Autoklawy, czyli sterylizatory - to sprzęt używany do dezynfekcji narzędzi i wyposażenia gabinetów medycznych, laboratoriów, szpitali, klinik oraz salonów urody. Niektóre sterylizatory stosowane w dużych instytucjach, wymagają dużych pojemności. To urządzenia ciężkie i stacjonarne, istnieje jednak cała gama modeli o mniejszych rozmiarach, które są również wydajne, a mogą być stosowane jako autoklawy mobilne.
Autoklaw mobilny to urządzenie służące do wyjaławiania narzędzi wielokrotnego użytku w gabinetach lekarskich, laboratoriach oraz w klinikach weterynaryjnych i salonach urody w warunkach przenośnych lub terenowych.
Autoklawy mobilne to sprzęt wykorzystujący bakteriobójcze właściwości pary pod ciśnieniem. Dzięki niej, szybko można uzyskać temperaturę w granicach 110 - 130 stopni, niezbędną do sterylizacji. Wyjaławiane w ten sposób mogą być narzędzia medyczne, ale również pojemniki i naczynia. Wszystkie przedmioty przeznaczone do wielokrotnego zastosowania mogą zostać poddane dezynfekcji, nawet te o porowatej powierzchni.
Autoklaw mobilny pracuje w sposób zautomatyzowany, całością procesu steruje programator. Urządzenie posiada również szereg przydatnych funkcji, które pozwalają mu działać w otoczeniu informatycznym - złącza usb do transmisji danych oraz wbudowane drukarki do generowania rejestrów sterylizacji.
Autoklawy mobilne mogą się różnić pod względem wielkości, pojemności oraz klasy sterylizacji, która decyduje o możliwości zastosowania w poszczególnych branżach. Największą zaletą tych urządzeń jest możliwość zmiany miejsca ich ustawienia lub wręcz zastosowanie ich w mobilnych usługach, takich jak: mobilne laboratoria, mobilne usługi kosmetyczne czy weterynaryjne. Jednym słowem, wszędzie w terenie, gdzie jest konieczna sterylizacja narzędzi w celu ich ponownego użycia.
Autoklaw mobilny działa podobnie jak wszystkie autoklawy, czyli wykorzystuje parę wodną wprowadzoną pod ciśnieniem do komory sterylizacyjnej. W ten sposób uzyskuje się warunki termiczne, w których giną drobnoustroje - bakterie, grzyby oraz wirusy. Proces sterylizacji w komorze ciśnieniowej trwa od kilku do kilkunastu minut, jest to wystarczający czas do wyjałowienia powierzchni metalowych, szklanych oraz tworzyw sztucznych. Autoklawy mobilne najwyższej klasy przystosowane są również do odkażania materiałów o porowatej powierzchni.
Autoklaw mobilny odkaża instrumenty medyczne lub kosmetyczne przy użyciu pary pod ciśnieniem. W tym celu umieszcza się narzędzia na specjalnych tackach, a następnie zamyka w komorze sterylizacyjnej. Po prawidłowym zamknięciu, uruchamia się proces wyjaławiania, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po jego zakończeniu, może być przeprowadzone (w wybranych modelach autoklawów) suszenie. Narzędzia umieszczone w opakowaniach do sterylizacji, mogą być przygotowane do ponownego użycia.
Autoklawy mobilne mogą mieć różne pojemności, w zależności od potrzeb. Najmniejsze oferowane autoklawy mają pojemność 8 litrów, to bazowa wersja. Jeśli jednak konieczne jest dezynfekowanie większej ilości narzędzi i instrumentów, można sięgnąć po większe modele - o pojemności 12 czy nawet 22 litrów. Jednorazowa sterylizacja większej partii przedmiotów pozwala na oszczędność czasu i energii.
Autoklawy mobilne to urządzenia pracujące w kilku klasach. Różnice polegają na stopniu dokładności dezynfekcji. Oparty jest on na międzynarodowej skali, określającej ilość cząsteczek pozostających na danej powierzchni. Autoklawy klasy B to sprzęt o najwyższych parametrach sterylizacji. W autoklawach tego segmentu można właściwie odkażać każdy przedmiot, który zmieści się komorze ciśnieniowej. Autoklaw klasy B wyjaławia nawet przedmioty o porowatej powierzchni, w opakowaniach oraz materiały. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu funkcji tzw. próżni wstępnej, uzyskanej poprzez usunięcie powietrza z komory sterylizacyjnej za pomocą pompy.
Pozostałe autoklawy produkowane są w klasach N oraz S, o niższym stopniu odkażania. Stosowane są jako urządzenia wspomagające.
Autoklaw mobilny posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to urządzenie o konstrukcji i rozmiarach umożliwiających jego przenoszenie i przeprowadzanie odkażania w różnych miejscach. Dzięki tym właściwościom, może być z powodzeniem stosowany we wszelkiego rodzaju mobilnych laboratoriach i gabinetach.
Medyczne autoklawy mobilne mogą być stosowane na przykład w jeżdżących laboratoriach, wykonujących badania profilaktyczne, mogą być również instalowane przez firmy prowadzące mobilne usługi w branży kosmetycznej.
Autoklawy mobilne to zaawansowane urządzenia, wyposażone w systemy zabezpieczające proces dezynfekcji - np. blokadę drzwi komory przed przypadkowym otwarciem czy programatory, pozwalające na wygodne sterowanie procesem wyjaławiania i prowadzenie dokumentacji.
Autoklaw jako urządzenie do odkażania powinno być utrzymywane w czystości i używane z wykorzystaniem dedykowanych materiałów eksploatacyjnych. Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcję samoczyszczenia, która pozwala wydłużyć żywotność urządzenia. Niezależnie od tego, do czyszczenia autoklawów można używać specjalnych środków chemicznych dostępnych w internecie. Do utrzymywania autoklawów w czystości służą również dodatkowe akcesoria, takie jak wąż spustowy do autoklawów.
Sterylizatory paro-ciśnieniowe posiadają wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają zarządzanie procesami odkażania w środowisku informatycznym oraz gromadzenie danych. Wyższe modele pozwalają na łączenie się bezprzewodowo i przesyłanie danych. Z kolei do prowadzenia bieżącej dokumentacji służą wbudowane drukarki. Do drukarek można nabyć oryginalne rolki papieru termicznego przeznaczonego do wszystkich modeli oferowanych przez sprzedawcę.