Materace ewakuacyjne

Materace ewakuacyjne

Materace ewakuacyjne to sprzęt medyczny służący do transportu osób ze szczególnymi potrzebami w sytuacjach zagrożenia. Materace tego typu powinny się znaleźć na wyposażeniu większości obiektów użyteczności publicznej, ponieważ w razie ewakuacji mogą uratować życie osobom, które nie potrafią się poruszać o własnych siłach. Materace ewakuacyjne przypominają nosze, ponieważ osoba transportowana jest umieszczona w pozycji leżącej, a do obsługi potrzebne są dwie osoby. Materac do ewakuacji jest wygodny dla pasażera nawet podczas transportu po schodach i pozwala na szybkie opuszczenie strefy zagrożenia. Specjalistyczny sprzęt medyczny, do którego należą materace ewakuacyjne znajdziemy w sklepie promedyczny.pl. Jest to sprzęt polskiej produkcji, posiadający wszystkie wymagane certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania. Przeważnie, maksymalne obciążenie dopuszczalne materacy ewakuacyjnych to około 200 kg.

Nowości Produkty medyczne
Materac ewakuacyjny COMFORT

Materac ewakuacyjny COMFORT

Na zamówienie czas dostawy 3 - 9 dni
Materac ewakuacyjny COMFORT  - transport i ewakuacja osób leżących po schodach.
1 998,00 zł
Produkty medyczne
Materac ewakuacyjny Prime

Materac ewakuacyjny Prime

Jest
Materac ewakuacyjny Prime zaprojektowany do przenoszeni osób w pozycji leżącej o  masie do 210kg.
3 360,00 zł
3 564,00 zł

Materace ewakuacyjne - efektywny sprzęt do transportu osób w sytuacjach zagrożenia

Materace ewakuacyjne pełnią ważną rolę we wszystkich miejscach, w których przebywają osoby z ograniczeniami ruchowymi. W momencie zagrożenia, np. rozprzestrzeniającego się pożaru lub alarmu o podłożeniu ładunku wybuchowego, personel takiej placówki jest w stanie przenieść pacjentów na materacach w bezpieczne miejsce. Dotyczy to pacjentów i osób, które nie mogą się przemieszczać w ogóle lub wystarczająco sprawnie, aby uniknąć niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji, materace ewakuacyjne oraz inny sprzęt medyczny służący do ewakuacji mogą okazać się decydujące dla ludzkiego życia. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym są materace ewakuacyjne, jak są zbudowane i gdzie mogą być wykorzystywane.

Czym są materace ewakuacyjne?

Materace ewakuacyjne to sprzęt medyczny stanowiący uzupełnienie wszystkich innych przedmiotów i urządzeń służących do ewakuacji osób z ograniczeniami ruchu. Najczęściej znajdziemy je w placówkach ochrony zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie, ale są także wyposażeniem instytucji, które mają pod opieką osoby starsze i niepełnosprawne. Materace ewakuacyjne są zbudowane z materaca głównego, pasów bezpieczeństwa oraz pasów do przenoszenia. W czasie akcji ratunkowej są obsługiwane przez ratowników, służby ratownicze lub przeszkolony personel.

Materace ewakuacyjne mogą być rozwiązaniem alternatywnym dla krzeseł ewakuacyjnych, jeśli te nie są dostępne w pobliżu. Maty są łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy ułożyć osobę transportowaną, zapiąć pas i można rozpocząć ewakuację. Materace mogą być używane zarówno w transporcie po pochyłej powierzchni schodów, jak i w pozycji poziomej. Wbrew pozorom pasażer nie odczuwa dyskomfortu w czasie opuszczania po schodach. Dolna część materaca jest wzmocniona i pochłania drgania.

Materace ewakuacyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby można było nimi transportować ludzi o różnej budowie ciała, dzięki temu sprawdzą się we wszystkich placówkach medycznych i obiektach użyteczności publicznej. Materace w czasie przechowywania, nie zajmują dużo miejsca. Mogą być umieszczone w schowku lub na ścianie.

Jak jest zbudowany materac do ewakuacji?

Materac do ewakuacji to wyposażenie, które znajdziemy w placówkach ochrony zdrowia oraz w budynkach użyteczności publicznej. Jest to sprzęt do ewakuacji produkowany z trwałych materiałów z tworzyw sztucznych o dużej odporności na ścieranie oraz dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowane materiały zewnętrzne można poddać dezynfekcji. Wypełnienie to pianka, która gwarantuje właściwe rozłożenie masy ciała i absorbuje wstrząsy na nierównościach. Materac do ewakuacji jest lekki, a jednocześnie zapewnia wygodę i odpowiednią sztywność.

