Dostępne są stoły do ćwiczeń bez oporu lub z oporem. Możliwa jest regulacja ich wysokości, a nierówności podłogi eliminowane są dzięki wykonanym z olejoodpornej gumy stopkom.
Tablice do ćwiczeń manualnych są powszechnie wykorzystywane w ośrodkach leczniczych i terapeutycznych. Są niezrównane w przywracaniu ruchomości palców oraz nadgarstków u osób po przebytych urazach, operacjach czy u pacjentów cierpiących na schorzenia neurologiczne i reumatoidalne. Bogata oferta modeli pozwala optymalnie dopasować stolik do terapii manualnej tak, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby placówki i jej podopiecznych.
Tablica do ćwiczeń manualnych to nic innego, jak klasyczny stolik, na którym zamocowano różne urządzenia – wałki, spirale, korytka, koła drewniane i szereg innych detali. Ich celem jest wspomaganie motoryki rąk, poprzez zwiększanie siły mięśni i poprawę ruchomości stawów. Ćwiczenia przy stolikach tego typu pozwalają także wypracować odpowiednią wytrzymałość oraz precyzję dłoni. Wspomagają też rehabilitację przedramienia. Okazują się niezrównane przy trenowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej. Są ponadto wykorzystywane do terapii całościowej lub izolowanej mięśni. Tablice do ćwiczeń manualnych mogą być stosowane zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. W przypadku tych drugich, terapia przynosi nie tylko znakomite efekty, ale jest świetną zabawą.
Stolik do ćwiczeń manualnych pozwala niwelować dysfunkcje pojawiające się u pacjentów w wyniku urazów. Wspomaga rehabilitację osób po złamaniach i operacjach kończyn górnych, szczególnie po zabiegach palców, kości śródręcza oraz nadgarstków. Można go stosować u osób, które przeszły operację przedramienia. Jest również przydatny w terapii powypadkowej oraz w rehabilitacji po kontuzjach. Doskonale sprawdza się w przypadku pacjentów neurologicznych. Terapia wykorzystująca tablice do ćwiczeń manualnych jest stosowana po udarach, a także w fizjoterapii osób z porażeniem mózgowym czy innymi schorzeniami powodującymi obniżenie motoryki rąk. Przynosi też dobre efekty u osób cierpiących na choroby reumatoidalne. Zwiększa ruchomość stawów, przez co redukuje stany zapalne powodujące ból i dyskomfort. Z tego względu tablice do ćwiczeń manualnych są stosowane na oddziałach szpitalnych oraz w ośrodkach leczniczych i opiekuńczych. Są także podstawowym elementem wyposażenia placówek rehabilitacyjnych oraz prywatnych gabinetów fizjoterapii. Tablica do ćwiczeń manualnych może być też używana w warunkach domowych.
Wybierając stolik do terapii manualnej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest wysoka jakość produktu. Ponieważ tablice do ćwiczeń manualnych to sprzęt do rehabilitacji, który jest mocno eksploatowany, powinny być wykonane z solidnych materiałów. Dzięki temu przez długi czas zapewnią komfort pacjentom. Doskonale sprawdzają się modele z drewna. Ich atutem, poza wytrzymałością, jest to, że są przyjemne w dotyku. Istotne są także ilość oraz rodzaj akcesoriów do ćwiczeń umieszczonych na stoliku. Do wyboru są klasyczne tablice do ćwiczeń manualnych lub stoliki pozwalające na wykonywanie ćwiczeń oporowych. Stolik do terapii dłoni powinien być wyposażony w regulację wysokości. Pomaga to optymalnie dopasować go do wzrostu pacjenta oraz wykorzystać zarówno w rehabilitacji dzieci, jak i osób dorosłych. Tablica do ćwiczeń manualnych musi być także stabilna, aby gwarantowała maksimum bezpieczeństwa. Nowoczesne urządzenia są wsparte na solidnych, metalowych statywach. Nóżki wykonane z olejoodpornej gumy sprawiają, że stoliki pozostają na swoim miejscu nawet podczas wykonywania ćwiczeń oporowych, wymagających nakładu siły. Pozwalają też wyeliminować wpływ krzywizn podłogi. Jednocześnie stół do ćwiczeń manualnych nie jest zbyt ciężki, dzięki czemu można łatwo przenieść go w dowolne miejsce.