Sprzęt do przenoszenia chorych i ich transportu - bezpieczne przemieszczanie osób z niepełnosprawnościami ruchowymi

24-10-2023

Sprzęt do przenoszenia chorych i ich transportu to grupa specjalistycznych urządzeń służących do przemieszczania osób, które mają trudności w samodzielnym poruszaniu. To przede wszystkim: wózki, nosze, krzesła do ewakuacji, deski, pasy czy schodołazy. Sprzęt ten jest stosowany nie tylko do transportu chorych, wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie trzeba przemieścić osoby, które nie mogą poruszać się o własnych siłach, np. w domach opieki. Sprzęt do transportu chorych jest coraz bardziej zaawansowany i funkcjonalny, często posiada napędy elektryczne, co jest dużym ułatwieniem dla personelu medycznego i opiekunów. Czy jest sprzęt do przenoszenia chorych i jakie jest jego zastosowanie? Oto nasz poradnik.

sprzęt do przenoszenia chorych

Sprzęt do przenoszenia chorych

Kiedy pacjenci lub osoby mające ograniczenia ruchowe muszą się przemieścić, konieczne jest wykorzystanie sprzętu, który ułatwia ich transport. Mamy z tym do czynienia w szpitalu pomiędzy zabiegami lub badaniami lekarskimi, ale również w przychodniach, do których trafiają często osoby starsze, które nie mogą sprawnie poruszać się o własnych siłach. Wówczas nieodzowne staje się użycie sprzętu mechanicznego do przemieszczania i transportu chorych.

Sprzęt do przenoszenia chorych to grupa wyposażenia medycznego, która umożliwia przemieszczanie osób z ograniczeniami ruchowymi, niezależnie, czy to są pacjenci czy zdrowe osoby starsze, które nie są już tak mobilne. Sprzęt ten jest najczęściej ulepszoną wersją przedmiotów, które znamy z naszego otoczenia, z tym zastrzeżeniem, że posiada rozwiązania wspomagające transport osób nie mogących się poruszać samodzielnie.

Od dawna ludzie potrzebowali narzędzi do transportu osób w sytuacjach wypadków lub leczenia. Na przykład nosze najprawdopodobniej były już stosowane w czasach starożytnych. Pierwsze przedmioty do transportu chorych w kształcie jaki znamy pojawiły się w Europie około XIV wieku. Ich rozwój miał związek z epidemiami i wojnami, kiedy istniała potrzeba transportowania chorych i rannych.

Podobnie przedstawia się historia wózka dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Informacje o krzesłach na kołach znajdziemy w starożytnych Chinach i Grecji. Bliższe nam konstrukcje pojawiły się w XVIII w., natomiast wiek XX przyniósł rozwój napędów elektrycznych. Najnowsze rozwiązania to połączenie ergonomii, fizyki, automatyki i technologii w celu zapewnienia wygodnego i bezpiecznego przemieszczania na terenie placówek medycznych i poza nimi.

Nowoczesny sprzęt do transportu chorych i niepełnosprawnych jest efektem postępu technicznego i coraz lepszych i lżejszych materiałów. Urządzenia te posiadają składane elementy, aby w transporcie zajmowały mniej miejsca. Do produkcji są stosowane coraz lżejsze materiały, które zachowują jednak swoja wytrzymałość. Ponadto wiele urządzeń np. schodołazy jest wyposażonych w silniki elektryczne i siłowniki, które sprawiają, że do ich obsługi nie jest potrzebne użycie siły.

Warto tutaj podkreślić również to, że sprzęt do transportu chorych pomaga nie tylko pacjentom, ale również chroni personel medyczny i opiekunów przed urazami spowodowanymi wysiłkiem. Podnoszenie osób ważących kilkadziesiąt kilogramów, przenoszenie ich z łóżka na wózek może powodować niebezpieczne skręty ciała pod obciążeniem, a to może prowadzić do urazów. Sprzęt do przenoszenia chorych znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia takich urazów.

Sprzęt do przenoszenia chorych

Badania wskazują, że niepełnosprawność ruchowa jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem niepełnosprawności. Odpowiedzią na potrzeby osób z ograniczeniami ruchu jest sprzęt do przenoszenia chorych. Dotyczy to nie tylko sytuacji leczenia, rehabilitacji po zabiegach i operacjach, jest on stosowany również w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, przez służby ratunkowe jako sprzęt do ewakuacji oraz w życiu codziennym przez osoby, które nie mogą się swobodnie poruszać o własnych siłach.

Przyjrzyjmy się najważniejszym urządzeniom przeznaczonym do transportu chorych. Jak są zbudowane i o czym należy pamiętać w trakcie użytkowania?

Krzesło do przenoszenia chorych

Krzesło do przenoszenia chorych to sprzęt, który może być używany na co dzień, ale też w czasie ewakuacji. Charakteryzuje się niską wagą oraz prostą budową. Dzięki temu, możliwa jest szybka obsługa przez jedną lub dwie osoby. Krzesło umożliwia bezpieczny transport pacjenta w dół lub w górę po schodach. Sprzęt jest wykonany z mocnego aluminium, posiada solidny i wygodny uchwyt oraz cztery koła jezdne i podnóżek.

W czasie transportu warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu trasy przemieszczania osoby z niepełnosprawnością ruchową. Sprawdźmy, czy na naszej drodze nie znajdują się jakieś przedmioty, czy trasa jest dobrze oświetlona i czy nie będzie problemów z manewrowaniem. Dla podniesienia bezpieczeństwa, krzesło do przenoszenia chorych standardowo wyposażone jest w dwa pasy bezpieczeństwa.

Pas do przenoszenia chorych

Pas do przenoszenia chorych to sprzęt służący do podnoszenia i przemieszczania pacjenta z łóżka na wózek i odwrotnie. Pasy pomocne są również podczas poprawiania pozycji pacjenta na łóżku lub zmiany pozycji w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki użyciu pasów, personel zachowuje zdrową postawę, co jest ważne dla kręgosłupa. Jak się okazuje, asystenci i personel medyczny cierpią na urazy kręgosłupa 5 razy częściej, niż ma to miejsce w innych branżach.

Deska do przenoszenia chorych

Deska to sprzęt do przenoszenia chorych, który pomaga przenieść osobę niepełnosprawną lub chorą. Jest nieodzowna, kiedy trzeba przemieścić pacjenta z łóżka na łóżko lub z noszy na łóżko. Sprawdza się również podczas badań RTG lub rezonansu magnetycznego, z którymi deska jest kompatybilna.

Deska do przenoszenia chorych jest wykonana z tworzywa o bardzo wysokiej jakości, w optymalnym kształcie. Jest pokryta specjalnym, zapewniającym poślizg pokrowcem, który w razie potrzeby można wyprać lub sterylizować. Deska jest bardzo łatwa w użytkowaniu - lekka i poręczna. Zajmuje niewiele miejsca dzięki specjalnej, łamanej konstrukcji. Zawsze przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją.

Nosze do przenoszenia chorych

Nosze do przenoszenia chorych funkcjonują również jako mata do transportu chorych. To bardzo praktyczny i łatwy w obsłudze sprzęt do przenoszenia chorych wykonany z bardzo mocnego i odpornego materiału. Budową przypominają płachtę, dzięki której osoba niepełnosprawna może być transportowana w pozycji leżącej. W sytuacji zagrożenia, umożliwia dwóm osobom bezpiecznie i szybko ewakuować osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Nosze doskonale sprawdzają się też podczas działań w terenie.

Wózki do transportu chorych

Wózki do transportu chorych to bardzo duża grupa urządzeń obejmująca od krzeseł po łóżka do transportu. Najczęściej przeznaczone są do przewożenia pacjentów w pozycji siedzącej lub leżącej w placówkach medycznych, kiedy konieczny jest transport na badania, między oddziałami a salą operacyjną. Wózki są przeważnie wykonane ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, co zapewnia niezbędną stabilność.

Należy pamiętać o tym, że transport pacjenta po schodach, wymaga obsługi dwóch osób. Jedna powinna ciągnąć za poprzeczkę uchwytu górnego, druga natomiast powinna asekurować za pomocą silnego uchwycenia dwóch rączek, znajdujących się w okolicy stóp pacjenta. W czasie transportowania, dźwig powinien być ustawiony tyłem do schodów, tak aby osoba transportowana była odwrócona plecami do schodów. Nie powinno się przekraczać maksymalnej dopuszczalnej wagi pacjenta 90 kg.

Wózki do przewożenia chorych bywają nazywane krzesłem schodowym lub dźwigiem schodowym. Znajdują zastosowanie przy transporcie po schodach osób niepełnosprawnych, ze schorzeniami narządów ruchu.

