Światłoterapia i lampy do światłoterapii

Światłoterapia i lampy do światłoterapii

Przedstawiamy lampy przeznaczone do leczenia zabiegami ciepło-leczniczymi w wersji stołowej lub na statywie. Do wyboru moc żarówki oraz wybór filtrów.

 

Produkty medyczne
Lampa do naświetleń SOLMED I  / SOLMED II / SOLMED III

Lampa do naświetleń SOLMED I / SOLMED II / SOLMED III

Na zamówienie czas dostawy do 3 tyg.
Lampa SOLMED I/II/III  z moca żarówki 375 W. I czasem wykonywania zabiegu - 30 min.
3 677,00 zł

Światłoterapia i lampy do światłoterapii

O tym, że światło ma właściwości lecznicze, wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Na przestrzeni wieków naukowcy dowiedli, że może ono działać przeciwbólowo i regenerować chore tkanki. W ten właśnie sposób narodziła się światłoterapia, będąca dziś jedną z najskuteczniejszych i zarazem bardzo bezpiecznych metod leczenia szeregu schorzeń: od dolegliwości układu kostnego, poprzez choroby skóry, na depresji kończąc.

Co to jest światłoterapia?

Światłoterapia (fototerapia, czyli leczenie światłem) może przybierać rozmaite formy. Fototerapia światłem widzialnym wspomaga leczenie wielu dolegliwości somatycznych. Specjaliści wykorzystują ją do walki z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy chorobami układu sercowo-naczyniowego. Doskonale reguluje także poziom melatoniny w organizmie, dzięki czemu pozwala stawić czoła zaburzeniom snu. Kuracja światłem kolorowym, czyli koloroterapia, przynosi rewelacyjne efekty w przypadku spadków nastroju i zaburzeń psychicznych. Znakomicie sprawdza się w kuracji depresji - również tej sezonowej, na pojawienie się której największy wpływ ma niedobór światła słonecznego. W medycynie konwencjonalnej oraz fizjoterapii najszersze spektrum zastosowań ma z kolei leczenie światłem podczerwonym (IR), czyli niewidzialnym dla oka, oraz terapia światłem spolaryzowanym. Obie formy kuracji są przeprowadzane przy zastosowaniu odpowiednich lamp.

Leczenie światłem - jak działa na organizm?

Fototerapia jest najczęściej stosowana w leczeniu dolegliwości układu kostno-mięśniowego. Ciepło emitowane przez lampę przenika do głębokich tkanek organizmu. Powoduje podniesienie ich temperatury o nie więcej niż 1 stopień Celsjusza i dzięki temu stymuluje komórki do regeneracji. Fototerapia działa więc naprawczo, pozwalając przywrócić poszczególnym tkankom prawidłowe funkcje. Powoduje też rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. W ten sposób komórki są lepiej dotlenione i odżywione. Światłoterapia może więc skutecznie likwidować stany zapalne, wysięki oraz rozluźniać zrosty pourazowe i pooperacyjne. Zakładając na lampę filtr niebieski lub fioletowy, można z kolei skutecznie walczyć z nerwobólami oraz łagodzić skutki przeciążenia mięśni. Na tym jednak nie koniec możliwości, ponieważ lampy do światłoterapii znajdują zastosowanie w kosmetologii. Światłem podczerwonym z niebieskim filtrem można leczyć rozmaite choroby skóry, w tym łuszczycę oraz trądzik.

Fototerapia - w jakich schorzeniach jest pomocna?

Zabiegi z wykorzystaniem lampy do światłoterapii są zalecane przede wszystkim osobom cierpiącym na schorzenia układu kostno-mięśniowego. Doskonale sprawdzają się w przypadku chorób zwyrodnieniowych kości i stawów. Przynoszą ulgę przy bólach kręgosłupa. Fototerapia jest często zalecana sportowcom przy kontuzjach i urazach zarówno kości, jak i więzadeł. Świetnie zdaje egzamin w leczeniu stanów zapalnych oraz reumatoidalnych. Daje dobre rezultaty w rehabilitacji osób po udarach, zawałach czy wylewach. Może być także stosowana w dermatologii i medycynie estetycznej. Skutecznie niweluje przebarwienia skórne oraz pozwala walczyć z rozmaitymi schorzeniami dermatologicznymi.

Lampy do światłoterapii emitujące promieniowanie podczerwone - jak działają?

Do tego, aby móc przeprowadzić skuteczne zabiegi są niezbędne lampy do światłoterapii. W gabinetach fizjoterapii najczęściej stosowane są lampy Sollux. To nowoczesne i bardzo bezpieczne urządzenia emitujące światło podczerwone przenikające do tkanek na głębokość około 3 centymetrów. W nowoczesnych lampach do leczenia światłem można dowolnie modyfikować moc promieniowania, dopasowując ją do potrzeb konkretnego pacjenta. Sterowanie lampą odbywa się za pośrednictwem wygodnego, czytelnego pulpitu z przyciskami. W ofercie wiodących producentów są dostępne zarówno niewielkie lampy do światłoterapii, które można postawić na blacie, jak i większe urządzenia medyczne na statywach. O ile te pierwsze mogą być stosowane w warunkach domowych, to drugie są dedykowane profesjonalnym ośrodkom rehabilitacji i gabinetom fizjoterapii. W zestawie z lampą są zwykle dostępne filtry światła czerwonego, niebieskiego i fioletowego pozwalające odpowiednio dopasować rodzaj zabiegu do leczonego schorzenia. Warto wspomnieć, że obsługa lamp do fototerapii światłem podczerwonym jest bardzo prosta i nie wymaga zaawansowanego szkolenia.

Lampa do światłoterapii emitujące promieniowanie spolaryzowane - jakie ma zalety?

Drugim typem lamp do światłoterapii są lampy Bioptron. Ich zastosowanie jest bardzo zbliżone do możliwości terapeutycznych, jakie dają lampy Sollux. Różnicą jest jednak to, że urządzenia bioptronowe emitują światło spolaryzowane łączące właściwości światła laserowego, widzialnego oraz podczerwieni. Aby jak najlepiej dopasować kurację do określonego schorzenia istnieje możliwość regulacji długości fali świetlnej. Wybierając bioptronowe lampy do leczenia światłem, warto zadbać o to, aby były wyposażone w odpowiedni filtr, chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Obecnie jest on dostępny we wszystkich nowoczesnych urządzeniach. Lampy do światłoterapii, emitujące światło spolaryzowane, można wyposażyć w dwa rodzaje statywów: stołowe i podłogowe. Dzięki temu można dowolnie regulować kąt i zakres padania światła.

Lampy do światłoterapii - bezpieczeństwo zabiegu

Lampy do światłoterapii są bezpiecznymi urządzeniami, których działanie nie wywołuje skutków ubocznych. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Fototerapia nie wymaga też żadnego przygotowania. Jedynym warunkiem jest to, aby promieniowanie oddziaływało na czystą i suchą skórę, ponieważ w przeciwnym razie wiązka światła ulega załamaniu, co z kolei może osłabić końcowy efekt zabiegu. Czas trwania jednej sesji terapeutycznej waha się od kilku do kilkudziesięciu minut i jest indywidualnie dopasowywany dla każdego pacjenta. Warto pamiętać, że zaawansowane lampy do światłoterapii są wyposażone w zegary zabiegowe, które znacznie ułatwiają pracę fizjoterapeuty.