Kształtki rehabilitacyjne to niepozorne akcesoria, których nie może zabraknąć w gabinecie fizjoterapeutycznym czy rehabilitacyjnym. Różnej wielkości bryły wykonane ze sprężystej pianki poliuretanowej z jednej strony pozwalają zadbać o komfort pacjenta, z drugiej ułatwiają specjalistom prowadzenie ćwiczeń. Kształtki do rehabilitacji podtrzymują i stymulują różne partie mięśni, sprawiając, że zajęcia przebiegają bardziej sprawnie i przynoszą lepsze rezultaty.
Kształtki rehabilitacyjne, jak sama nazwa wskazuje, znajdują szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Są powszechnie stosowane w dużych ośrodkach fizjoterapii. Niewielki koszt zakupu sprawia, że stanowią również podstawowe wyposażenie niewielkich gabinetów rehabilitacyjnych i gabinetów masażu. Kształtki rehabilitacyjne znakomicie podtrzymują różne partie ciała pacjenta w czasie wykonywania zabiegu. Pomagają prawidłowo wykonywać ćwiczenia, których celem jest przywrócenie sprawności pacjentów po zabiegach czy urazach. Świetnie sprawdzają się także w czasie zabiegów odciążających układ kostny czy wzmacniających siłę mięśni i pozwalających zlikwidować dyskomfort bólowy. Kształtki do rehabilitacji są również niezbędne w gabinetach masażu. Wałki, kliny czy półwałki umożliwiają pacjentom przyjęcie wygodnej pozycji podczas wykonywania masażu leczniczego czy relaksacyjnego. To także akcesoria rehabilitacyjne szeroko stosowane podczas gimnastyki korekcyjnej bądź ćwiczeń usprawniających motorykę. Ich zastosowanie pozwala urozmaicić zajęcia, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczestników.
Kształtki rehabilitacyjne mogą przybierać różnorodną formę. Największą popularnością cieszą się wałki. Akcesoria te różnią się długością oraz średnicą, co optymalnie dopasowuje je do typu prowadzonego zabiegu. Są powszechnie stosowane jako podparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Redukują napięcie mięśniowe i towarzyszący mu ból. Podczas masażu mogą być podkładane pod kolana lub stopy. Sprawdzają się przy zabiegach, podczas których pacjent leży na boku. Pozwalają wówczas na prawidłowe ułożenie ciała.
Alternatywą dla wałków są półwałki. To popularne kształtki do rehabilitacji, pozwalające zapewnić optymalne wsparcie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa oraz okolic stawu kolanowego. Zwiększają komfort pacjentów podczas wykonywania zabiegów z zakresu fizjoterapii, kinezyterapii czy w czasie przeprowadzania masażu. Umożliwiają właściwe ułożenie ciała pacjenta, dzięki czemu zmniejszają dyskomfort oraz dolegliwości bólowe.
Równie powszechne zastosowanie znajdują kliny. Są to kształtki rehabilitacyjne przyjmujące w przekroju formę trójkąta lub trapezu. Świetnie spisują się przy zabiegach rehabilitacyjnych kończyn, między innymi w czasie wykonywania drenażu limfatycznego. Pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Kliny są niezastąpione podczas zabiegów rehabilitacyjnych po operacjach stawów biodrowych, kolanowych czy łokciowych.
Kształtki rehabilitacyjne to także kostki, czyli sześciany różnej wielkości. W gabinetach masażu służą do podpierania poszczególnych partii ciała pacjenta i umożliwiają mu w ten sposób przyjęcie rozluźnionej, odprężającej pozycji. Kostki to również sprzęt do rehabilitacji powszechnie stosowany podczas ćwiczeń usprawniających. Są też niezastąpione na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej.
Wybór odpowiednich produktów nie jest trudny. Wystarczy jedynie sięgnąć po kształtki rehabilitacyjne tworzone przez renomowanych producentów. Tym, co ma największe znaczenie, jest rodzaj materiału, z jakie są wykonane akcesoria. Wysokogatunkowa pianka poliuretanowa z jednej strony zapewnia optymalną sprężystość, z drugiej z kolei jest odporna na odkształcenia, nawet w przypadku wzmożonej eksploatacji. Ważnym aspektem jest ponadto materiał zewnętrzny. Najlepiej, jeśli jest to skóra ekologiczna. Z jednej strony jest bezpieczna – nie podrażnia skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ma także właściwości antypoślizgowe, co pozwala zapewnić pacjentom stabilność podczas wykonywania ćwiczeń. Z drugiej strony kształtki do rehabilitacji pokryte syntetyczną skórą są łatwe w pielęgnacji. Po zakończonym zabiegu można łatwo je zdezynfekować, używając do tego celu dostępnych środków odkażających. Wyposażając gabinet fizjoterapeutyczny w kształtki rehabilitacyjne, należy sięgać po produkty opatrzone stosowanymi certyfikatami potwierdzającymi ich jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania.