Stoły do pionizacji są sprzętem stosowanym na szeroką skalę przez fizjoterapeutów. Pozwalają adaptować do pozycji pionowej pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia czy przebyte urazy pozostawali przez długi czas w pozycji leżącej. Elektryczne lub regulowane ręcznie, wyposażone w odpowiednie pasy bezpieczeństwa, stoły do pionizacji zapewniają komfort pracy rehabilitanta czy lekarza oraz gwarantują wygodę pacjentom. Jednocześnie pozwalają zadbać o ich bezpieczeństwo i przyspieszają powrót do zdrowia.
Pionizacja pacjentów jest niesłychanie ważna. Stosuje się ją nie tylko u osób świadomych, które ze względów zdrowotnych nie mogą samodzielnie wstawać z łóżka. Stoły do pionizacji są także pomocne w rehabilitacji pacjentów pozostających w śpiączce. Zmiana pozycji ciała pozwala zapobiegać schorzeniom układu krążenia, rozwijającym się w przypadku, kiedy chory przez długi czas pozostaje w pozycji leżącej. Przeciwdziała ponadto pojawianiu się infekcji górnych dróg oddechowych, które ze względu na obniżoną odporność pacjentów mogą nieść poważne skutki. Dzięki zastosowaniu stołów do pionizacji w ośrodkach leczniczych czy szpitalach, można również zapobiegać powstawaniu schorzeń układu moczowego, przykurczy stawów czy zanikom mięśni. Pionizacja chroni też osoby leżące w łóżku przed zanikiem masy kostnej. W przypadku osób świadomych, które przeszły urazy czy zabiegi operacyjne, stół do pionizacji zwiększa bezpieczeństwo podczas zmiany pozycji ciała. Ponieważ pacjent jest unieruchomiony, nie ma obaw, że w czasie prób wstania z łóżka dojdzie do omdlenia albo utraty równowagi ciała, będącej następstwem reakcji ortostatycznych powodowanych niestabilnością układu sercowo-naczyniowego. Stół pionizacyjny pozwala także przyzwyczajać osoby leżące do odmiennej postawy ciała, co ma ogromne znaczenie w czasie rehabilitacji i umożliwia szybszy powrót do sprawności.
Stół pionizujący jest podstawowym elementem wyposażenia wielu oddziałów szpitalnych. Na szeroką skalę stosuje się go na ortopedii, gdzie pionizacji są poddawani pacjenci po urazach czy wypadkach. Jest także przydatny na oddziałach chirurgicznych. Osoby po przebytych operacjach, które przez długi czas były unieruchomione w łóżku, wymagają bezpiecznej, specjalistycznej pionizacji, do której jest potrzebny odpowiedni sprzęt do rehabilitacji. Stół pionizacyjny znajduje również zastosowanie na oddziałach neurologii, gdzie jest wykorzystywany do nauki świadomości ciała pacjentów po udarach. Coraz częściej pojawia się na oddziałach kardiologicznych i kardiochirurgicznych. Stoły rehabilitacyjne do pionizacji są też stosowane w ośrodkach leczniczych i opiekuńczych. Pionizację przeprowadza się w tym przypadku zarówno u osób świadomych, poddawanych zabiegom fizjoterapii, jak i u pacjentów w śpiączce. W przypadku osób cierpiących na schorzenia wymagające stałej pozycji leżącej, stół do pionizacji powinien również znaleźć się w domu, aby umożliwić codzienną zmianę pozycji pacjenta, w celu zapobiegania rozwojowi dodatkowych schorzeń metabolicznych, chorób układu krążenia, a także przeciwdziałać zaparciom i zastojom moczu.
Wybierając stół pionizujący, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Do użytku domowego bądź zastosowań w prywatnych gabinetach fizjoterapii sprawdzą się stoły do pionizacji z regulacją ręczną. Niektóre modele pozwalają dodatkowo na nożną regulację wysokości i kąta nachylenia stołu. W przypadku oddziałów szpitalnych czy ośrodków leczniczych, w których każdego dnia rehabilitacji jest poddawanych wielu pacjentów, dobrze spisują się stoły do pionizacji z napędem elektrycznym. Ich niekwestionowaną zaletą jest zwiększenie komfortu pracy fizjoterapeuty i lekarza. Stół pionizacyjny powinien mieć także stabilną, metalową konstrukcję. Doskonale sprawdzają się modele z kółkami jezdnymi z blokadą. Z jednej strony pozwalają łatwo przewieźć sprzęt w dowolne miejsce, z drugiej, dzięki blokadzie, zapewniają pacjentowi maksimum bezpieczeństwa. Wybierając stół do pionizacji, należy też zwrócić uwagę na jego wymiary. Najpopularniejsze są modele o długości 200 cm i szerokości 70 cm, odpowiednie do pionizacji zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Warto przy tym zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie stołu, które nie powinno być mniejsze niż 150 kg. Optymalna wysokość stołu pionizującego to 85 cm – pozwala utrzymać ciało pacjenta w bezpiecznej odległości od podłogi i jednocześnie zapewnia wygodę pracy specjaliście. Stół do pionizacji musi być także wyposażony w solidne pasy bezpieczeństwa. To właśnie one podtrzymują pacjenta podczas rehabilitacji. Najczęściej są rozmieszczone w trzech punktach tak, aby zagwarantować wygodę i bezpieczeństwo.