Autoklawy mobilne ? zastosowanie i zasady działania

26-09-2023

Autoklawy, czyli sterylizatory - to sprzęt używany do dezynfekcji narzędzi i wyposażenia gabinetów medycznych, laboratoriów, szpitali, klinik oraz salonów urody. Niektóre sterylizatory stosowane w dużych instytucjach, wymagają dużych pojemności. To urządzenia ciężkie i stacjonarne, istnieje jednak cała gama modeli o mniejszych rozmiarach, które są również wydajne, a mogą być stosowane jako autoklawy mobilne.

Autoklaw mobilny - przenośny

 

Co to jest autoklaw mobilny?

Autoklaw mobilny to urządzenie służące do wyjaławiania narzędzi wielokrotnego użytku w gabinetach lekarskich, laboratoriach oraz w klinikach weterynaryjnych i salonach urody w warunkach przenośnych lub terenowych.

Autoklawy mobilne to sprzęt wykorzystujący bakteriobójcze właściwości pary pod ciśnieniem. Dzięki niej, szybko można uzyskać temperaturę w granicach 110 - 130 stopni, niezbędną do sterylizacji. Wyjaławiane w ten sposób mogą być narzędzia medyczne, ale również pojemniki i naczynia. Wszystkie przedmioty przeznaczone do wielokrotnego zastosowania mogą zostać poddane dezynfekcji, nawet te o porowatej powierzchni.

Autoklaw mobilny pracuje w sposób zautomatyzowany, całością procesu steruje programator. Urządzenie posiada również szereg przydatnych funkcji, które pozwalają mu działać w otoczeniu informatycznym - złącza usb do transmisji danych oraz wbudowane drukarki do generowania rejestrów sterylizacji.

Autoklawy mobilne mogą się różnić pod względem wielkości, pojemności oraz klasy sterylizacji, która decyduje o możliwości zastosowania w poszczególnych branżach. Największą zaletą tych urządzeń jest możliwość zmiany miejsca ich ustawienia lub wręcz zastosowanie ich w mobilnych usługach, takich jak: mobilne laboratoria, mobilne usługi kosmetyczne czy weterynaryjne. Jednym słowem, wszędzie w terenie, gdzie jest konieczna sterylizacja narzędzi w celu ich ponownego użycia.

Jak działa autoklaw mobilny - zasada działania i funkcjonowania autoklawu

Autoklaw mobilny działa podobnie jak wszystkie autoklawy, czyli wykorzystuje parę wodną wprowadzoną pod ciśnieniem do komory sterylizacyjnej. W ten sposób uzyskuje się warunki termiczne, w których giną drobnoustroje - bakterie, grzyby oraz wirusy. Proces sterylizacji w komorze ciśnieniowej trwa od kilku do kilkunastu minut, jest to wystarczający czas do wyjałowienia powierzchni metalowych, szklanych oraz tworzyw sztucznych. Autoklawy mobilne najwyższej klasy przystosowane są również do odkażania materiałów o porowatej powierzchni.

Autoklaw mobilny odkaża instrumenty medyczne lub kosmetyczne przy użyciu pary pod ciśnieniem. W tym celu umieszcza się narzędzia na specjalnych tackach, a następnie zamyka w komorze sterylizacyjnej. Po prawidłowym zamknięciu, uruchamia się proces wyjaławiania, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po jego zakończeniu, może być przeprowadzone (w wybranych modelach autoklawów) suszenie. Narzędzia umieszczone w opakowaniach do sterylizacji, mogą być przygotowane do ponownego użycia.

Rodzaje autoklawów mobilnych i pojemności 8l, 12l, itp.

Autoklawy mobilne mogą mieć różne pojemności, w zależności od potrzeb. Najmniejsze oferowane autoklawy mają pojemność 8 litrów, to bazowa wersja. Jeśli jednak konieczne jest dezynfekowanie większej ilości narzędzi i instrumentów, można sięgnąć po większe modele - o pojemności 12 czy nawet 22 litrów. Jednorazowa sterylizacja większej partii przedmiotów pozwala na oszczędność czasu i energii.

Autoklawy mobilne to urządzenia pracujące w kilku klasach. Różnice polegają na stopniu dokładności dezynfekcji. Oparty jest on na międzynarodowej skali, określającej ilość cząsteczek pozostających na danej powierzchni. Autoklawy klasy B to sprzęt o najwyższych parametrach sterylizacji. W autoklawach tego segmentu można właściwie odkażać każdy przedmiot, który zmieści się komorze ciśnieniowej. Autoklaw klasy B wyjaławia nawet przedmioty o porowatej powierzchni, w opakowaniach oraz materiały. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu funkcji tzw. próżni wstępnej, uzyskanej poprzez usunięcie powietrza z komory sterylizacyjnej za pomocą pompy.

Pozostałe autoklawy produkowane są w klasach N oraz S, o niższym stopniu odkażania. Stosowane są jako urządzenia wspomagające.

Jakie ma zastosowanie autoklaw mobilny i gdzie

Autoklaw mobilny posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to urządzenie o konstrukcji i rozmiarach umożliwiających jego przenoszenie i przeprowadzanie odkażania w różnych miejscach. Dzięki tym właściwościom, może być z powodzeniem stosowany we wszelkiego rodzaju mobilnych laboratoriach i gabinetach.

Medyczne autoklawy mobilne mogą być stosowane na przykład w jeżdżących laboratoriach, wykonujących badania profilaktyczne, mogą być również instalowane przez firmy prowadzące mobilne usługi w branży kosmetycznej.