Schodołazy do transportu chorych

Placówki medyczne posiadają dźwigi do transportu osobowego między piętrami. Zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, które wymagają użycia sprzętu do przenoszenia chorych po schodach, czyli schodołazów.

Schodołaz skutecznie pozwala pokonać bariery architektoniczne nie tylko w placówkach medycznych, ale i w życiu codziennym. Schodołazy są zaprojektowane dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody osoby transportowanej oraz opiekuna lub personelu medycznego. To najczęściej urządzenia zmotoryzowane, wyposażone w silniki i siłowniki elektryczne. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków "góra", "dół". Schodołazy posiadają szereg rozwiązań ułatwiających obsługę - wskaźnik poziomu nachylenia, kontrolkę stanu baterii, panel sterujący, centralny hamulec. Obsługując schodołazy, należy pamiętać, aby zachować balans podczas zjeżdżania i wjeżdżania.

Przedstawiliśmy niektóre, najważniejsze urządzenia. Sprzęt do przenoszenia chorych sprawdza się w szpitalach, przychodniach i wszędzie tam, gdzie chcemy ułatwić przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dotyczy to nie tylko pacjentów, ale również seniorów, dla których taki sprzęt jest często jedyną możliwością lepszego funkcjonowania w społeczeństwie.

Polecane produkty

Prześcieradło ewakuacyjne Standard Enfase

Prześcieradło ewakuacyjne Standard Enfase

Prześcieradło ewakuacyjne Standard Enfase - szybka i bezpieczna ewakuacja Pacjentów.
Mata do ewakuacji PM-EVA7053-H

Mata do ewakuacji PM-EVA7053-H

Mata do szybkiej i bezpiecznej ewakuacji dla wszystkich rodzajów łóżek, materacy
Krzesło ewakuacyjne Robin

Krzesło ewakuacyjne Robin

Krzesło ewakuacyjne Robin, nie ma łatwiejszego w obsłudze urządzenia umożliwiającego bezpieczną ewakuację osoby z ograniczoną zdolnością por...
Materac ewakuacyjny Prime

Materac ewakuacyjny Prime

Materac ewakuacyjny Prime zaprojektowany do przenoszeni osób w pozycji leżącej o  masie do 210kg....
Materac ewakuacyjny COMFORT

Materac ewakuacyjny COMFORT

Materac ewakuacyjny COMFORT  - transport i ewakuacja osób leżących po schodach.
Krzesło Ewakuacyjne FASTOR DW-ST004

Krzesło Ewakuacyjne FASTOR DW-ST004

Krzesło Ewakuacyjne FASTOR DW-ST004 - krzesło transportowe po schodach w dół lub w górę.
Krzesło ewakuacyjne Fastor DW-ST003

Krzesło ewakuacyjne Fastor DW-ST003

Krzesło ewakuacyjne FASTOR  z funkcją łatwego składania i obsługi. Transport Pacjenta góra/dół produkt z CE.
Krzesło ewakuacyjne Everest

Krzesło ewakuacyjne Everest

Ewakuacja w dół i w górę. Silnik elektryczny, blokowane tylne koła, regulowany teleskopowy zagłówek, oparcie oraz paski na talie....
Krzesło ewakuacyjne Falcon

Krzesło ewakuacyjne Falcon

Krzesło ewakuacyjne Falcon posiada regulowane oparcie, specjalne uchwyty do przenoszenia przez przeszkody, pasy bezpieczeństwa, maksymalne o...
Stół transportowo-zabiegowy wielkofunkcyjny STEL21-22

Stół transportowo-zabiegowy wielkofunkcyjny STEL21-22

Stół transportowo-zabiegowy, wielkofunkcyjny STEL21 ( jeden siłownik )-STEL22 ( dwa siłowniki )
LG 2004 schodołaz gąsienicowy z rampami

LG 2004 schodołaz gąsienicowy z rampami

Rodzaj: gąsienicowy Udźwig: 150 kg min. podest manewrowy kształt L: 120x130cm...
Schodołaz kroczący z krzesełkiem YACK N911/961

Schodołaz kroczący z krzesełkiem YACK N911/961

Schodołaz kroczący z krzesełkiem YACK N961/911 może poruszać się po każdym rodzaju schodów. Zasięg: 500 stopni. Minimalna przestrzeń 70cmx70...