyć zaćmę, odwarstwienia siatkówki czy cysty gałki ocznej. Jest wykorzystywane na szeroką skalę przy korekcji wad wzroku – krótkowzroczności czy astygmatyzmu.

Wykorzystanie laserów wysokoenergetycznych w medycynie estetycznej

Lasery wysokoenergetyczne stosuje się również w dermatochirurgii oraz medycynie estetycznej. Urządzenia dają możliwość szybkiej i bezpiecznej likwidacji zmian skórnych – brodawek wirusowych, włókniaków czy znamion, nie pozostawiając jednocześnie blizn pozabiegowych. Świetnie sprawdzają się także w redukcji rozstępów oraz blizn pooperacyjnych bądź w usuwaniu tatuaży. Wysokoenergetyczne lasery frakcyjne pozwalają z kolei uzyskać efekt odmłodzonej skóry. Ich działanie opiera się na wybiórczej, punktowej destrukcji komórek, przy jednoczesnym pozostawieniu obszarów nieuszkodzonej tkanki. Dzięki temu pobudzają skórę do regeneracji i przebudowy włókien kolagenowych. W rezultacie skóra staje się bardziej jędrna, napięta, a zmarszczki ulegają spłyceniu.