Otoskopy są podstawowym narzędziem pracy każdego laryngologa. Ten sprzęt diagnostyczny jest nieodzowny przy diagnostyce chorób i uszkodzeń zewnętrznego kanału słuchowego oraz błony bębenkowej. Otoskop to urządzenie proste w budowie: składa się z rękojeści (plastikowej lub metalowej) wraz z wbudowaną lupą powiększającą obserwowany obszar, a także wziernika wprowadzanego do kanału usznego. Ten ostatni zwykle, ale nie zawsze, jest wymienny i przeznaczony jest do użytku jednorazowego, by zachować odpowiedni poziom higieny dla każdego pacjenta. Tradycyjne otoskopy oświetlane były światłem zewnętrznym; dziś czołowe produkty wyposażone są we wbudowane lampki zasilane bateriami umieszczonymi w rękojeści otoskopu.
Otoskopia (wziernikowanie ucha) jest niezawodną metodą w wykrywaniu i leczeniu schorzeń ucha zewnętrznego i środkowego: zapalenia ucha środkowego lub powikłań po infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych. Pierwszym i najczęstszym wskazaniem do wykonania takiego badania jest ból, długotrwałe uczucie zatkania ucha, pogorszenie słuchu lub wysięki z kanału słuchowego. Według wielu lekarzy wziernikowanie powinno być również standardowym badaniem kontrolnym u dzieci, nawet jeżeli nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Specjalnie zaprojektowane otoskopy pediatryczne są przystosowane do badania małego kanału przewodu słuchowego.
Wybór odpowiedniego otoskopu zależy od osobistych preferencji lekarza. W naszej ofercie znajduje się wiele profesjonalnych otoskopów laryngologicznych firmy Riester, czołowego producenta sprzętu medycznego. Różne rodzaje dostępnych otoskopów nie odbiegają od siebie jakością, ale mogą prezentować różną wartość użytkową. Warto zwrócić uwagę na:
rodzaj oświetlenia: otoskop może być oświetlany diodą LED, lampką halogenową lub światłowodem
otoskopy laryngologiczne zazwyczaj zasilane są standardowymi bateriami R14, ale niektóre modele mają możliwość użycia baterii akumulatorowych
możliwość przeprowadzenia testów pneumatycznych błony bębenkowej - preferowany jest otoskop, który posiada wejście na gruszkę insuflacyjną
materiał wykonania – otoskopy wykonywane są zazwyczaj z plastiku lub stali nierdzewnej, przy czym ten drugi materiał cechuje się zdecydowanie wyższą wytrzymałością.
Nasza oferta zawiera również pełne zestawy medyczne pozwalające na bardzo szeroki zakres diagnostyki. Oprócz podstawowego otoskopu zawierają także akcesoria dodatkowe, które można dołączyć do głównego modułu: wielorazowe wzierniki nosowe, lusterka krtaniowe, uchwyty szpatułek, gruszkę insuflacyjną. Niezależnie od rodzaju, otoskopy wykonane są z najwyższą starannością i precyzją, z trwałych i nietoksycznych materiałów.