Materac do ewakuacji posiada zintegrowane pasy przeznaczone do podnoszenia i przenoszenia - w części za głową oraz od strony nóg. Pozwalają one utrzymać pacjenta w niezmienionej pozycji podczas ewakuacji. Pasy są wystarczająco szerokie i mocne, aby nie sprawiały trudności ratownikom lub personelowi. Materac do ewakuacji może być wyposażony w boczne zakładki materiału wyposażone w rzepy, które zapina się w określonej kolejności, kiedy osoba transportowana zostanie umieszczona na materacu. Dzięki temu rozwiązaniu, pasażer się nie wysunie i nie zmieni położenia.

Materace do ewakuacji - jak ich używać?

Materace do ewakuacji to sprzęt bezpieczny i wygodny dla pasażera oraz łatwy w obsłudze dla personelu ratunkowego. Niezależnie od modelu materaca, przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby stosować się do zalecanych przez producenta zasad bezpieczeństwa. Ważne jest również przeszkolenie personelu, który razie ewakuacji powinien wiedzieć, gdzie się znajdują materace do ewakuacji oraz jak ich używać.

Materace do ewakuacji należy rozłożyć na płaskiej powierzchni i ułożyć na nich ewakuowaną osobę. Następnie należy zapiąć pasy i zakładki, tak aby pasażer był unieruchomiony, dopiero wtedy można przystąpić do transportu. Materac muszą obsługiwać dwie osoby po schodach lub opcjonalnie jedna na płaskiej powierzchni. Transportując osobę po schodach, trzeba pamiętać o właściwej asekuracji i usunięciu przeszkód z drogi ewakuacyjnej. Należy również wziąć pod uwagę fizyczne warunki ratowników i dostosować je do przybliżonej wagi pasażera. Materace do ewakuacji można ciągnąć po schodach lub podłodze bez obawy o ich uszkodzenie.

Miejsca, w których materac ewakuacyjny powinien być standardowym wyposażeniem?

Materac ewakuacyjny wykorzystywany jest jako alternatywa lub uzupełnienie innych sprzętów ewakuacyjnych, takich jak krzesła do ewakuacji czy schodołazy. Obiekty, w których powinien się znajdować sprzęt do przenoszenia (transportu) chorych to wszelkie jednostki ochrony zdrowia oraz placówki opiekuńcze. Materace są zalecane także w miejscach przebywania osób niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchowymi. Należą do nich: hotele, kina, muzea, teatry, centra handlowe czy biurowce. Co ważne, utrudnione poruszanie się w sytuacjach krytycznych dotyczy nie tylko osób starszych czy niepełnosprawnych, ale również dzieci. W nagłych zdarzeniach, za pomocą materacy można ewakuować wszystkie osoby, które nie mogą wystarczająco sprawnie poruszać się o własnych siłach.

Materac ewakuacyjny powinien być zamontowany w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na ścianie. Miejsce przechowywania jest istotne, bo jest to wyraźna informacja dla osób przebywających w obiekcie i ratowników, że budynek jest wyposażony w materac ewakuacyjny. Futerał materaca jest wyraźnie oznaczony jednoznacznymi symbolami informującymi o zawartości. Jeśli względy estetyczne tego wymagają, materac ewakuacyjny może być przechowywany w dodatkowej obudowie.

Materace ewakuacyjne dla niepełnosprawnych - niezbędne w domach seniora

Materace ewakuacyjne dla niepełnosprawnych to sprzęt, który może być użyty, gdy wystąpią nagłe nieprzewidywalne sytuacje w obiektach publicznych. Należy zakładać, że na terenie obiektu mogą się znajdować osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku, o kulach lub z chodzikiem rehabilitacyjnym.

Materace ewakuacyjne dla niepełnosprawnych będą najlepszym sprzętem do szybkiego przeniesienia tych osób poza strefę zagrożenia. Transport na materacu może się odbywać po schodach oraz w poziomie.

Materace ewakuacyjne dla niepełnosprawnych są też łatwe w utrzymaniu czystości. Do ich dezynfekcji wystarczą specjalne materiały lub środki odkażające. Powłoka z tworzyw sztucznych jest odporna na wielokrotne czyszczenie, w niektórych modelach prać zewnętrzny materiał.

Materace ewakuacyjne dla niepełnosprawnych mają jeszcze jedną zaletę w stosunku do wielu innych urządzeń ewakuacyjnych, a mianowicie nie wymagają stałego serwisowania i przeglądów. Zarządcy i właściciele obiektów nie muszą dzięki temu podpisywać umów na konserwację z firmami zewnętrznymi, co wpływa na zmniejszenie kosztów.