Łóżka rehabilitacyjne to nieodłączne wyposażenie każdego szpitala, kliniki, ośrodka zdrowia, wykorzystywane są również w długoterminowej opiece domowej. To sprzęt medyczny posiadający udogodnienia, które mogą ułatwić codzienną opiekę, pomóc w rehabilitacji oraz pozwolić wrócić do pełni zdrowia. Nowe łóżka rehabilitacyjne mają regulowane elementy, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i warunków każdego pacjenta. Czym charakteryzują się łóżka rehabilitacyjne?
Łóżka rehabilitacyjne są wykorzystywane przede wszystkim w placówkach medycznych, podczas pobytu i leczenia, ale tego rodzaju sprzęt trafia również do domów, gdzie odbywa się rehabilitacja i opieka nad osobami chorymi lub wracającymi do zdrowia po operacjach czy chorobach. Łóżko rehabilitacyjne ma przede wszystkim ułatwić codzienną opiekę nad osobą chorą, czyli podawanie leków, czynności pielęgnacyjne oraz proste ćwiczenia rehabilitacyjne. Tu z pomocą przychodzi sklep Promedyczny, który oferuje łóżka rehabilitacyjne elektryczne oraz tradycyjne łóżka szpitalne wysokiej jakości. Łóżko rehabilitacyjne można wybrać na naszej stronie z pomocą konsultanta, który wyjaśni również szczegóły zamówienia i dostawy.
Łóżka rehabilitacyjne są dostępne w kilku wersjach, różniących się mechaniką zmiany ułożenia pacjenta - manualne oraz elektryczne. Ponadto, łóżko rehabilitacyjne może być stacjonarne lub - jeśli jest wyposażone w kółka - może być przetransportowane w dowolne miejsce w obiekcie. Nowe łóżko rehabilitacyjne jest zaprojektowane tak, aby spełniało swoją funkcję przez długi czas w warunkach intensywnej eksploatacji. Dlatego też nowe łóżka rehabilitacyjne są wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Jakie są dostępne rodzaje łóżek? Wyjaśniamy poniżej.
Łóżka rehabilitacyjne metalowe stanowią jeden z typów łóżek rehabilitacyjnych - wykonane są z metalu malowanego proszkowo. Solidne, gięte elementy zapewniają stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo pacjenta. Ponadto, Łóżko rehabilitacyjne metalowe jest wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień - jak chociażby barierki ochronne. Podobnie jak większość łóżek rehabilitacyjnych, łóżka metalowe dostępne są w wariantach z kółkami i bez nich. W tej grupie można jeszcze wyróżnić łóżka szpitalne i łóżka pielęgnacyjne. W zależności od przeznaczenia, tzw. leże może mieć dwa lub cztery segmenty, które można ustawić pod różnym kątem. Regulacja nachylenia najczęściej odbywa się manualnie, chociaż w ofercie jest również łóżko rehabilitacyjne elektryczne. W tym przypadku sterowanie wysokością odbywa się automatycznie.
Łóżka rehabilitacyjne drewniane to wygodny i sprawdzony typ łóżek przeznaczonych do klinik, hospicjów, szpitali, domów pomocy społecznej i domów prywatnych. Łóżko rehabilitacyjne drewniane może być wyposażone we wszystkie dodatkowe elementy i akcesoria, podobnie jak łóżka z metalu. Wśród udogodnień znajdziemy między innymi sekcje podpierające poszczególne części ciała. Łóżka mogą być dwusekcyjne lub czterosekcyjne, a ich regulacja do wymaganego położenia odbywa się ręcznie. Łóżka rehabilitacyjne drewniane mają stelaż wykonany z drewna, a niektóre modele mają opuszczane boki, które ułatwiają np. personelowi medycznemu dostęp do osoby rehabilitowanej. Kilka oferowanych modeli posiada automatyczną regulację nachylenia oparcia i podgłówka. Łóżka wyposażone są w pilota, który ułatwia sterowanie. Istnieje również możliwość blokady, zabezpieczającej przed przypadkową zmianą położenia.
Łóżka rehabilitacyjne dziecięce to mniejsza odmiana łóżek rehabilitacyjnych. Łóżko rehabilitacyjne dziecięce, produkowane z uwzględnieniem potrzeb małych i młodych pacjentów, jest wyposażone w większość udogodnień, które znajdziemy w łóżkach dla dorosłych. To praktyczne elementy, pomagające w osiągnięciu pozycji odpowiedniej do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych lub zabiegów medycznych.
Należy tu wymienić składane segmenty, które pozwalają ułożyć dziecko we wskazanej pozycji. Możliwe jest np. przyjęcie pozycji Trendelenburga (klatka piersiowa i tułów poniżej nóg), która jest nadal stosowana jako pozycja drenażowa np. przy usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Dla większej wygody opiekunów, łóżka dla dzieci są wyposażane w elektryczne siłowniki do regulacji.
Nowe łóżko rehabilitacyjne dla dzieci posiada też blokady poręczy dla zwiększenia bezpieczeństwa małych pacjentów. Warto podkreślić, że w wielu modelach jest dostępna bogata paleta kolorystyczna. Kolorowe łóżko może uprzyjemnić dziecku czas leczenia lub rehabilitacji.
Łóżka rehabilitacyjne elektryczne są właściwie standardem. Aby ułatwić pracę opiekunom i personelowi medycznemu, najważniejsze elementy łóżek odpowiedzialne za położenie pacjenta są wyposażone w elektryczne siłowniki. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą pilota. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne może być dzięki temu sterowane zarówno przez opiekuna, jak i samego pacjenta. Warto zaznaczyć, że piloty do regulacji nachylenia segmentów posiadają blokady zapobiegające przypadkowemu naciśnięciu i zmianie pozycji.
Łóżko rehabilitacyjne pneumatyczne to jedna z odmian łóżek do rehabilitacji, w której zastosowano regulację siłownikami gazowymi. Łóżka rehabilitacyjne pneumatyczne są przeznaczone do leczenia oraz pielęgnacji chorych w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w warunkach domowych.
Łóżko rehabilitacyjne pneumatyczne zostało wykonane z profili stalowych, malowanych farbą proszkową, dzięki czemu cechuje ją świetna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Łóżka rehabilitacyjne pneumatyczne są bardzo cenione przez personel medyczny ze względu na swoją niezawodność. Leże składa się z 2 segmentów, z których oparcie regulowane jest sprężyną gazową, a segment nóg mechanizmem zapadkowym. Łóżka tego typu stoją na 4 kółkach jezdnych, z których 2 mają blokadę jazdy oraz obrotu. Dla większego bezpieczeństwa, zamontowano po bokach krążki odbojowe.
Łóżka rehabilitacyjne są przeważnie oferowane w wersji bazowej, która - w zależności od potrzeb - może być wzbogacona o dodatkowe elementy. Spośród najważniejszych akcesoriów należy wymienić - dodatkowe barierki boczne, opuszczane ręcznie, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi. Łóżka można wyposażyć także w dodatkowe wysięgniki oraz tuleje do mocowania statywów. To oprzyrządowanie może służyć jako wsparcie podczas wstawania i podciągania, z kolei statywy służą do umieszczenia na nich np. kroplówek. Z perspektywy opiekunów bardzo przydatne okazują się również tablety do obsługi pacjenta. Można na nich ustawić leki, żywność i materiały potrzebne do zabiegów lub pielęgnacji.