Atlasy do ćwiczeń to sprzęt cieszący się coraz większym zainteresowaniem podczas urządzania domowej siłowni. Atlas do ćwiczeń to urządzenie szczególnie przydatne, kiedy celem aktywności jest zbudowanie masy mięśniowej, poprawa wytrzymałości mięśni i ogólny wzrost siły. Jeszcze do niedawna atlasy do ćwiczeń można było spotkać jedynie na siłowniach. Obecnie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że atlas do ćwiczeńjednostanowiskowy jest idealną propozycją do domowych zastosowań.
Atlas do ćwiczeń umożliwia trening praktycznie każdej partii ciała. Dlatego jest polecany użytkownikom, którzy stawiają na skuteczne ćwiczenia w komfortowych warunkach domowych. Atlas sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które chcą skupić się na konkretnej aktywności, dostosowując tempo i jej zakres do własnych możliwości. To dobre rozwiązanie, aby siłownia domowa nabrała jeszcze bardziej profesjonalnego charakteru. Atlas do ćwiczeń urozmaici zajęcia i pozwoli rozszerzyć plany treningowe o nowe pozycje. Brak czasu albo siłowni w pobliżu miejsca zamieszkania to najczęstsze przyczyny, dla których miłośnicy aktywności stawiają na atlasy domowe. Są zawsze pod ręką i praktycznie w każdej chwili można przystąpić do ćwiczeń – po powrocie z pracy albo w przerwie między domowymi zajęciami. To nie tylko oszczędność czasu, ale gwarancja niezawodności. Dlaczego? Atlas do ćwiczeń jest użytkowany przez jedną osobę lub kilku domowników, dzięki czemu sprzęt nie eksploatuje się tak szybko jak urządzenia, które znajdują się w siłowniach.
Atlas siłownia to nierozerwalne elementy. Atlasy to urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają rozwijać mięśnie między innymi brzucha, barków, pleców czy klatki piersiowej. Odpowiedni atlas z powodzeniem sprawdzi się także w ćwiczeniach mięśni ud, łydek oraz pośladków. Świetnie spisze się w modelowaniu bicepsów. Atlasy przeznaczone są głównie do ćwiczeń siłowych. Szerokie możliwości jakie oferują, sprawiają, że bardzo dobrze uzupełniają się z klasycznymi hantlami i sztangami. Warto jednak podkreślić, że atlasy do ćwiczeń, dzięki solidnej konstrukcji, zapewniają większe bezpieczeństwo ćwiczącemu niż trening z wolnymi ciężarami. Do najpopularniejszych zajęć na atlasach należą między innymi skłony tułowia czy przysiady z obciążeniem. Należy pamiętać, aby systematycznie kontrolować odbywane treningi i każdą partię mięśni ćwiczyć w jednakowym stopniu. Może w tym pomóc dziennik aktywności ćwiczeń na atlasie.
Atlasy siłownia to klasyczne połączenie, jednakże należy mieć na uwadze także siłownie domowe. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie kąta do ćwiczeń we własnych czterech ścianach, a atlasy okupują czołowe miejsca list urządzeń, które muszą znaleźć się na wyposażeniu domowych siłowni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, począwszy od prostych modeli, na zaawansowanych konstrukcjach kończąc. Te ostatnie również mogą trafić pod prywatny dach, o ile na przeszkodzie nie stanie ograniczony metraż. Dlatego podczas wyboru atlasu istotne znaczenie mają parametry techniczne. Warto upewnić się, czy po rozłożeniu urządzenia jego wielkość pozwala na komfortowe wykonywanie ćwiczeń. Ponadto ważną kwestią są wymiary siedziska i oparcia, waga stosu, a także to, jaką maksymalną wagę może mieć użytkownik. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ waga ćwiczącego przekraczająca maksimum obciążenia urządzenia, może skutkować jego uszkodzeniem. Co więcej, jeśli atlas nie będzie prawidłowo dopasowany do masy osoby korzystającej z niego, może pojawić się ryzyko dyskomfortu podczas użytkowania oraz kontuzji.