Autoklawy mobilne to zaawansowane urządzenia, wyposażone w systemy zabezpieczające proces dezynfekcji - np. blokadę drzwi komory przed przypadkowym otwarciem czy programatory, pozwalające na wygodne sterowanie procesem wyjaławiania i prowadzenie dokumentacji.

Jak właściwie eksploatować autoklawy - czyszczenie i akcesoria

Autoklaw jako urządzenie do odkażania powinno być utrzymywane w czystości i używane z wykorzystaniem dedykowanych materiałów eksploatacyjnych. Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcję samoczyszczenia, która pozwala wydłużyć żywotność urządzenia. Niezależnie od tego, do czyszczenia autoklawów można używać specjalnych środków chemicznych dostępnych w internecie. Do utrzymywania autoklawów w czystości służą również dodatkowe akcesoria, takie jak wąż spustowy do autoklawów.

Sterylizatory paro-ciśnieniowe posiadają wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają zarządzanie procesami odkażania w środowisku informatycznym oraz gromadzenie danych. Wyższe modele pozwalają na łączenie się bezprzewodowo i przesyłanie danych. Z kolei do prowadzenia bieżącej dokumentacji służą wbudowane drukarki. Do drukarek można nabyć oryginalne rolki papieru termicznego przeznaczonego do wszystkich modeli oferowanych przez sprzedawcę.

Polecane produkty

Autoklaw medyczny MONA LCD 8 L. kl.B + drukarka

Autoklaw medyczny MONA LCD 8 L. kl.B + drukarka

Autoklaw medyczny MONA LCD 8 L. kl.B + drukarka. Do każdego rodzaju sprzętu wymagającego odkażania; również drobnego, takiego jak igły, cewn...
Autoklaw klasa N 3l

Autoklaw klasa N 3l

Autoklaw klasa N o pojemności 3 litrów. Prosty w obsłudze. Spełnia w 100% wymagania sanepidu. Używany najczęściej w salonach kosmetycznych o...
Autoklaw serii E 8L

Autoklaw serii E 8L

Autoklaw klasy B z próżnią frakcjonowaną o pojemności 8 litrów. Dedykowany do wykorzystania w przychodniach i szpitalach, w gabinetach lekar...
Autoklaw medyczny kl.N 3L SUN3-I

Autoklaw medyczny kl.N 3L SUN3-I

AUTOKLAW KLASA N - idealnie nadający się do salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. W 100% spełnia aktualne wymogi sanepidu. Nie wymaga re...

Polecane artykuły

Autoklawy medyczne - od szpitali po prywatne gabinety specjalistyczne

Autoklawy medyczne - od szpitali po prywatne gabinety specjalistyczne

14-04-2023
Autoklawy medyczne - pod tą potoczną nazwą funkcjonują sterylizatory ciśnieniowo-parowe. Są powszechnie stosowane w medycynie, najczęściej w placówkach służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie oraz prywatne gabinety lekarskie. Autoklaw medyczny jest to urządzenie spełniające najwyższe standardy odkażania, zbudowane z uwzględnieniem norm wymaganych w ochronie zdrowia.
Autoklawy laboratoryjne - efektywna sterylizacja

Autoklawy laboratoryjne - efektywna sterylizacja

24-04-2023
Autoklawy laboratoryjne stanowią niezbędne wyposażenie każdego laboratorium. Niezależnie, czy jest to samodzielne laboratorium, czy jednostka działająca przy szpitalu lub przychodni, sprzęt do sterylizacji służy do zachowania koniecznych wymogów bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji wśród pacjentów. Autoklaw laboratoryjny jest przystosowany do sterylizacji narzędzi i wszelkiego rodzaju pojemników stosowanych w...
Autoklawy stomatologiczne - skuteczne odkażanie narzędzi medycznych

Autoklawy stomatologiczne - skuteczne odkażanie narzędzi medycznych

17-04-2023
Autoklawy stomatologiczne to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym gabinecie stomatologicznym. Jego zadaniem jest odkażanie narzędzi wykorzystywanych w leczeniu uzębienia. Kliniki i gabinety stomatologiczne posiadają wiele przyborów medycznych wielokrotnego użycia. Aby pozbyć się groźnych mikroorganizmów z powierzchni narzędzi stomatologicznych, konieczne jest zastosowanie sterylizacji ciśnieniowo-parowej. Do tego celu służą autoklawy stomatologiczne. Jak jest...
Autoklawy weterynaryjne - skuteczne odkażanie narzędzi pracy lekarza weterynari

Autoklawy weterynaryjne - skuteczne odkażanie narzędzi pracy lekarza weterynari

24-04-2023
Autoklawy weterynaryjne ciśnieniowo-parowe to jedno z najważniejszych urządzeń w klinice weterynaryjnej. Sterylizator pozwala odkażać narzędzia wielokrotnego użytku. Najnowocześniejsze urządzenia oferują łatwość obsługi oraz efektywne parametry użytkowe, jak np. niskie zużycie energii elektrycznej i bezpieczeństwo obsługi.
Autoklawy parowe - klucz do sterylizacji w nowoczesnej medycynie

Autoklawy parowe - klucz do sterylizacji w nowoczesnej medycynie

19-09-2023
Autoklaw to specjalistyczne urządzenie służące do odkażania narzędzi, naczyń i materiałów używanych w gabinetach lekarskich i laboratoriach. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu pary pod ciśnieniem - stąd nazwa: autoklawy parowe. Para jest bowiem najlepszym nośnikiem wysokiej temperatury i jest w stanie dokładnie sterylizować akcesoria medyczne, o ile są przeznaczone do wielokrotnego użytku.