Atlas do ćwiczenia, poza standardowymi parametrami, jak każdy sprzęt sportowy fitness, powinien cechować się przede wszystkim solidnym wykonaniem. Wygląd urządzenia, chociaż dla wielu ma duże znaczenie, schodzi na drugi plan. Bardzo ważne są łatwość i wygoda użytkowania. W zależności od modelu, atlasy różnią się od siebie funkcjonalnością. Jednak do najczęściej spotykanych elementów urządzeń należą: ławka skośna, modlitewnik, podpórka do pompek, naciąg liny od dołu i od tyłu, motylek, wieża latissimus czy przystawka do ćwiczeń mięśni brzucha. Im większa funkcjonalność atlasów, tym bardziej zaawansowana staje się siłownia w domu.
Siłownia do domu może okazać się swoistym centrum aktywności. Jeśli chętnych do ćwiczeń w tym samym czasie jest więcej, warto rozważyć inwestycję w atlas do ćwiczeń wielostanowiskowy. Dzięki specjalnej konstrukcji, atlas oferuje kilka stanowisk, z których bez przeszkód może korzystać kilkoro użytkowników jednocześnie. To nie tylko oszczędność czasu, ale także miejsca. Miłośnicy aktywności grupowej mogą ćwiczyć jednocześnie, wzajemnie się motywując. Z kolei oszczędność miejsca polega na tym, że najważniejsze elementy wyposażenia są zawarte w przemyślanej konstrukcji atlasu. Dzięki temu użytkownik nie musi inwestować w pojedyncze urządzenia, a zaoszczędzoną przestrzeń wykorzysta zgodnie z własnymi preferencjami. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu komfortu podczas treningu. Prawidłowe dopasowanie do wagi i wzrostu użytkownika, optymalne oparcie, ustawienie na odpowiedniej wysokości podkładek i siedzisk zapewnią wygodę oraz lepsze efekty ćwiczeń.
Siłownia domowa z założenia ma umożliwiać treningi podobne do tych, przeprowadzanych w tradycyjnych klubach. Odpowiednio dobrany atlas pozwoli przeprowadzić serię kompleksowych ćwiczeń wszystkich partii ciała. Koła pasowe okażą się wsparciem w budowie bicepsów, tricepsów czy mięśni pleców. Stacje motylkowe umożliwią pracę nad rozbudową i wzmocnieniem klatki piersiowej. Natomiast poręcze posłużą do wzmocnienia mięśni kręgosłupa oraz brzucha. Ćwiczenia poszczególnych partii nóg z wykorzystaniem pras i wyciągów staną się skutecznym sposobem na rzeźbę i efektowną prezencję. Klasyczne atlasy umożliwiają też wykonywanie brzuszków w różnych pozycjach, prostowanie i zginanie nóg, wyciskanie w pozycji siedzącej czy wiosłowanie.
Atlas do ćwiczeń profesjonalny śmiało można potraktować jako sprzęt, który zastąpi większość urządzeń w siłowni. To bardzo rozbudowana maszyna, skierowana do profesjonalistów. Charakteryzuje się szerokim zakresem możliwości ćwiczeń. Oferuje kilkadziesiąt rodzajów ćwiczeń o różnym stopniu trudności. Rozbudowane stacje treningowe sprawiają, że profesjonalny atlas do ćwiczeń z miejsca staje się pretendentem do najważniejszego urządzenia w domowej siłowni, zastępując wiele pojedynczych maszyn. Z reguły jednak atlasy do ćwiczeń profesjonalnych znajdują zastosowanie w klubach fitness oraz siłowniach komercyjnych. To bardzo wytrzymałe i odporne na eksploatację sprzęty. W związku z tym są przeznaczone do długotrwałych codziennych obciążeń.